BRATISLAVA. Od nedele 28. marca začína na území Slovenska opäť platiť letný čas. Ručičky hodiniek si bude treba posunúť o druhej hodine stredoeurópskeho (SEČ) na tretiu hodinu letného času (SELČ).
Znamená to, že ľudia si pospia o hodinu kratšie. O zavedení letného času na území SR rozhodla vláda svojím nariadením schváleným 21. februára 2007 na roky 2007 až 2011.
Podľa vládneho nariadenia sa v roku 2010 letný čas začína v nedeľu 28. marca a končí sa v nedeľu 31. októbra. Týmto nariadením prebralo Slovensko právny akt Európskych spoločenstiev.
Zmeny na železnici
Prechod na letný čas sa na Slovensku dotkne aj ôsmich nočných vlakov.
Rýchliky budú meškať najviac 60 minút. Ide o rýchliky: EN 477 Metropol (Berlín - Budapešť), R 700 Polom (Žilina - Bratislava), R 614 Zemplín (Humenné - Bratislava), EN 425 Slovakia (Praha - Košice), R 443 Šírava (Praha - Humenné), R 615 Zemplín (Humenné - Bratislava), R 441 Excelsior (Cheb - Košice) a R 442 Šírava (Humenné - Praha). Agentúru SITA o tom informoval hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko Miloš Čikovský.
Podrobnosti o cestovaní vlakom možno získať na čísle kontaktného centra 18 188, v osobných pokladniciach Železničnej spoločnosti Slovensko alebo na internetovej stránke http://www.slovakrail.sk.
Od čias Franklina
Myšlienka zmeniť čas tak, aby sa ušetrilo denné svetlo (daylight-saving time), sa prvýkrát objavila v roku 1784 v článku amerického spisovateľa, štátnika, osvietenského mysliteľa, vynálezcu a fyzika Benjamina Franklina (1706-1790).
V súčasnosti sa letný čas platný v stredoeurópskom priestore odkláňa od koordinovaného svetového času (UTC), nazývaného aj greenwichský stredný čas (GMT - Greenwich Mean Time) o dve hodiny, v období od októbra do marca sa táto oblasť vracia k svojmu pôvodnému stredoeurópskemu času, odklonenému od UTC o hodinu dopredu.
Stále viac kritiky
Na území dnešnej Slovenskej republiky sa letný a tzv. zimný čas zaviedol prvýkrát v priebehu prvej svetovej vojny v rokoch 1915 a 1916, potom v rokoch 1940 až 1949. Od roku 1979 sa SELČ uplatňoval každý rok. Až do roku 1995 trval SELČ šesť mesiacov. Od roku 1996, keď sa dĺžka SELČ na Slovensku zosúladila so smernicami Európskeho parlamentu a Rady Európskej únie, trvá SELČ sedem mesiacov.
Zmenu času využíva väčšina členských štátov Európskej únie i niektoré štáty USA. So zmenou času majú skúsenosti napríklad už aj obyvatelia Ruskej federácie, Izraela i ďalších štátov sveta. Pôvodnou myšlienkou pri zavádzaní letného času bolo ušetriť elektrickú energiu a lepšie využiť prirodzené denné svetlo.
Kritici posúvania hodinových ručičiek však už niekoľko rokov tvrdia, že úspora energie je minimálna, letný čas mnohým ľuďom narúša biorytmus a podpisuje sa pod množstvo zdravotných problémov.