BRATISLAVA. Informácie o vyberaní "percent" zo štátnych dotácií z ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja a z ministerstva životného prostredia, o ktorých tento týždeň hovoril predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar, predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) nemá. Ako dnes uviedol v diskusnej relácii televízie Markíza Na telo, spýta sa na to generálneho prokurátora Dobroslava Trnku.
"Vnímam to tak, že je pred voľbami," povedal Fico. "Spýtam sa generálneho prokurátora, čo s tým budú robiť," dodal. Predseda SMK Pál Csáky Mečiarove tvrdenia vníma ako verejné oznámenie, ktorým sa má zaoberať polícia. Mečiar na tlačovej konferencii uplynulý týždeň naznačil, že provízie pre ľudí z rezortov výstavby a životného prostredia za poskytovanie dotácií predstavujú 15 až 30 percent. Ministerstvo výstavby ovláda SNS a v minulosti tomu tak bolo aj v rezorte životného prostredia.
Premiér Fico dnes vyjadril obavy, ktoré má z nástupu extrémistických strán po voľbách v Maďarsku a tie by podľa neho mohli ohrozovať slovensko-maďarské vzťahy. Je presvedčený, že voľby vyhrá strana Fides na čele s Viktorom Orbánom, ktorý je podľa neho prepojený s SMK. Csáky zase ubezpečoval, že strana Jobbik stopercentne nebude v budúcej maďarskej vláde. Dodal, že Fides mal Jobbik izolovať.
O Interblue nevie
Za spoločnosťou Interblue, ktorá od slovenského ministerstva životného prostredia kúpila koncom roku 2008 emisné kvóty, nestáli ľudia okolo strany Smer-SD. Premiér Robert Fico to povedal dnes v diskusnej relácii televízie Markíza Na telo.
"Tá zmluva je nevýhodná. My sme tú zmluvu zrušili, nepovažujeme ju za platnú," uviedol predseda vlády. Fico zdôraznil, že doteraz sa nedá tvrdiť, že Slovensko predávalo emisie pod cenu, lebo údaje nevieme porovnať s inými podobnými predajmi v tom istom čase. Premiér pripustil amatérizmus ministerstva pri transakcii. Slovensko predalo emisie za 5,05 eura za tonu sprostredkovateľskej firme, okolité štáty podľa medializovaných informácií predávali dvakrát drahšie priamo krajinám.
Fico upozornil na podnikateľské aktivity exmanažéra Interblue Rastislava Bilasa. "Viete o tom, že je to človek, ktorý bol za Dzurindovej vlády pri privatizácii kúpeľov Lučivná. Pozreli ste sa na to, že sedí vo firme s pánom Bidovským, ktorého pán Dzurinda menoval za riaditeľa VSŽ," vyjadril sa. Podľa neho sa pri akýchkoľvek kauzách objavujú ľudia, ktorí "komunikovali alebo robili biznis s SDKÚ-DS".
Prípad nechá polícii
Líder Smeru-SD nekomentoval Bilasove kontakty na vládu, bývalý obchodník Interblue sa veľmi dobre pozná s vedúcim služobného úradu ministerstva obrany Miroslavom Simom, ktorého médiá považujú za človeka blízkeho ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi. Bilas bol na svadbe aj policajnému viceprezidentovi Michalovi Kopčíkovi, ktorého takisto podľa medializovaných informácií spájajú s Kaliňákom.
"Ja poznám Kaddáfiho, som si s ním ruku podal, sedeli sme 30 minút v stane. To je trestná činnosť?," reagoval premiér. Premiér sa domnieva, že naozajstných majiteľov garážovej firmy stále nepoznáme. Zistiť prepojenia ostáva na polícii, ktorá sa prípadom zaoberá, čo Fico plne podporuje. Podľa Bilasa jediným majiteľom Interbule bol český obchodník žijúci v Amerike Marek Pleyer.
"Predseda vlády musí jasne povedať, že on a jeho ľudia sú mimo," uviedol predseda SMK Pál Csáky. Premiér by v kauze mal konať, aby očistil svoje meno a meno kabinetu. Ak podľa neho Fico hovorí, že o obchode nevedel, treba sa pýtať, či je správnym človekom na správnom mieste. "Pretože premiér o tom musel vedieť. To nepredávala súkromná firma, to predávala vláda," vysvetlil Csáky. Ak predseda vlády o predaji emisií niečo vedel, ide o ešte horšiu situáciu, lebo do obchodu môže byť zapletený niekto z Ficovho okolia, pokračoval líder SMK. Konať podľa neho má aj polícia a prokuratúra.
Ako vláda plní sľub bojovať proti korupcii a veľkej ekonomickej kriminalite
Čo sľúbili: (SMER si kladie za cieľ) Trpezlivo a razantne odhaľovať a postihovať veľké prípady ekonomickej kriminality a politickej korupcie, aby sa ľuďom vrátila dôvera v spravodlivosť a rovnosť pred zákonom.
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005
Znižovaním byrokracie, skvalitnením legislatívy v oblasti verejnej správy a správneho konania bude (vláda) vytvárať podmienky na obmedzovanie priestoru pre korupciu.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Obmedzenie priestoru pre korupciu a boj proti veľkej ekonomickej kriminalite podporia dôveru ľudí v právny štát a zefektívnia tak fungovanie spoločnosti.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Na Slovensku sa podľa vnímania ľudí i medzinárodných hodnotení korupcia rozmáha. Podľa Svetového ekonomického fóra (WEF) sa Slovensko vo vládnej korupcii prepadlo zo 76. miesta v roku 2006 na 127. miesto v roku 2009, čím sa zaradilo medzi najhoršie hodnotené štáty sveta. Index Transparency International ukázal, že po mierne pozitívnom vývoji sa v roku 2009 vnímanie korupcie dramaticky zhoršilo. Slovensko dnes dosahuje skóre 4,5 (na stupnici od 0 do 10), čo je horšie ako 4,7 v roku 2006. O tom, že vláda nevytvorila podmienky pre obmedzovanie priestoru pre korupciu, svedčia aj desiatky medializovaných káuz korupcie a klientelizmu vo verejnej sfére. V reakcii na sériu škandálov vláda dvakrát novelizovala zákon o verejnom obstarávaní a vymenila viacerých ministrov.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.