Bratislava 30. apríla (TASR) - Obavy zo straty národnej identity sú často veľmi prehnané, dvadsaťročné skúsenosti Írska v Európskej únii (EÚ) potvrdzujú ich neopodstatnenosť. Uviedol to generálny riaditeľ sekcie pre európske záležitosti MZV Írskej republiky Bobby Donogh na dnešnom stretnutí so slovenskými zástupcami v Konvente EÚ Irenou Belohorskou a Pavlom Hamžíkom. Podľa ich vyjadrení ani Slovensko a ani Írsko nie sú za vytvorenie tzv. kontinentálneho superštátu.
Na parlamentnej pôde politici hovorili najmä o rovnováhe kompetencií medzi členskými štátmi EÚ a riadiacimi štruktúrami únie, ako aj o postavení počtom obyvateľov i rozlohou malých európskych štátov. Obe strany sa zhodli na nutnosti zachovania rovnoprávnosti pri určovaní komisárov pre jednotlivé krajiny, pričom Írsko nepociťuje žiadny problém, či EÚ bude mať 25 alebo 27 komisárov. Hovorilo sa aj o úlohe budúcich predsedníctiev únie, pretože sa objavujú hlasy spochybňujúce polročnú rotáciu jednotlivých štátov na tomto poste. Írsko i Slovensko sú podľa Hamžíka za súčasnú rotáciu pre jej inovačný a invenčný prínos na rozvoji Európy.
Na margo činnosti Konventu EÚ Irena Belohorská vyjadrila presvedčenie, že jeho výsledky spolu s rozhodnutiami Medzivládnej konferencie nebudú znamenať konečnú podobu únie. Podľa účastníkov debaty EÚ ako spoločenstvo štátov sa bude postupne vyvíjať aj smerom k politickej integrácii. Dohodli sa aj na rokovaniach a konzultáciách v rámci Konventu, pretože tento sa už na najbližšom zasadaní dostane do štádia pracovných skupín a tie budú od septembra pracovať na dokumentoch pre Medzivládnu konferenciu.
Z debaty o strachu národnej identity vyplynulo, že má priamy súvis so vznikom silných nacionalistických prúdov aj v terajších štátoch Európskej únie. Belohorská sa domnieva, že Konvent musí dať jasnú a jednoznačnú odpoveď, čo zostane v "spoločných rukách" a čo si jednotlivé štáty chcú ponechať na vlastné suverénne rozhodovanie. Tie by však mali byť ovplyvňované určitými celoeurópskymi štandardmi, napríklad v oblasti vzdelania. Tak by sa slovenskí mladí ľudia mohli lepšie uplatniť na spoločnom trhu EÚ. Obmedziť treba aj obavy z otázky obrany, aby neboli v rukách výlučne transatlantického partnera Európy, dodala s dodatkom, že v tejto otázke ide aj o vysoko lukratívne zisky spoločností v oblastiach výzbroje.