JAKARTA.
Indonézska štátna zbrojárska firma PT Pindad vyrába obrannú techniku ako tanky a strelné zbrane. Podľa veľvyslanca však Pindad stále nie je schopná vyrábať radary a podobné softvérové technológie.
"Slovensko pred niekoľkými rokmi exportovalo do Indonézie obrnené vozidlá so sofistikovanou technológiou. Indonézia hodlá preštudovať softvérovú technológiu zo Slovenska," citovala veľvyslanca tlačová agentúra Antara.
Juhoázijská krajina tiež skúma možnosť nákupu pšeničného osiva od slovenských firiem. Indonézia chce vyskúšať pestovanie pšenice v tropických oblastiach, aby tak znížila svoju závislosť na dovoze obilnín. Na realizáciu tohto pilotného projektu bola vybratá oblasť Západnej Sumatry, povedal Joesoef.
"Vypracúva sa návrh memoranda o porozumení medzi spoločnosťami vyrábajúcimi pšeničné osivo na Slovensku a Univerzitou Andalas v provincii Západná Sumatra," uviedol. Vyjadril nádej, že ku konkrétnym krokom týkajúcim sa dvojstrannej spolupráce dôjde v nasledujúcich šiestich až deviatich mesiacoch.
V poradí druhé zasadanie medzivládnej komisie oboch krajín sa uskutoční v Bratislave, 29.-30. apríla, uviedla agentúra Antara.
Indonézia a Slovensko podpísali dohody o vede a športe
Slovensko a Indonézia uzavreli dnes dohodu o spolupráci v oblasti vedy, školstva, kultúry, športu a mládeže, ako aj dohodu o bezvízovom styku pre držiteľov diplomatických a služobných pasov.
Oba dokumenty podpísal minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák po rokovaní so svojím indonézskym rezortným partnerom Martym Natalegawom v Jakarte. "Verím, že aj takto zblížime naše krajiny a vytvoríme podmienky na prehĺbenie spolupráce," povedal šéf slovenskej diplomacie.
Obaja ministri zdôraznili osobitný záujem o zintenzívnenie ekonomickej spolupráce a ako perspektívnu identifikovali oblasť energetiky, stavebníctva a poľnohospodárstva.
"Vzhľadom na to, že máme navzájom veľvyslanectvá v našich metropolách, sú tu dobré predpoklady na spoločné aktivity," konštatoval Lajčák. Pripomenul tiež, že obe krajiny spája tradícia dobrých priateľských vzťahov ešte z minulosti a existuje záujem ich rozvíjať.
Indonézsky partner poznamenal, že pre jeho krajinu je úspešný príbeh slovenskej transformácie zdrojom inšpirácie.
Ministri sa zhodli, že úspešnú spoluprácu v multilaterálnej oblasti treba preniesť aj do dvojstranného dialógu. Ten sa už rozbieha najmä v kultúre a školstve: napriek geografickej vzdialenosti študuje v rámci školskej výmeny v Indonézii momentálne päť slovenských študentov a na Slovensku jedna študentka z Indonézie.
Lajčák a Natalegawa spoločne otvorili v Jakarte medzinárodný odborný seminár, spoluorganizovaný OSN, o koordinácii mierových aktivít v postkonfliktných oblastiach juhovýchodnej Ázie.