SME

Zonácia dáva investorom ešte viac

Plán navrhuje odkrojiť nie 5000, ale viac ako 8800 hektárov z najchránenejšej oblasti TANAP-u.

Odhad ochranárov, že návrh zonácie uberie päťtisíc hektárov najprísnejšie chránených oblastí, bol optimistický.Odhad ochranárov, že návrh zonácie uberie päťtisíc hektárov najprísnejšie chránených oblastí, bol optimistický. (Zdroj: SME–JÁN KROŠLÁK)

Návrh z dielne ministerstva životného prostredia vymaže z mapy najprísnejšie chránených oblastí národného parku územie s rozlohou Trenčína či Žiliny.

VYSOKÉ TATRY. Ministerstvo životného prostredia pôvodne informovalo, že návrh zonácie vo svojej pracovnej verzii navrhuje redukciu územia určeného na ochranu prírody v A zóne o 2294 hektárov.

Pôvodný odhad lesoochranárov bol päťtisíc hektárov. Podrobnejšie prepočty však ukázali ešte vyššie číslo. „Prepočítali sme to. Je to viac ako 8800 hektárov v najchránenejšej oblasti. Takúto veľkú plochu ponúkajú investorom a lesníkom v centrálnych Tatrách," hovorí Juraj
Lukáč z Lesoochranárskeho združenia VLK.

Ministerská finta

Zonácia TANAP
  • Zonácia samástať realitou od júna.
  • Realizácia zonáciemáprebehnúť v dvoch etapách.
  • Vzniknú štyri zóny A, B, C,D v závislosti od stupňa ochrany prírody.
  • Podzóna Crmáumožniť rozvoj cestovného ruchu.

Po spresnení otázky, koľko ubudne zo súčasných najchránenejších národných prírodných rezervácií a prírodných rezervácií, riaditeľka komunikačného odboru ministerstva Jana Kaplanová odpovedala: „Celková redukcia súčasných NPR a PR predstavuje v predloženom návrhu 8749,44 hektára." Dodala, že z tejto rozlohy návrh presúva približne 64 percent do B zóny, 31 do C zóny, 5,4 do podzóny Cr pre rozvoj cestovného ruchu a 0,2 percenta do Dzóny.

Rozdiel v pôvodnej a spresnenej redukcii vyplýva z toho, že ministerstvo navrhuje do zredukovanej zóny A doplniť plochy v Západných Tatrách, ktoré boli doteraz prevažne v treťom stupni ochrany.

Redukciu ministerstvo zdôvodňuje tým, že „ide o územie, ktoré stratilo charakter človekom neovplyvnenej prírody už pred desiatkami rokov". Lukáč označil zámenu za priehľadný ťah: „Ministerstvo urobilo fintu. Vystrihlo takmer deväťtisíc hektárov z územia takmer nedotknutého lesa v centrálnych Tatrách a do bezzásahových zón vyčlenilo pásmo kameňov a holín nad hranicou lesa, kde nie je čo ťažiť a nedá sa tam stavať."

Kaplanová oponuje. Hovorí, že „pásmo kameňov, kosodreviny, holín a čiastočne pásmo lesa" tvorí podstatu celej zóny A či vo Vysokých, Belianskych alebo Západných Tatrách. „Ohrozenie tohto územia je porovnateľné vo všetkých pohoriach TANAP-u. Preto bolo toto územie zahrnuté do návrhu A zóny aj v Západných Tatrách a tvorí približne tretinu z celej navrhovanejAzóny," dodala.

Zanedbateľná redukcia

Z Tichej a Kôprovej doliny, ktoré sú v 5. stupni ochrany, návrh zonácie zaraďuje 1200 hektárov lesov do zóny s lesným hospodárením. Takmer 130 hektárov lesov v lokalite Suchý Hrádok pod obidvoma dolinami sa ocitlo v zóne rozvoja cestovného ruchu. Je to kontaktná zóna s pásmom divočiny.

Vyše 170-hektárová plocha v Západných Tatrách v lokalite Spálený žľab s lesmi a kosodrevinou je tiež v zóne cestovného ruchu. Ochranári ju pôvodne navrhovali do zóny A. Ornitológovia varujú, že návrh ohrozuje chránené druhy vtákov. Na hranice zóny cestovného ruchu sa dostanú aj územia kamzíkov a svišťov.

Niekedy najprísnejšie chránené lesy v Bielovodskej a Javorovej doline v Belianskych Tatrách s rozlohou viac ako tisíc hektárov sú podľa návrhu v zóne B, kde sa môže ťažiť drevo. Ministerstvo tvrdí, že funkcia ochrany prírody v národnom parku zostane zachovaná. Zdôvodňuje to aj tým, že ide o zanedbateľný podiel územia oproti rozlohe zóny A.

Pripomienky k návrhu zonácie Vysokých Tatier sa množia. Výhrady majú Štátne lesy TANAP-u, Štátna ochrana prírody, súkromní vlastníci pozemkov, mimovládne ochranárske druženia a hromadnú pripomienku podávajú občania. Ministerstvo sa pripomienkami zaoberá. Návrh zonácie by sa mal dostať na rokovanie vlády do konca marca.

Vlastníci lesov majú výhrady

BRATISLAVA. Neštátni vlastníci lesov, ktorí majú v rukách asi 55 percent pozemkov v TANAP-e, žiadajú zastavenie schvaľovacieho procesu zonácie. Dôvodom sú nedoriešené možnosti náhrady za obmedzenie obhospodarovania v chránených územiach.

Ďalšie rokovania vlastníci pripúšťajú až po doriešení tejto otázky. Ministerstvo malo podľa Juraja Vanka z Rady združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska ešte vlani vypracovať nový zákon o ochrane prírody, ktorý by otázku odškodňovania vlastníkov lesov za obmedzenie ich vlastníckych práv ochranou prírody vyriešil. Takýto právny predpis vypracovaný nebol.

(tasr)
Ochranári pripúšťajú riziká

VYSOKÉ TATRY. Štátna ochrana prírody má vlastné pripomienky k návrhu zonácie a upozorní na riziká súvisiace s možným zásahom do biotopov a biotopov druhov, informoval šéf TANAP-u Pavol Majko.

„Pripravovaná zonácia zahrnuje požiadavky všetkých subjektov, ktoré tu pôsobia," povedal. „V národnom parku by mala byť preferovaná funkcia ochrany prírody," dodal Majko.

Daniel Vražda
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Revolučný Nissan X-Trail mení pravidlá hry
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  6. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  2. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  3. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  6. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  7. Každým dňom krajší! Nový Kynek je miestom, kde chcete bývať
  8. Predajte starý byt bez provízie realitke a bývajte v novostavbe
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 742
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 360
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 427
  4. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 4 091
  5. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 3 929
  6. Výborná pre diabetikov aj pre lepšie trávenie. Poznáte Aróniu? 3 731
  7. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 3 510
  8. Posledné byty v jedinečnej novostavbe v historickom jadre Košíc 3 311
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto

Ak by prešiel Tarabov ústavný návrh, hrozí, že prídeme o deväťdesiatpäť percent medveďov, hovorí expert.


Historickú budovu burzy v Kodani zachvátil požiar, jej veža sa zrútila,

Z budovy zo 17. storočia sa snažili zachrániť obrazy.


SITA
Protest na podporu RTVS.

Politici nás najskôr trestali tým, že do relácií chodili.


Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik.

Do vynesenia rozsudku ostáva už len záverečná reč Kováčika.


Neprehliadnite tiež

Podnikateľ Štefan Žiga (v popredí) a obhajcovia Sergej Romza (v pozadí vľavo) a Radko Timkanic (v pozadí vpravo) sedia v pojednávacej miestnosti na Špecializovanom trestnom súde.

O obžalobe podnikateľa z prečinu podplácania rozhodne Najvyšší súd.


TASR
Ilustračné foto.

Rozbíjal okná a dvere, bral peniaze aj cigarety.


Scenéria Veľkej Fatry.

Delimitačné protokoly majú len inventarizačný charakter, tvrdí ministerstvo pôdohospodárstva.


TASR
Ukrajinský vojak pri nápise Ozbrojených síl Ukrajny: "Nežiadame príliš, len delostreleckú muníciu a letectvo, zvyšok už urobíme."

Mier Ukrajine kritizuje vládu za nepripojenie sa k českej iniciatíve.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu