BRATISLAVA. Kým pred dvomi rokmi videl premiér Robert Fico za odporom voči pezinskej skládke útoky na vládu a vydieranie funkcionára Smeru, dnes tohto človeka vyhadzujú zo strany. Krajský predseda Smeru Martin Glváč potvrdil, že šéfa skládky Jána Mana mladšieho nedávno vylúčili pre „dlhodobé poškodzovanie mena strany".
Man vylúčenie akceptuje. „Chcem už vystupovať iba ako zástupca Ekologickej skládky, o politické funkcie nemám záujem," povedal.
Kauza skládky je roky spájaná so Smerom. Územné rozhodnutie pre ňu totiž napriek odporu mesta vydal krajský stavebný úrad, ktorý vtedy ako nominant Smeru riadil práve Man. O povolenie skládky žiadal jeho otec.
Vydieranie zapadlo
„Budeme skúmať, či došlo, alebo nedošlo k vydieraniu šéfa krajského stavebného úradu, kto ho navštívil, ako mu bolo povedané, čo všetko sa stane, ak nevyjde v ústrety niekomu pri výstavbe," naznačoval motivácie odporcov skládky Fico vo februári 2008.
Dnes už Smer o údajnom Manovom vydieraní mlčí. „Jeho aktivity so skládkou poškodzovali Smer," konštatuje o bývalom funkcionárovi strany Glváč.
Práve Glváč ako štátny tajomník ministerstva výstavby osobne dohliada na mimoodvolacie konanie, v ktorom by mal rezort posúdiť, či bolo územné rozhodnutie pre skládku vydané zákonne.
Man v súčasnosti skládku zaváža, hoci o jej osude ešte rozhodujú súdy. Podľa mesta Pezinok to robí nezákonne, čo radnica napísala aj vo svojich novinách. Tie teraz Man žaluje. Mesto mu totiž odmietlo uverejniť odpoveď, ktorú žiadal podľa nového tlačového zákona.
„Aj na to bol tlačový zákon robený, aby sa aj právnické osoby mali právo vyjadriť, keď je poškodzované ich meno," vysvetľuje Man.
Svätý za dedinou
Primátor Pezinka Oliver Solga reagoval, že Man sa pred blížiacimi miestnymi voľbami snaží očierniť vedenie mesta, ktoré je proti skládke. Dokazujú to vraj aj letáky, ktoré v týchto dňoch dostali domácnosti v Pezinku a okolí.
„Vyzývam primátora, aby prevzal zodpovednosť za chyby mesta a aby sa prestal tváriť ako svätý za dedinou, keď má bordel na vlastnom úrade," píše Man v letáku.
Ako vláda plní sľub bojovať proti korupcii a veľkej ekonomickej kriminalite
Čo sľúbili: (SMER si kladie za cieľ) Trpezlivo a razantne odhaľovať a postihovať veľké prípady ekonomickej kriminality a politickej korupcie, aby sa ľuďom vrátila dôvera v spravodlivosť a rovnosť pred zákonom.
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005
Znižovaním byrokracie, skvalitnením legislatívy v oblasti verejnej správy a správneho konania bude (vláda) vytvárať podmienky na obmedzovanie priestoru pre korupciu.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Obmedzenie priestoru pre korupciu a boj proti veľkej ekonomickej kriminalite podporia dôveru ľudí v právny štát a zefektívnia tak fungovanie spoločnosti.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Na Slovensku sa podľa vnímania ľudí i medzinárodných hodnotení korupcia rozmáha. Podľa Svetového ekonomického fóra (WEF) sa Slovensko vo vládnej korupcii prepadlo zo 76. miesta v roku 2006 na 127. miesto v roku 2009, čím sa zaradilo medzi najhoršie hodnotené štáty sveta. Index Transparency International ukázal, že po mierne pozitívnom vývoji sa v roku 2009 vnímanie korupcie dramaticky zhoršilo. Slovensko dnes dosahuje skóre 4,5 (na stupnici od 0 do 10), čo je horšie ako 4,7 v roku 2006. O tom, že vláda nevytvorila podmienky pre obmedzovanie priestoru pre korupciu, svedčia aj desiatky medializovaných káuz korupcie a klientelizmu vo verejnej sfére. V reakcii na sériu škandálov vláda dvakrát novelizovala zákon o verejnom obstarávaní a vymenila viacerých ministrov.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.

Beata
Balogová
