SME

Mikolaj: Hymna z mobilu je zosmiešnenie

Pri tvorbe smernice k vlasteneckému zákonu, ktorú prezident vrátil na opätovné prerokovanie do parlamentu, sa minister školstva Ján Mikolaj inšpiroval verejnou diskusiou na internete.

Ján Mikolaj.Ján Mikolaj. (Zdroj: SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

BRATISLAVA. Pri tvorbe smernice k vlasteneckému zákonu, ktorú prezident vrátil na opätovné prerokovanie do parlamentu, sa minister školstva Ján Mikolaj (SNS) inšpiroval verejnou diskusiou na internete. "Každý blog máme zachytený a všetky informácie, ktoré boli na blogoch, máme," uviedol pre agentúru SITA Mikolaj. "Čiže každý, kto sa vysmieval z toho zákona, tak to v tej smernici je," dodal minister školstva. Internetoví diskutéri posmešne reagovali napríklad na zákonnú povinnosť vyvesiť text hymny a preambuly aj v triedach škôlkarov, ktorí ešte nevedia čítať. Mikolaj sľubuje, že smernica materské školy od vlastenectva oslobodí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Sarkazmom nešetrili blogeri ani pri povinnej hymne na začiatku školského týždňa. V zákone chýba riešenie pre školy, ktoré nemajú školský rozhlas. Internetové diskusie ponúkali riaditeľom viacero návrhov ako napríklad púšťanie hymny z mobilného telefónu alebo spev hymny v podaní triednych učiteľov. "Pokiaľ ide o hymnu, toto je jediné, čo sme neriešili v smernici, pretože to už je trošku zložitejší problém," odôvodnil Mikolaj.

Problémové nahrávky

Problematické je podľa neho zákonné stanovenie decibelov, šumov či rýchlosti nahrávky. Školy podľa neho dodržia zákon, ak prehrajú žiakom takú hymnu, ktorá je komerčne dostupná. Školám bez technického zabezpečenia však nebude stačiť na dodržanie zákona hymna z mobilného telefónu. "Toto je zase zosmiešňovanie. Ako môžete z mobilu pustiť hymnu? Chcel by som vidieť, kto si dovolí pustiť hymnu z mobilu. Treba zdravý rozum," reagoval Mikolaj.

SkryťVypnúť reklamu

Rezort tvrdí, že už má smernicu k vlasteneckému zákonu hotovú. Ak Národná rada SR opätovne schváli zákon, ktorý vrátil prezident, ministerstvo školstva ju vydá hneď na druhý deň. "Máme už hotové grafické vzory ako má vyzerať zástava, texty," avizuje Mikolaj. Právny predpis zohľadňuje aj prezidentovu požiadavku, aby bol zákon namiesto 1. apríla účinný až od 1. septembra. Pri formáte štátnych symbolov vychádzalo ministerstvo zo zákona o štátnych symboloch a smerníc ministerstva vnútra, ktoré upravujú umiestnenie štátnych symbolov napríklad vo volebných miestnostiach. Akceptovalo aj odporúčania kurikulárnej rady.

Gašparovič zákon vrátil

Legislatívny návrh poslancov za SNS Jána Slotu a Rafaela Rafaja vrátil prezident Ivan Gašparovič do parlamentu 19. marca. Vyčítal mu skorý dátum účinnosti, školy by totiž mali na prípravu vlasteneckej výzdoby len desať dní. Premiér Robert Fico (Smer-SD) pred rozhodnutím poprosil Gašparoviča, aby vlastenecký zákon nepodpisoval. Aj Smeru prekážal dátum účinnosti. Za vlastenectvo na štátnych základných a stredných školách hlasovalo v parlamente 77 zo 122 prítomných poslancov.

SkryťVypnúť reklamu

Ruku v prospech zákona zdvihli zákonodarcovia Smeru-SD, SNS a ĽS-HZDS a nezaradený Anton Korba, predseda parlamentu Pavol Paška nehlasoval. Opozícia bola proti alebo sa zdržala hlasovania. Podpredsedníčka SNS Anna Belousovová upozornila, že po vrátení zákona prezidentom ho už poslanci opätovne schváliť nemusia. Kritici legislatíve vyčítali, že zriaďovatelia škôl nedokážu zaplatiť štátne symboly z vlastného vrecka.

Odbory vychovávajúce deti pre úrady práce je potrebné uzavrieť

Plány potrieb zamestnávateľov a stratégie odborného vzdelávania a prípravy v jednotlivých regiónoch boli hlavnou témou dnešného zasadnutia Rady vlády SR pre odborné vzdelávanie a prípravu (OVP), ktoré viedol podpredseda vlády SR a minister školstva Ján Mikolaj.

"Na dnešnej rade vlády predložili jednotlivé profesijné a stavovské organizácie plány potrieb, tak ako si ich zmapovali u zamestnávateľov. Niekde bolo to percento vyššie, niekde nižšie, ale myslím si, že už máme taký rámec," priblížil Mikolaj.

SkryťVypnúť reklamu

Na zasadnutí prezentovali svoje stratégie a koncepcie rozvoja odborného vzdelávania aj jednotlivé samosprávne kraje. Podľa Mikolaja je nevyhnutná optimalizácia jednotlivých škôl a odborov podľa potrieb zamestnávateľov. "Aby si oni definovali to, čo naozaj prax potrebuje a samosprávne kraje aby tieto požiadavky uskutočňovali," vysvetlil minister a dodal, že optimalizácia odborov je nevyhnutná bez ohľadu na to, čo sa vyučuje dnes. "Aj s takou obetou, že bude potrebné niektoré študijné programy, ktoré nám vychovávajú deti najmä pre úrady práce, jednoducho uzavrieť," vyhlásil.

Podľa jeho slov ide o dlhodobý proces a niektoré kraje už začali podnikať potrebné kroky. Ministerstvo chce v tejto súvislosti vyvíjať na kraje a zriaďovateľov tlak. "Pre nás je dôležité to, aby sme naozaj tlačili, pretože normatív ide z ministerstva školstva na zriaďovateľov všetkých odborných škôl," povedal Mikolaj a doplnil, že tým chcú dosiahnuť, aby sme sa študijnými odbormi čo najviac priblížili tomu, čo prax potrebuje.

SkryťVypnúť reklamu

Na jesennom zasadnutí by kraje mali predložiť konkrétny harmonogramom a konkrétne návrhy na nové študijné odbory a uzatvorenie pre prax nepotrebných odborov.

Ako vláda plní sľub prispôsobiť stredné školstvo na potreby podnikov

Čo sľúbili: Vláda SR zabezpečí koordináciu odborného vzdelávania a trhu práce, prispôsobenie učebných a študijných odborov jeho požiadavkám... Vláda zváži zavedenie motivačných kritérií pre účasť zamestnávateľských zväzov a zamestnávateľov v odbornej i praktickej príprave žiakov.

Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006


Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Zladenie odborov a osnov stredného školstva s dopytom na pracovnom trhu zvýši zamestnateľnosť absolventov a podporí tak rast hospodárstva.

Aká je realita? Sľub bol prevažne splnený. Od septembra 2009 je účinný zákon o odbornom vzdelávaní a príprave, ktorý má za cieľ zladiť potreby firiem a ponuku odborného vzdelávania. Vytvára krajské rady pre koordináciu zamerania škôl, poskytuje priestor pre finančnú a hmotnú motiváciu zamestnávateľov podporovať žiakov ako svojich budúcich zamestnancov, a vytvára aj špeciálny nadačný fond na podporu materiálneho zabezpečenia škôl.

SkryťVypnúť reklamu

Zdroj: INEKO

Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.

Školstvo

Ilustračné foto.

Zaviesť chcú aj príplatok v závislosti od ich výkonu a kvality práce.


TASR
Rómskí školáci v Sečovciach.

Čiastkové reformy robia zo segregácie oficiálnu politiku.


Kamila Gunišová a 1 ďalší 23
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 525
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 187
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 701
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 843
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 981
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 716
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 791
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 484
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu