BRATISLAVA. Mimoriadna schôdza parlamentu, ktorej cieľom by bolo odvolanie ministerky práce, sociálnych vecí a rodiny Viery Tomanovej (nominantka Smeru-SD), by bola iba fraškou. Predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar si preto nemyslí, že k zvolaniu takejto schôdze dôjde. Vyhlásil to na dnešnej tlačovej konferencii strany.
V súvislosti s mimoriadnym rokovaním parlamentu dodal, že by vlastne nič nevyriešilo. "Čo prinesie? Tliachanie, tliachanie a tliachanie. Zvrhlo by sa to len na vzájomné osočovanie a frašku," zdôraznil. Pripomenul, že parlament ešte raz v tomto volebnom období zasadne. "Bude v máji a bude dobre, keď sa činnosť parlamentu ukončí," poznamenal.
SDKÚ schôdzu nebude iniciovať
Šéfku rezortu práce v súčasnosti kritizuje nielen opozícia, ale aj časť vládnej koalície za nedostatky vo fungovaní sociálnych podnikov zistené Európskou komisiou (EK). Opozičné KDH by si pritom vedelo predstaviť aj diskusiu v parlamente o zotrvaní Tomanovej na poste ministerky.
Predseda KDH Ján Figeľ nedávno vyhlásil, že predseda vlády Robert Fico by mal Tomanovú z funkcie odvolať. Hlavným dôvodom sú výsledky auditu EK v sociálnych podnikoch z decembra minulého roka. Z nich je zrejmé, že nám komisia nepreplatí ani euro z 25 miliónov eur, určených na ich fungovanie.
Opozičná SDKÚ-DS avizovala, že nebude iniciovať zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady (NR) SR.
SNS: Fico používa dvojitý meter
S kritikou Tomanovej vystúpila aj koaličná SNS. Je však presvedčená, že premiér v koalícii používa dvojitý meter a aj keby sa na ministerku práce "našlo čokoľvek", o svoje miesto vo vláde nepríde. "Desiatka na kandidátke Smeru odvolaná nebude," myslí si prvá podpredsedníčka národniarov Anna Belousovová.
Zároveň vyhlásila, že národniari sa nebudú priživovať na tom, že budú "pichať" do svojich koaličných partnerov. Predseda strany Ján Slota v tejto súvislosti dodal, že "SNS tu nie je od toho, aby robila z vládnej koalície trhací kalendár".
Sociálne podniky kontrolovali koncom minulého roka audítori Európskej komisie (EK). Tí podľa neoficiálnej správy z kontroly navrhujú nepreplatiť ani euro z 25 miliónov eur, ktoré sa zaviazal rezort práce dať na ich činnosť. Skonštatovali to v pracovnej verzii, tzv. drafte výsledku auditu, ktorý začiatkom minulého týždňa poslali na Slovensko.
Dôvodom ich stanoviska je neoprávnená výška štátnej pomoci, ktorá predstavuje 95 % celkových nákladov, z čoho až 90 % má byť financovaných z eurofondov. "Pomoc pre sociálne podniky nerešpektuje podmienky zákonnosti a vhodnosti použitia zdrojov. Odporúča sa preto, aby bolo ich financovanie zrušené a akékoľvek zálohy a refundácie nákladov vymáhané," uvádza komisia v drafte.
Z celkového objemu zazmluvnených peňazí doteraz rezort financií na účty sociálnych podnikov poslal 11,3 milióna eur. Väčšina z nich bola zo slovenského rozpočtu. Ministerstvo financií (MF) SR pritom už v júli minulého roka odmietlo certifikovať významnú časť nárokovaných výdavkov vzhľadom na vážne pochybnosti o ich oprávnenosti.