Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom denníka SME
BRATISLAVA. Údajnému alžírskemu teroristovi Mustafovi Labsimu nevyšiel ani tretí pokus získať na Slovensku azyl. Najvyšší súd včera potvrdil predchádzajúce odmietavé stanovisko krajského súdu. Labsi predstavuje pre krajinu aj jeho občanov nebezpečenstvo. Argumentoval tým aj migračný úrad, ktorý teraz pripomenul aj decembrový útek Labsiho z tábora v Rohovciach pri Šamoríne.
Útek ako z filmu
Alžírčan si s tvárou natretou načierno zavolal taxík, ktorý ho odviezol na bratislavskú autobusovú stanicu. Ďalším taxíkom pokračoval na viedenské letisko. „Nechcel som, aby ma niekto spoznal, tak som povedal, že sa rýchlo ponáhľam na let do Holandska,“ opisoval útek Labsi. „Klamal som ako vo filme.“
Utiekol, pretože v Rohovciach ho vraj strážili policajti a utečenci sa s ním báli hovoriť. Útek mu mohol pohoršiť aj napriek tomu, že v Rakúsku sa hneď prihlásil úradom a požiadal tam o azyl. „Odchod do Rakúska len potvrdil, že nie je jeho úprimnou snahou hľadať miesto na Slovensku,“ povedal po verdikte minister vnútra Robert Kaliňák (Smer).
Labsiho právnik Martin Škamla tvrdí, že „jeho úmyslom nebolo utiecť bez stopy. Hľadal lepšie podmienky“. Škamla pripomenul, že Labsi je na Slovensku vo vákuu. Oficiálne má totiž u nás zakázaný pobyt do roku 2016. Nemôžeme ho však ani vydať do Alžírska na trestné konanie. Neexistuje vraj krajina, do ktorej by sme ho mohli vyhostiť. Škamla naznačil, že do úvahy ešte prichádza tolerovaný pobyt, ktorý sa udeľuje na 180 dní s možnosťou predĺženia. Labsi oň zrejme požiada.
Afganistan a extrémisti
„Akékoľvek Labsiho žiadosti sú zastieracím manévrom jeho skutočných snáh, bezpečnosť občanov je na prvom mieste,“ povedal Kaliňák, podľa ktorého úradníci „jasne vyhodnotili, že predpoklady na akýkoľvek druh ochranného pobytu na Slovensku Labsi nespĺňa“.
Labsi stále opakuje, že nie je nebezpečný. Slovenské úrady sa opierajú najmä o francúzsky rozsudok, podľa ktorého bol právoplatne odsúdený za účasť na príprave teroristického činu. Falšoval pre teroristov doklady. V Alžírsku ho tiež v neprítomnosti odsúdili. Labsi tvrdí, že ho prenasledujú, lebo údajne patrí k Salafistickej skupine pre kázanie a boj. Jej členmi sú moslimskí extrémisti, ktorí odmietajú sekulárny štát. Argumentuje, že mu v Alžírsku hrozí mučenie. To v auguste 2008 uznal aj Najvyšší súd.
Labsi je považovaný za teroristu aj preto, lebo sa zúčastnil na výcviku v Afganistane. „Išiel som tam len tak,“ odpovedal na otázku súdu, prečo sa išiel učiť narábať so zbraňami. „Alah, ktorý vytvoril tento svet, dal vám zdravie, aby ste chránili človeka. Slovensko aj Rakúsko sú veľké krajiny, ale pán Boh je silnejší,“ hovoril v záverečnej reči.
Včerajšie pojednávanie sledoval aj bývalý šéf hraničnej a cudzineckej polície Tibor Mako, ktorý teraz pracuje na ministerstve vnútra. Pri Labsiho slovách sa často usmieval. „Som tu ako súkromná osoba, ktorej záleží na bezpečnosti tohto štátu,“ povedal Mako novinárom. Či si na včerajšok zobral voľno, ministerstvo vnútra neodpovedalo.

Beata
Balogová
