Bratislava 30. apríla (TASR) - Podľa zákona číslo 315/1996 Zb.z. o pravidlách cestnej premávky nesmie mať policajtmi kontrolovaný vodič motorového vozidla v krvi ani v dychu žiaden alkohol a ani nesmie viesť vozidlo pod vplyvom nejakej návykovej látky. TASR o tom informoval riaditeľ Krajského dopravného inšpektorátu v Bratislave podplukovník Alexander Vajda.
"Polícia nemá žiaden interný predpis, ktorý by pri cestnej kontrole vodičovi toleroval hranicu 0,30 promile alkoholu v krvi, ako to na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave tvrdil predseda strany Smer Robert Fico," pokračoval Alexander Vajda. K dispozícii má len stanovisko Slovenskej súdnolekárskej spoločnosti, podľa ktorého nie je uvedená hodnota z hľadiska cestnej premávky významná. O tom, či ho bude polícia v budúcnosti akceptovať, sa ešte len vedú rokovania s kompetentnými orgánmi
Ak polícia u vodiča pri cestnej kontrole zistí v krvi prítomnosť alkoholu do 0,30 promile, môže považovať výsledok merania za negatívny. Šofér sa však nesmie priznať, že pil, pretože by tým porušil všeobecný zákaz požívania alkoholu pred alebo počas jazdy. Pri prezentácii svojej novej právnickej príručky pre vodičov Dobrý deň, cestná kontrola... to dnes uviedol nezávislý poslanec NR SR a predseda strany Smer Robert Fico. Dodal, že nepriznať sa je základom komunikácie s policajtmi. Výsledok vyšetrenia na alkohol do 0,30 promile podľa Fica určuje za negatívny interný policajný predpis, ktorý vychádza zo stanoviska Slovenskej súdnolekárskej spoločnosti. Spomínaná hodnota totiž nie je z hľadiska cestnej premávky významná.