Bratislava 30. apríla (TASR) - Výmena názorov na budúce vnútorné usporiadanie Európskej únie, jej štruktúr a pôsobnosti tvorila kostru rozhovoru delegácie integračného výboru Národnej rady SR vedenej jeho predsedom Františkom Šebejom s talianskym ministrom pre komunitárne záležitosti Roccom Buttiglionom.
Dnešný hosť zákonodarcov prezentoval názor, že sa prikláňa skôr k silnej Európe federatívnych štátov, kde majú svoje nezastupiteľné miesto národné parlamenty pri určení presných kompetencií odovzdaných Európskemu parlamentu a Rade Európy. Šebej tento postoj zdieľa, pretože považuje za nemysliteľné, aby boli na úrovni EÚ prijímané závažné rozhodnutia, s ktorými mocenské štruktúry, ale aj obyvatelia tej-ktorej krajiny nesúhlasia. Pri nutnosti zmien v rozhodovaní EÚ zastáva názor, že nie je možné tváriť sa - partikulárne záujmy neexistujú. Národná suverenita musí byť zachovaná nielen v duchovnej sfére, ale aj v zahraničnej a bezpečnostnej politike.
Predseda integračného výboru parlamentu je za to, aby sa Európa priblížila viac svojim občanom. Národné štáty musia mať svoju suverenitu, a európska netrčí nad nimi, ale je práve nimi spoluvytváraná. Abstraktnosť definície premietnutá do praktických vecí určí kde, kto a akým spôsobom rozhoduje. So svojim partnerom sa zhodol, že mnohé rozhodovania sú blokované uplatnením mechanizmu veta. Preto treba zefektívniť aj prácu Rady Európy s uplatnením väčších právomocí, pričom právo veta by bolo nahradené právom štátu nezúčastniť sa na hlasovaní.
Minister Buttiglione spomenul, že pred časom preferoval vytvorenie druhej komory Európskeho parlamentu. To podľa Šebeja je dnes nerealizovateľné, pretože samotný EP si stále hľadá "dôvod na svoju existenciu", a preto by nebolo obhájiteľné pred daňovými poplatníkmi vytvoriť ešte jednu komoru europoslancov.