SME

Gašparovič vetoval zriadenie Slovenského historického ústavu v Ríme

Prezident SR Ivan Gašparovič vetoval zákon, ktorým sa mal zriadiť Slovenský historický ústav v Ríme.

BRATISLAVA. Prezident SR Ivan Gašparovič vetoval zákon, ktorým sa mal zriadiť Slovenský historický ústav v Ríme (SHÚR). Právnu normu z dielne SNS odporúča Národnej rade SR neprijať ako celok.

Napriek tomu, že sa hlava štátu plne stotožňuje a podporuje myšlienku zriadenia SHÚR zákonom, konštatuje, že právna úprava musí spĺňať požiadavky kladené na zákon, a to aj vzhľadom na význam a dôstojnosť inštitúcie, ktorá sa nim zriaďuje.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Podľa schválenej právnej normy tento zákon upravuje zriadenie a činnosť ústavu, no absentuje v nej ustanovenie, ktorým by sa SHÚR zriadil," upozorňuje Gašparovič. Prezidentovi sa nepozdáva ani úprava vedeckého výskumu ústavu, keďže "akúkoľvek činnosť nemožno na území iného štátu a v archívoch rehôľ a náboženských spoločností vykonávať podľa zákona Národnej rady Slovenskej republiky".

SkryťVypnúť reklamu

V súvislosti so schválenou organizačnou štruktúrou SHÚR Gašparovič poukázal na to, že orgány ústavu sú schopné sa uznášať, ak sa na ich rokovaní zúčastní nadpolovičná väčšina ich členov. "Na rozhodnutie sa vyžaduje súhlas nadpolovičnej väčšiny prítomných. Ak má mať predstavenstvo troch členov, bude uznášaniaschopné, ak sa rokovania zúčastnia aspoň dvaja, nie je tak jasné, koľko hlasov postačí na jeho rozhodnutie," upozorňuje. Podľa jeho slov nie je zrejmý ani plat riaditeľa ústavu, ktorý má mesačne dostávať odmenu vo výške vedúceho zahraničného úradu. "Nie je jasné, o aký zahraničný úrad ide a v akej výške bude mesačná odmena riaditeľovi ústavu patriť," konštatuje Gašparovič.

Podľa schváleného zákona mala SR zriadiť SHÚR od 1. januára 2011. Národniari na pôde parlamentu pripomenuli, že potrebu historických archívov v metropole Talianska si uvedomili všetky naše susedné štáty, ale aj mnohé iné krajiny Európy. Ústavy týchto štátov sa "venujú aj bádaniu v odboroch archeológie, umenovedy či knižných vied, pričom každý má svoju pevnú štruktúru, štatút a rozpočet". V dôvodovej správe sa tiež uvádza, že zároveň vykazujú významnú publikačnú činnosť, organizujú medzinárodné semináre, kolokviá, konferencie a zverejňujú dosiahnuté výsledky.

SkryťVypnúť reklamu

Predstavitelia SNS sú presvedčení, že absencia slovenskej vedy v citlivom a prestížnom rímskom a vatikánskom vedeckom a kultúrnom prostredí spôsobuje našej krajine veľkú škodu a znemožňuje slovenským historikom skúmať bohaté vatikánske a rímske historické pramene. Tiež má podľa nich za následok, že naše dejiny sú v rímskom vedeckom prostredí prakticky neznáme alebo prítomné iba v rôznych nie nezainteresovaných interpretáciách a stavia SR do pozície nekultúrnej krajiny, neschopnej vlastnej vedeckej prezencie na medzinárodnom poli.

"Je evidentné, že tento zákon zaťaží štátny rozpočet. Potrebné prostriedky môžu byť v rozpočte nájdené tak, že vláda SR bude zriadenie, prevádzku a činnosť SHÚR považovať za jeden z prioritných štátnych záujmov," upozorňujú predstavitelia SNS. Možnosti financovania však vidia aj v prerozdelení prostriedkov poskytovaných viacerým etablovaným inštitúciám, ustanovizniam či organizáciám "na mnohé, neraz pochybné a nedôveryhodné projekty, kde sú neefektívne využívané a iba sa premrhávajú".

SkryťVypnúť reklamu

Medzi úlohy SHÚR malo okrem iného patriť systematické skúmanie archívneho materiálu akejkoľvek povahy so vzťahom k Slovensku a Slovákom vo Vatikánskom tajnom archíve či v archívoch orgánov Rímskej kúrie a jej kongregácií, ako aj systematické skúmanie historických knižných fondov so vzťahom ku Slovensku a Slovákom, napr. vo Vatikánskej apoštolskej knižnici. Ústav sa má venovať aj publikačnej činnosti a vydávať Zvesti Slovenského historického ústavu v Ríme či Slovak Studies, teda vedeckú ročenku, v ktorej by publikoval odborné rozpravy, state a príspevky.

História

Miloš Procházka a Jaroslav Valent v podcaste Dejiny.

Miera deštrukcie krajiny v niektorých ohľadoch prekonala i druhú svetovú vojnu.


a 2 ďalší

Miera deštrukcie krajiny v niektorých ohľadoch prekonala i druhú svetovú vojnu.


a 2 ďalší
Súvisiace témy: história
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Detox pre vaše auto. Prejaví sa v spotrebe aj vo výkone
  2. Plátené tašky a opakované použitie
  3. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor
  5. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  6. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy
  7. TV Markíza spustí spravodajský projekt TN live už 9. júna
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí
  1. Podpora projektov, ktoré učia ľudí postaviť sa za seba
  2. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  3. Nela Pocisková: Dovolím si už robiť chyby a nevyčítať si to
  4. Plátené tašky a opakované použitie
  5. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  6. Detox pre vaše auto. Prejaví sa v spotrebe aj vo výkone
  7. Nespoliehajú sa na štát, ale na vlastné sily
  8. Digitálna bezpečnosť opäť v centre pozornosti
  1. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 8 092
  2. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 5 367
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 4 311
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 033
  5. Iónske alebo Dodekanské ostrovy? Grécke leto má stovky tvárí 3 717
  6. TV Markíza spustí spravodajský projekt TN live už 9. júna 2 727
  7. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným 2 183
  8. Plátené tašky a opakované použitie 2 180
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Riaditeľ Univerzitnej nemocnice Bratislava Alexander Mayer.

Krajská prokuratúra opäť otvorila prípad lekára z Ružinova.


Centrom Kolárova a ďalších miest v regióne Nových Zámkov a Komárna prechádzajú každodenne aj nákladné autá. Ohrozujú tak bezpečnosť chodcov, cyklistov i ďalších účastníkov premávky.

Kraj zaplavujú nákladiaky.


Podpredseda Smeru Tibor Gašpar.

Začiatok schôdze, ktorú iniciovala opozícia, je naplánovaný na 12.30 h.


TASR 2
Zadržaním starostu Brezín pri preberaní úplatku sa polícia pochválila sama.

Polícia zadržala Šataru priamo pri preberaní úplatku. Žiadal až 80-tisíc eur.


1
SkryťZatvoriť reklamu