BRATISLAVA. Súdy netvoria len sudcovia, ale aj veľká administratíva. Títo pracovníci síce nerozhodujú o vine či nevine obžalovaných, ale bez nich by fungovanie súdov pokrivkávalo. Napriek tomu mnohí z nich nedostanú čistý plat ani päťsto eur. Ozvali sa.
Pracovníci Okresného súdu Bratislava V poslali list ministerke spravodlivosti Viere Petríkovej za HZDS. Žiadajú o spoločné riešenie problému. Nie je to po prvý raz.
S podobným návrhom prišli už pred dvomi rokmi, hovorí predsedníčka odborového zväzu na tomto súde Jana Lužová. Vtedy napísali premiérovi, ktorý list posunul ministerstvu spravodlivosti. Odpovede sa nedočkali. Pomoc si sľubovali od zmeny zákona o štátnej službe, ktorá začala platiť od januára. K zvýšeniu platu im však nepomohla.
Ani päťsto eur
Napríklad asistenti sudcov majú tarifný plat 377 eur. Je to zhruba dvojnásobok životného minima. Okrem toho majú nárok na osobný príplatok do výšky sto percent, ale to sa v praxi podľa Lužovej nedeje. Na piatom bratislavskom súde vraj dostávajú príplatok 100 až 120 eur. V čistom tak asistentka, ktorá má odpracovaných 15 rokov a dve školopovinné deti, dostane zhruba 450 eur.
„Je to naozaj frustrujúce každodenne pracovať v takýchto podmienkach a za také nízke ohodnotenie," tvrdia úradníci. Na rozdiel od sudcov pritom nemajú nárok na trinásty a štrnásty plat. Vedenie súdu podľa úradníkov hovorí, že na príplatky nemá peniaze.
Ministerstvo tvrdí, že list od úradníkov zatiaľ nedostalo. „Podmienky sú podobné ako za predchádzajúcej vlády. Ministerstvo spravodlivosti neurobilo žiaden krok na zhoršenie týchto podmienok", tvrdí hovorca Michal Jurči. Naopak, podľa neho si administratíva na väčšine súdov prilepšila aj vďaka koncoročným odmenám. Nový zákon o štátnej službe tarifu zmenil - zvýšil ju o štyri eurá.
Pravá ruka sudcu
Okrem asistentiek pracujú v senáte sudcu aj vyšší súdny úradník, ktorý potrebuje vysokoškolské právnické vzdelanie, a tajomníčka. Asistentov a vyšších súdnych úradníkov je na súdoch podľa údajov ministerstva spravodlivosti 763.
Žilinský okresný sudca Peter Hrnčiar hovorí, že ohodnotenie administratívy nezodpovedá jej významu. Asistentky senátov napríklad vedú registre, vyhotovujú opisy rozhodnutí, zabezpečujú predvolania a prakticky všetky administratívne úkony. V súčasnosti má podľa Hrnčiara väčšinou sudca jednu asistentku senátu, jedna tajomníčka pripadá na troch až piatich sudcov a jeden vyšší súdny úradník na dvoch až piatich sudcov.
„Ak by náš systém fungoval ako v západnej Európe alebo Severnej Amerike, na jedného sudcu by pripadalo asi päť až desať týchto zamestnancov a potom by stačilo na Slovensku päťsto až sedemsto sudcov," hovorí Hrnčiar, ktorý sa v minulosti podieľal na reforme súdnictva. Mali by podľa neho dostávať od 40 až po 75 percent platu sudcu. Ten je okolo 2000 eur.
„Tým poukazujem na ich obrovský a zásadný význam pre fungovanie súdnictva," tvrdí sudca, podľa ktorého by táto zmena nestála štát ani korunu. Štát by vraj ušetril na sudcovských platoch.

Beata
Balogová
