SME
Štvrtok, 22. október, 2020 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ 16:40

Najvyšší súd potvrdil tresty pre kyselinárov za podvody

Najvyšší súd dnes potvrdil tresty pre gang takzvaných kyselinárov za podvody s daňou z pridanej hodnoty. Odvolania väčšiny obžalovaných zamietol.

BRATISLAVA. Najvyšší súd dnes potvrdil tresty pre gang takzvaných kyselinárov za podvody s daňou z pridanej hodnoty. Odvolania väčšiny obžalovaných zamietol. Za vinných ich uznal po tom, čo v minulosti odsúdil viacerých členov skupiny aj za vraždy ľudí, ktorých pri podvodoch využívali ako biele kone.

"Rozhodnutie o vine (...) je právoplatné," vyhlásil predseda senátu, ktorý o prípade začal rozhodovať v pondelok. Dvaja hlavní obžalovaní, Rastislav Šitta s Jozefom Kákonim, ktorí sú už odsúdení na doživotie, totiž v odvolaniach voči rozsudku Špeciálneho súdu z apríla 2008 vinu popreli. Špeciálny súd im vraj nedokázal úmysel, že chceli daňový úrad podviesť.

Ten však skupine uložil tresty od šesť do pätnásť rokov väzenia za to, že obchodovali s bezcenným softvérom a nechávali si protiprávne vyplácať odpočty na dani z pridanej hodnoty vo výške 120 miliónov korún (podľa konverzného kurzu 3,9 milióna eur). "Nikto nemôže tvrdiť, keď robí takéto obchody, že nevie, o čo ide," poznamenal dnes senát v odôvodnení rozsudku.

Šitta s Kákonim tiež spochybňovali dôkazy aj viacerých svedkov. Jedného z nich dokonca obvinili, že práve on bol pravou rukou bývalého šéfa kyselinárskeho gangu, ktorý podvody organizoval. Podľa nich mal patriť medzi hlavných obžalovaných, stal sa však naopak chráneným svedkom. Senát Najvyššieho súdu však neuznal ani ich argumenty, ani námietku zaujatosti, ktorú voči nemu podali.

Trest im však neuložil, keďže sú už právoplatne odsúdení na doživotie za vraždy takzvaných bielych koní. Ich telá podľa súdov rozpustili v sudoch s kyselinou sírovou rovnako ako telo bývalého šéfa skupiny Františka Mikera, s ktorým sa vraj nepohodli pre peniaze.

Najvyšší súd ešte má prerokovať odvolania zvyšných šiestich z 19-členného gangu. Tých vylúčil na samostatný proces po tom, čo v pondelok na súd neprišli.

Prípad tzv. kyselinárov

9. augusta 2004 - Polícia ukončila vyšetrovanie v kauze tzv. kyselinárov. Členovia skupiny sú obvinení zo 16 rôznych skutkov. Okrem iného aj z vraždy, založenia a zosnovania zločineckej skupiny a podvodu.

28. októbra 2004 - Úrad špeciálnej prokuratúry podal obžalobu na 30 obvinených, ktorí sú stíhaní v kauze skupiny tzv. kyselinárov.

4. októbra 2005 - Senát Špeciálneho súdu otvoril v bratislavskom Justičnom paláci hlavné pojednávanie v kauze skupiny tzv. kyselinárov. Pred súd predstúpilo 24 z 30 obžalovaných. Senát Špeciálneho súdu krátko po otvorení hlavného pojednávania v kauze skupiny tzv. kyselinárov vylúčil na samostatné konanie osem zo 14 bodov obžaloby. Súd sa tak zaoberal tromi vraždami, nedovolenou držbou drog a nedovoleným ozbrojovaním. Na lavici pred senátom zostalo sedieť päť obžalovaných.

11. januára 2006 - Za prísnych bezpečnostných opatrení v Justičnom paláci v Bratislave pokračoval proces s kyselinármi. Už v prvý deň súd celý proces s 30 obžalovanými rozdelil na dve časti. Na samostatné konanie vylúčil osem zo 14 bodov obžaloby, pretože v prípade viacerých obžalovaných nebola dodržaná zákonná päťdňová lehota na prípravu na pojednávanie, pričom dvaja z nich na jej dodržaní trvali.

21. marca 2006 - Špeciálny súd v Pezinku odročil na neurčito hlavné pojednávanie s kyselinármi. Obžalovaný Jozef K. vzniesol námietku zaujatosti voči celému senátu. Ten ju síce zamietol, no Jozef K. podal sťažnosť voči rozhodnutiu. Prípadom sa zaoberal Najvyšší súd SR.

7. apríla 2006 - Najvyšší súd SR na neverejnom zasadnutí zamietol námietku zaujatosti jedného z obžalovaných - Jozefa K. - v kauze kyselinári voči celému senátu Špeciálneho súdu, ktorý proces pojednával. Zároveň zamietol ako nedôvodné aj žiadosti o prepustenie obžalovaných z väzby.

3. mája 2006 - Špeciálny súd v Pezinku odsúdil na doživotie Jozefa Kákoniho obžalovaného v kauze kyselinári a Rastislava Š. na 25 rokov. Dušan P. asistujúci pri jednej z vrážd dostal trest 14 rokov odňatia slobody. Najvyšší súd rozsudky pre kyselinárov potvrdil v decembri 2006.

6. februára 2007 - Pred senátom Špeciálneho súdu v kauze vraždy šéfa gangu kyselinárov Františka Mikera vypovedali obžalovaní, ako aj svedkovia. Obžalobám z trestných činov vraždy, obmedzovania domovej slobody, zosnovania a založenia zločineckej a teroristickej skupiny, lúpeže a podvodu čelilo 11 obžalovaných. Pojednávanie sa začalo osobnou konfrontáciou dvoch spoluobžalovaných Jozefa K. a Petra L. Jozef K. totiž obvinil Petra L., že sa 5. februára 2002 osobne zúčastnil na lúpeži v Modre, kde za pomoci násilia voči majiteľom rodinného domu odcudzil s ďalšími tromi páchateľmi 3,5 milióna korún v hotovosti.

22. februára 2007 - Ekonomickú časť procesu s kyselinármi senát Špeciálneho súdu odročil na neurčito.

14. júna 2007 - Senát Špeciálneho súdu potvrdil, že chce urýchliť proces v ekonomickej časti kauzy kyselinárov, v ktorej je obžalovaných až 30 ľudí. Súd spojil ekonomické trestné veci do jedného spoločného konania.

12. septembra 2007 - Špeciálny súd v bratislavskom Ústave na výkon väzby v kauze kyselinárov vo veci zavraždenia bossa tohto zločineckého gangu Františka M. vypočul prostredníctvom telemostu chráneného svedka Martina S. Súd vypočul aj ďalších štyroch svedkov najmä v súvislosti s objasnením spáchania trestného činu obmedzovania osobnej slobody na spomínanom šéfovi skupiny Františkovi M., ktorého mali mučiť a neskoršie aj zavraždiť.

17. septembra 2007 - Senát Špeciálneho súdu v Pezinku odsúdil na doživotie Rastislava Šittu za vraždu bossa skupiny kyselinárov Františka Mikera a lúpež 2,7 milióna korún. Obvinený Peter Lomjanský dostal 12 rokov odňatia slobody v druhej nápravnovýchovnej skupine. Obvineného Martina Kuzmiho predseda senátu ŠS uznal vinným z trestného činu vraždy, odsúdil ho na 12 rokov odňatia slobody. Špeciálny súd okrem toho uznal Šittu, Kákoniho a Lomjanského za vinných aj v prípade lúpeže a porušovania domovej slobody.

15. októbra 2007 - Ekonomickou časťou trestnej činnosti známeho gangu kyselinárov sa začal zaoberať Špeciálny súd v Pezinku. V tejto ekonomickej časti kriminality skupiny kyselinárov, ktorá sa zaoberala dovozom bezcenných softvérov a podvodným odpočtom daní sú obvinené desiatky osôb. Štát mali pripraviť svojimi údajnými podvodmi o viac ako 122 miliónov Sk.

19. decembra 2007 - Špeciálny súd spojil pojednávanie obžalovaného Jasmina M. obvineného z trestného činu podvodu s pojednávaním so skupinou 20 obžalovaných v ekonomickej trestnej činnosti zločineckej skupiny kyselinárov.

14. januára 2008 - Predseda senátu Špeciálneho súdu v Pezinku na hlavnom pojednávaní o ekonomickej kriminalite skupiny takzvaných kyselinárov rozdal poriadkové pokuty za 40.000 Sk.

15. januára 2008 - Druhým dňom pokračovalo pred senátom Špeciálneho súdu v bratislavskom Ústave na výkon väzby po viac ako mesačnej prestávke hlavné pojednávanie v kauze ekonomickej kriminality známej skupiny kyselinárov.

16. januára 2008 - Výsluchom ďalších svedkov pokračovalo tretím dňom pred senátom Špeciálneho súdu v bratislavskom Ústave na výkon väzby po viac ako mesačnej prestávke hlavné pojednávanie v kauze ekonomickej kriminality známej skupiny kyselinárov.

17. januára 2008 - Až 12 svedkov bolo predvolaných na štvrtý deň hlavného pojednávania pred senát Špeciálneho súdu v bratislavskom Ústave na výkon väzby v kauze ekonomickej kriminality mediálne známej skupiny kyselinárov. Senát ŠS odložil pojednávanie v tejto veci na marec.

10. marca 2008 - Špeciálny súd v Pezinku otvoril hlavné pojednávanie o ekonomickej trestnej činnosti údajnej skupiny kyselinárov.

8. apríla 2008 - Špeciálny súd v Pezinku uznal 19 obžalovaných z ekonomickej trestnej činnosti v kauze kyselinári za vinných. Za neoprávnené nadmerné odpočty DPH im udelil tresty od šesť do 15 rokov odňatia slobody. Obžalovaným Rastislavovi Š. a Jozefovi K. súd tresty neudelil, pretože boli už odsúdení na doživotie. Ostatných obžalovaných odsúdili na tresty odňatia slobody v trvaní od šesť do 9,5 roka v druhej a tretej nápravnovýchovnej skupine. Troch obžalovaných Vladimíra M., Štefana L. a Martina Ž. súd spod obžaloby oslobodil.

27. októbra 2009 - Trojčlenný senát Najvyššieho súdu SR na verejnom zasadnutí zamietol odvolanie v kauze kyselinárov v prípade vraždy údajného šéfa kyselinárskej skupiny Františka Mikera a lúpeže 89.623 eur. Rozsudok je právoplatný a neexistuje voči nemu ďalší opravný prostriedok. Senát mohol vyniesť rozsudok, keďže ešte ráno iný senát NS SR zamietol námietku zaujatosti Jozefa K. a Rastislava Š. voči členom senátu v prípade, ak boli členmi petície "Päť viet".

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vitajte v postapokalyptickom svete
 2. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 3. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 4. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 5. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 6. Päť chýb pri zateplení strechy
 7. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 8. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 9. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 10. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 1. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 2. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 3. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 4. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 6. Úprava osobného motorového vozidla
 7. Important information for Brazilians living in Slovakia
 8. Prečo sú dnes ryby také dôležité?
 9. Vitajte v postapokalyptickom svete
 10. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 19 886
 2. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 17 217
 3. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 15 021
 4. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 12 670
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 861
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 9 927
 7. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 604
 8. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 516
 9. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 297
 10. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 9 286
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus na Slovensku: Laboratóriá odhalili 1728 nových prípadov, krízový štáb rokuje o lockdowne (minúta po minúte)

Celkový počet nakazených na Slovensku dosiahol číslo 35 330. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 115 obetí.

Odberové miesto na testovanie pacientov na ochorenie COVID-19 pred Infekčným pavilónom na Kramároch.
NAKA zadržala Dušana Kováčika.
Beata Javorcik
Marco Pantani (vpravo) ako líder pretekov na Giro d´ Italia 1999.
Cynická obluda

Zázrak v parlamente

Záborská, pevne sa spoliehajúca na hlasy fašistov, už videla svoje obmedzenie interrupcií ako hotovú vec.

Neprehliadnite tiež

Špeciálny prokurátor Kováčik skončil v putách, pozrite si fotogalériu

Dušana Kováčika zadržala Národná kriminálna agentúra.

Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, ktorého zadržala Národná kriminálna agentúra.
Ministerka kultúry SR Natália Milanová (OĽaNO).
Nevhodne zabezpečené kontajnery.

Slovensko sa v Bruseli prihlási k 55-percentnému zníženiu emisií

Slovensko bude požadovať, aby EÚ zaviedla uhlíkové clo pre krajiny mimo únie.

Minister životného prostredia SR Ján Budaj.