BRATISLAVA. Proti. Tak pred dvoma rokmi hlasoval s celým klubom SMK poslanec Tibor Bastrnák o novom tlačovom zákone. Nepáčili sa im podmienky práva na odpoveď, ktoré umožňuje komukoľvek zverejniť stanovisko na článok v rovnakom rozsahu bez ohľadu na to, či je skutkové tvrdenie v článku pravdivé, alebo nie. Za. Tak sa postavil k právu na odpoveď Tibor Bastrnák (dnes už Most-Híd) ako primátor Komárna.
Poslanec aj primátor
Denník Új Szó musel zverejniť odpoveď jeho radnice. Mesto reagovalo na ďalšiu odpoveď, ktorú si vyžiadala súkromná firma. Tá odpovedala na pôvodný článok denníka o spore Komárna s touto firmou. Aj za ňou je politik – nezávislý komárňanský poslanec Peter Birkus. „Obávame sa, že tento pingpong môže pokračovať,“ hovorí šéfredaktor Norbert Molnár. Denník patrí k vydavateľstvu Petit Press rovnako ako SME.
Bastrnák vraví, že ako poslanec názor na odpoveď nezmenil. „Ak je zákon, za ktorý nehlasujem, neznamená to ešte, že môžem povedať svojim zamestnancom, nerobme nič, lebo mne sa to nepáči.“ Odpoveď mesta je podľa neho dôsledkom zlého zákona. „Iní to zneužívajú, píšu o nás cez odpovede nepravdy a my sa budeme tváriť, že všetko je v poriadku, lebo primátor s tým zákonom nesúhlasí?“ pýta sa.
Zaskočený Bugár
Predsedu Mosta-Híd Bélu Bugára prekvapilo, že člen predsedníctva jeho strany využil právo na odpoveď.
K podrobnostiam sa vyjadriť nechcel, kým odpovede nečítal. „Zákon je zlý a zneužíva sa,“ pripustil však. Ak strana uspeje vo voľbách, je podľa Bugára pripravená podmienky odpovedí zmeniť.
Hoci premiér Robert Fico i minister kultúry Marek Maďarič (obaja Smer) pri schvaľovaní zákona presviedčali, že je určený pre bežných ľudí, o odpoveď žiadajú najmä politici, úrady a podnikatelia.
V novinách sa objaví zlomok z týchto odpovedí, mnohé nespĺňajú podmienky. Právo na odpoveď využil aj Fico, ktorý tvrdil, že to nespraví. Dotkol sa ho názor komentátora SME, že už ako študent patril medzi privilegovanú vrstvu straníckych kádrov.

Beata
Balogová
