SME

Hríbovej Lampe hrozí pokuta za štipku angličtiny

Licenčná rada berie zákon o štátnom jazyku vážne – rieši tri vety v angličtine a The End.

Angličan Andrew Hillard hovoril v televízii o svojom živote na Slovensku. Hovoril po slovensky, tri vety povedal v angličtine. Slovenské úrady teraz skúmajú, či sa tým neporušil zákon.Angličan Andrew Hillard hovoril v televízii o svojom živote na Slovensku. Hovoril po slovensky, tri vety povedal v angličtine. Slovenské úrady teraz skúmajú, či sa tým neporušil zákon. (Zdroj: TV JOJ)

Licenčná rada čoskoro povie, či je porušením zákona o štátnom jazyku aj situácia, keď Angličan hovoriaci po slovensky povie v televízii tri vety po anglicky a moderátor ich nepreloží.

BRATISLAVA. Rada pre vysielanie a retransmisiu začala z vlastnej iniciatívy riešiť tri anglické vety, ktoré odzneli v nočnej diskusnej relácií Lampa vysielanej naživo na JOJ Plus.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Minulý týždeň rada rozhodla začať voči televízií správne konanie, v ktorom majú úradníci zistiť, či v relácií Štefana Hríba nebol porušený zákon o štátnom jazyku.

SkryťVypnúť reklamu

Konanie licenčnej rady pripomína, aké zlé sú zákony o jazyku, píše Lukáš Fila.

Andrew sa snažil

O čo išlo? V polovici decembra bol jedným z hostí vianočného vydania Lampy anglický pesničkár Andrew Hillard žijúci v Bratislave. V rozhovore s Hríbom hovoril o tom, či je spokojný s tým, čo sa udialo v jeho živote v roku 2009. Celý čas sa snažil rozprávať po slovensky.

V pasáži, keď hovoril napríklad o tom, že za najväčšiu udalosť jeho života v minulom roku bolo vydanie albumu, si s moderátorom neporozumel. Hríb chcel doplnenie odpovede, ale keď videl, že mu spevák nerozumie, zopakoval otázku po anglicky, na čo dostal stručnú odpoveď v angličtine.

Šlo o tieto tri vety: „It makes sense to me how the truth of what I was trying to do such a long time and it came together in this time. And I was lucky enough to meet and work with people that helped this happened. So this is my favorite."

SkryťVypnúť reklamu

Čiže niečo v zmysle, že sa mu splnil sen, o ktorý sa snažil už dlhšie. A že mal pritom šťastie stretnúť sa a pracovať s ľuďmi, pri ktorých sa jeho sen naplnil.

Hillard je jeden z mála Angličanov, ktorí sa na Slovensku usadili a učia sa po slovensky. Rada sa však na jeho tri nepreložené vety pozerá nekompromisne. „Nakoľko toto vyjadrenie nebolo otitulkované, poprípade iným spôsobom preložené do slovenského jazyka, vzniklo dôvodné podozrenie, že mohlo dôjsť k porušeniu pravidiel ustanovených v zákone o štátnom jazyku," povedal riaditeľ kancelárie rady Ľuboš Kukliš.

Zdôraznil, že už pred novelizáciou zákon „ustanovil, že pokiaľ sa vo vysielaní používa jazyk, ktorý nespĺňa požiadavku základnej zrozumiteľnosti, je vysielateľ povinný zabezpečiť, aby tá časť programu, ktorá je odvysielaná v cudzom jazyku, bola preložená alebo otitulkovaná do jazyka slovenského". To, či televízia dostane za toto porušenie sankciu, sa rozhodne na jednom z najbližších zasadnutí. Televízia správne konanie nijak nekomentovala. „Nekomentujem," odkázal aj zaskočený spevák.

SkryťVypnúť reklamu

„Ak došlo k disproporcii medzi vysielaním a zákonom, tak to musíme riešiť. Tam sa nedá nič robiť. My nemôžeme povedať, že niečo je viac závažné a niečo menej,“ povedal predseda licenčnej rady Miloš Mistrík.

Podľa bývalej členky rady Jany Žitňanskej (KDH) „viaceré rozhodnutia rady z posledného obdobia vyvolávajú rozpaky a dojem, že ide o účelové konanie“. Napríklad absurdnosti pri vymáhaní „vyváženosti“ vysielania.

Hríb: Je to absurdné

„Celý rozhovor sme viedli v slovenčine. Keď Andy nerozumel jednej otázke, preložil som mu ju a on odpovedal po anglicky. Ja nie som prekladateľ, navyše odpoveď bola zrozumiteľná. Jeho odpoveď v angličtine bola predsa omnoho lepšie riešenie, než žiadna odpoveď," povedal pre SME moderátor Hríb.

„Okrem toho, naši diváci angličtine rozumejú, neviem, prečo ich rada fatálne podceňuje." Rade odkázal: „Je to smiešny podnet, ktorý podľa mňa uráža Slovákov a ich znalosti."

SkryťVypnúť reklamu

Dohľad nad dodržiavaním zákona o štátnom jazyku vykonáva ministerstvo kultúry, ktoré ho minulý rok sprísnilo. „Dohľad v tejto veci vykonáva rada a ministerstvo jej rozhodnutia svojimi názormi nemieni ovplyvňovať," povedal hovorca ministerstva Jozef Bednár.

Rada sa zaoberá aj s The End na konci filmu

Bývalá členka licenčnej rady pripúšťa, že angličtinu v diskusnej relácii možno považovať za porušenie jazykového zákona, no správne konanie v tejto veci považuje za absurdné.

BRATISLAVA. Od účinnosti novely jazykového zákona dostala licenčná rada osem sťažností na jeho možné porušenie, šesť z nich hneď označila ako neopodstatnené. V minulosti posudzovala aj sťažnosť, či je porušením zákona názov Televízne noviny Headlines. Dve sťažnosti zatiaľ nie sú vybavené.

SkryťVypnúť reklamu

The End

Prvá je voči televízii JOJ na základe sťažnosti, že na záver programu Kosti bol nadpis „The End“ bez prekladu „Koniec“, čím mohlo podľa rady „dôjsť k nezabezpečeniu používania štátneho jazyka v súlade so zákonom o štátnom jazyku“. Druhá sťažnosť je voči TV Turiec za nepreloženie upútavky.

Správne konanie voči JOJ za Lampu začala rada z vlastného podnetu. Kto z členov rady to inicioval, predseda rady Miloš Mistrík povedať nechcel. V správnom konaní za tri anglické vety nevidí žiaden problém.

„Ak došlo k disproporcií medzi vysielaním a zákonom, tak to musíme riešiť. Tam sa nedá nič robiť. My nemôžeme povedať, že niečo je viac závažné, a niečo menej,“ povedal predseda licenčnej rady.

Absurdné a zbytočné

„Správne konanie za nepreloženie nápisu The End na konci filmu mi príde ešte absurdnejšie ako správne konanie za nepreloženie troch anglických viet z rozhovoru, hoci v oboch prípadoch možno naozaj bol porušený zákon,“ povedala bývalá členka rady Jana Žitňanská, dnes podpredsedníčka KDH.

SkryťVypnúť reklamu

Je si istá, že vo vysielaní slovenských televízii sú aj oveľa podstatnejšie problémy – napríklad vysielanie vulgarizmov a násilia počas dňa. „Viaceré rozhodnutia rady z posledného obdobia vyvolávaju rozpaky a dojem, že ide o účelové konanie,“ povedala Žitňanská. Napríklad absurdnosti pri vymáhaní „vyváženosti“ vysielania.

Miroslava Kernová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  4. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 384
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 8 840
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 894
  4. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 4 214
  5. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 3 443
  6. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 736
  7. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 523
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 334
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu