Vyhlásil to dnes na tlačovej besede v Prešove podpredseda vlády SR Ivan Mikloš. Myslí si však, že Slovensko potrebovalo a potrebuje zmeniť nielen efektivitu ekonomiky, ale aj spôsob myslenia. Za paradox považuje, že na jednej strane prieskumy hovoria o vyše 74-percentnej podpore občanov vstupu SR do Európskej únie, na druhej strane okolo 60 percent obyvateľstva si myslí, že smerovanie SR za tejto vlády nie je správne.
Ako ekonomické pozitíva práce súčasnej vlády hodnotil ozdravenie bankového sektoru, zníženie úrokových sadzieb, vstup SR do OECD. Ich výsledkom je jednak uznanie Európskej únie, že SR má fungujúcu trhovú ekonomiku a jednak medzinárodný rating SR, ktorý sa zmenil zo špekulatívneho na investičný. Problémom zostáva tlak na zvýšenie deficitu verejných financií, čo je podľa neho dôsledok absencie reformných krokov v sociálnom systéme a v zdravotníctve a dôsledok absencie vynutiteľnosti práva.
V tejto súvislosti, keďže predpoludním besedoval so študentmi Prešovskej univerzity v Prešove, vyjadril nespokojnosť s novým zákonom o vysokých školách. Jeho uplatnením vzniká finančné napätie. Národná rada SR - ako zdôraznil - zrušením spoplatnenia štúdia popri zamestnaní urobila krok späť. Vicepremiér si myslí, že práve súčasný stav napr. bez viaczdrojového financovania vysokých škôl zakladá nerovnosť, keďže študujú čoraz viac deti solventnejších rodičov. I. Mikloš nevidí v tragédiu v tom, že mladí ľudia odchádzajú študovať alebo pracovať do sveta, horšie je, že sa na Slovensko nevracajú.