SLIAČ. Najvyšší súd SR ukončil spor o Kúpele Sliač a Kováčová medzi spoločnosťou Corvas exministra zdravotníctva za HZDS Viliama Soboňu a Fondom národného majetku. Z uznesenia vyplýva, že Soboňa nemôže prevziať kontrolu nad kúpeľmi, ako to nedávno avizoval a majoritný 51-percentný balík akcií patrí fondu. Exminister vyhlásil, že využije všetky právne možnosti na nápravu, vrátane štrasburgského súdu.
Privatizér Kúpeľov Sliač a Kováčová Soboňa tvrdil, že súd vrátil jeho firme Corvas po viac ako desiatich rokoch kúpele. Do kúpeľov sa chcel vrátiť na základe právoplatného rozhodnutia Krajského súdu v Bratislave. Soboňa sa odvolával na rozsudok z mája uplynulého roku, podľa ktorého jednostranné odstúpenie od zmluvy Fondu národného majetku s Corvasom bolo neplatné. Krajský súd podľa exministra prikázal Stredisku cenných papierov, aby vrátil akcie Corvasu. Ak by sa tak stalo, Soboňa by opäť získal v kúpeľoch majoritu.
Najvyšší súd však najnovším uznesením z 10. marca zrušil rozsudok Krajského súdu v Bratislave vo veci samej a konanie zastavil. Dôvodom bolo to, že v priebehu konania Corvas zanikol bez právneho nástupcu. Potvrdila to včera Zuzana Vojtelová z Kancelárie predsedu Najvyššieho súdu.
„Proti rozhodnutiu odvolacieho súdu nie je prípustné odvolanie," konštatovala Vojtelová.
Viliam Soboňa tvrdí, že rozhodnutie Najvyššieho súdu nie je správne a avizoval, že využije mimoriadny opravný prostriedok dovolanie.
„Toto by sa v právnom štáte nemohlo stať. Obrátim na všetky možné inštitúcie, ktoré zabezpečia spravodlivosť," reagoval na uznesenie Najvyššieho súdu.
Poradca prezidenta a viceprezidenta Fondu národného majetku Daniel Lukáč považuje rozhodnutie Najvyššieho súdu SR za správne a právne jediné možné.
„Je to správne rozhodnutie. Očakávali sme ho. Mal by to byť koniec celého sporu. Pre fond to znamená odblokovanie obmedzení, ktoré mu bránili nakladať s 51-percentným balíkom akcií kúpeľov," povedal Lukáč.
Soboňa sprivatizoval kúpele v roku 1995 a získal 51-percentný balík akcií za takmer 152 miliónov korún. Fond národného majetku jednostranne odstúpil v roku 1999 od privatizačnej zmluvy so Soboňovou firmou Corvas a zdôvodnil to porušením podmienok. S asistenciou súkromnej bezpečnostnej služby sa znovu ujal vlastníckych práv.
V roku 2003 Krajský súd v Bratislave potvrdil legitimitu odstúpenia od privatizačnej zmluvy a vrátenia 51-percentného balíka akcií fondu. O dva roky neskôr Najvyšší súd SR vrátil Corvas do hry. Jeho rozhodnutie znamenalo znovu zapísanie Corvasu do obchodného registra. Soboňovej firme tým umožnil súdiť sa o kúpele ďalej.
O tri roky neskôr Ústavný súd rozhodol, že Najvyšší súd porušil ústavu a v júli minulého roku Corvas znovu vymazali z obchodného registra. Tento právny stav znamenal, že Fond národného majetku požiadal Najvyšší súd v spore o majoritný balík 51 percent akcií kúpeľov o zastavenie súdneho sporu pre zánik Corvasu.
Viac ako desaťročný súdny spor medzi Soboňovým Corvasom a fondom bránil kúpeľom získať strategického investora. Podľa odhadov bývalého vedenia potrebujú kúpele minimálne 30 miliónov eur na investície.
Ako vláda plní sľub zlepšiť vymožiteľnosť práva
Čo sľúbili: V záujme efektívneho boja s korupciou vláda SR podnikne kroky na prijatie legislatívnych a technických podmienok potrebných na skrátenie času od odhalenia a objasnenia protiprávneho konania po jeho potrestanie.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Skvalitňovanie súdnictva patrí medzi najdôležitejšie priority Slovenska.
Aká je realita? Sľub zostáva prevažne nesplnený. Priemerná dĺžka súdnych konaní oproti predchádzajúcemu volebnému obdobiu neklesá, výnimkou sú občianskoprávne spory. Vymožiteľnosť práva negatívne ovplyvnilo zrušenie Špeciálneho súdu v máji 2009. Zhoršovanie atmosféry v súdnictve dokumentuje aj petícia „Päť viet", ktorú v októbri 2009 podpísalo viac ako sto sudcov.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.

Beata
Balogová
