SME

Zonácia dáva investorom ešte viac

Plán navrhuje odkrojiť nie 5000, ale viac ako 8800 hektárov z najchránenejšej oblasti TANAP-u.

Odhad ochranárov, že návrh zonácie uberie päťtisíc hektárov najprísnejšie chránených oblastí, bol optimistický.Odhad ochranárov, že návrh zonácie uberie päťtisíc hektárov najprísnejšie chránených oblastí, bol optimistický. (Zdroj: SME–JÁN KROŠLÁK)

Návrh z dielne ministerstva životného prostredia vymaže z mapy najprísnejšie chránených oblastí národného parku územie s rozlohou Trenčína či Žiliny.

VYSOKÉ TATRY. Ministerstvo životného prostredia pôvodne informovalo, že návrh zonácie vo svojej pracovnej verzii navrhuje redukciu územia určeného na ochranu prírody v A zóne o 2294 hektárov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pôvodný odhad lesoochranárov bol päťtisíc hektárov. Podrobnejšie prepočty však ukázali ešte vyššie číslo. „Prepočítali sme to. Je to viac ako 8800 hektárov v najchránenejšej oblasti. Takúto veľkú plochu ponúkajú investorom a lesníkom v centrálnych Tatrách," hovorí Juraj

SkryťVypnúť reklamu

Lukáč z Lesoochranárskeho združenia VLK.

Ministerská finta Zonácia TANAP Zonácia samástať realitou od júna. Realizácia zonáciemáprebehnúť v dvoch etapách. Vzniknú štyri zóny A, B, C,D v závislosti od stupňa ochrany prírody. Podzóna Crmáumožniť rozvoj cestovného ruchu.

Po spresnení otázky, koľko ubudne zo súčasných najchránenejších národných prírodných rezervácií a prírodných rezervácií, riaditeľka komunikačného odboru ministerstva Jana Kaplanová odpovedala: „Celková redukcia súčasných NPR a PR predstavuje v predloženom návrhu 8749,44 hektára." Dodala, že z tejto rozlohy návrh presúva približne 64 percent do B zóny, 31 do C zóny, 5,4 do podzóny Cr pre rozvoj cestovného ruchu a 0,2 percenta do Dzóny.

Rozdiel v pôvodnej a spresnenej redukcii vyplýva z toho, že ministerstvo navrhuje do zredukovanej zóny A doplniť plochy v Západných Tatrách, ktoré boli doteraz prevažne v treťom stupni ochrany.

SkryťVypnúť reklamu

Redukciu ministerstvo zdôvodňuje tým, že „ide o územie, ktoré stratilo charakter človekom neovplyvnenej prírody už pred desiatkami rokov". Lukáč označil zámenu za priehľadný ťah: „Ministerstvo urobilo fintu. Vystrihlo takmer deväťtisíc hektárov z územia takmer nedotknutého lesa v centrálnych Tatrách a do bezzásahových zón vyčlenilo pásmo kameňov a holín nad hranicou lesa, kde nie je čo ťažiť a nedá sa tam stavať."

Kaplanová oponuje. Hovorí, že „pásmo kameňov, kosodreviny, holín a čiastočne pásmo lesa" tvorí podstatu celej zóny A či vo Vysokých, Belianskych alebo Západných Tatrách. „Ohrozenie tohto územia je porovnateľné vo všetkých pohoriach TANAP-u. Preto bolo toto územie zahrnuté do návrhu A zóny aj v Západných Tatrách a tvorí približne tretinu z celej navrhovanejAzóny," dodala.

SkryťVypnúť reklamu

Zanedbateľná redukcia Z Tichej a Kôprovej doliny, ktoré sú v 5. stupni ochrany, návrh zonácie zaraďuje 1200 hektárov lesov do zóny s lesným hospodárením. Takmer 130 hektárov lesov v lokalite Suchý Hrádok pod obidvoma dolinami sa ocitlo v zóne rozvoja cestovného ruchu. Je to kontaktná zóna s pásmom divočiny.

Vyše 170-hektárová plocha v Západných Tatrách v lokalite Spálený žľab s lesmi a kosodrevinou je tiež v zóne cestovného ruchu. Ochranári ju pôvodne navrhovali do zóny A. Ornitológovia varujú, že návrh ohrozuje chránené druhy vtákov. Na hranice zóny cestovného ruchu sa dostanú aj územia kamzíkov a svišťov.

Niekedy najprísnejšie chránené lesy v Bielovodskej a Javorovej doline v Belianskych Tatrách s rozlohou viac ako tisíc hektárov sú podľa návrhu v zóne B, kde sa môže ťažiť drevo. Ministerstvo tvrdí, že funkcia ochrany prírody v národnom parku zostane zachovaná. Zdôvodňuje to aj tým, že ide o zanedbateľný podiel územia oproti rozlohe zóny A.

SkryťVypnúť reklamu

Pripomienky k návrhu zonácie Vysokých Tatier sa množia. Výhrady majú Štátne lesy TANAP-u, Štátna ochrana prírody, súkromní vlastníci pozemkov, mimovládne ochranárske druženia a hromadnú pripomienku podávajú občania. Ministerstvo sa pripomienkami zaoberá. Návrh zonácie by sa mal dostať na rokovanie vlády do konca marca.

Vlastníci lesov majú výhrady

BRATISLAVA. Neštátni vlastníci lesov, ktorí majú v rukách asi 55 percent pozemkov v TANAP-e, žiadajú zastavenie schvaľovacieho procesu zonácie. Dôvodom sú nedoriešené možnosti náhrady za obmedzenie obhospodarovania v chránených územiach.

Ďalšie rokovania vlastníci pripúšťajú až po doriešení tejto otázky. Ministerstvo malo podľa Juraja Vanka z Rady združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska ešte vlani vypracovať nový zákon o ochrane prírody, ktorý by otázku odškodňovania vlastníkov lesov za obmedzenie ich vlastníckych práv ochranou prírody vyriešil. Takýto právny predpis vypracovaný nebol.

SkryťVypnúť reklamu

(tasr)

Ochranári pripúšťajú riziká

VYSOKÉ TATRY. Štátna ochrana prírody má vlastné pripomienky k návrhu zonácie a upozorní na riziká súvisiace s možným zásahom do biotopov a biotopov druhov, informoval šéf TANAP-u Pavol Majko.

„Pripravovaná zonácia zahrnuje požiadavky všetkých subjektov, ktoré tu pôsobia," povedal. „V národnom parku by mala byť preferovaná funkcia ochrany prírody," dodal Majko.

Daniel Vražda

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 179
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 162
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 967
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 017
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 710
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 099
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 913
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 541
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Rebecca Šramková

Slovenky môžu získať vo štvorhre aj tretí bod.


a 1 ďalší
Natália Hejková oslavuje s tímom postup do finále Euroligy.

Pred desiatimi rokmi s nimi nikto nepočítal. Podarilo sa im vyhrať Euroligu. Môžu to zopakovať.


ONLINE: Viktória Hrunčáková, Tereza Mihalíková - Laura Brunkelová, Emilie Francatiová, Billie Jean King Cup 2025 (štvorhra)

Sledujte s nami online prenos z kvalifikačného turnaja Pohára Billie Jean Kingovej 2025: Viktória Hrunčáková, Tereza Mihalíková - Laura Brunkelová, Emilie Francatiová.


Na snímke slovenskí hokejisti, zľava Andrej Krajčovič, Matúš Hlaváč a Michael Laurenčík.

Pozrite si góly z odvetného zápasu Švajčiarsko - Slovensko v príprave na MS v hokeji 2025.


SkryťZatvoriť reklamu