Slovenská televízia zaplatila vlani na pokutách 1,3 milióna
BRATISLAVA 1. mája (SITA) - Najviac pokút udelila v minulom roku Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR) Slovenskej televízii (STV), ktorú minuloročné pokuty vyšli na viac ako 1,3 milióna korún. Celkovo rada pokutovala elektronické médiá sumou vyše 1 750
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
000 korún. Z tejto sumy predstavovala pokuta pre TV Markíza 300 tisíc korún a pre rádio Okey 150 tisíc korún. Vyplýva to zo Správy o stave vysielania v SR za rok 2001, ktorú vypracovala RVR. Podľa tejto správy uložila rada okrem 11 pokút aj 52 upozornení na porušenie zákona o vysielaní a retransmisii a päť povinností odvysielať oznam o porušení tejto normy.
Najčastejším prehreškom slovenských elektronických médií bolo porušenie ustanovení o skrytej reklame, telenákupe a sponzorovaných programoch. RVR reagovala v mnohých prípadoch na podnety občanov, ktorí jej poslali 103 sťažností. Najväčšiu reakciu asi vyvolal seriál Pokémon, ktorý začala vysielať Slovenská televízia (STV). Monitoring rady poukázal na neprimerané a samoúčelné násilie vo fiktívnom svete pokémonov a členovia RVR sa zhodli na nevhodnosti programu pre maloletých. Za porušenie ustanovenia o ochrane mladistvých divákov rada udelila STV polmiliónovú pokutu, ako aj povinnosť odvysielať štyrikrát oznam o porušení zákona. Ďalšiu 400-tisícovú pokutu dostala verejnoprávna televízia za odvysielanie skrytej reklamy. Problematická bola hlavne záverečná pesnička "Gotta catch ´em all!" (Chyť ich všetkých!), čo podľa rady znamenalo priamu výzvu na nákup pokémonov.
Jedinou pokutou pre rozhlasové vysielanie bolo 150 tisíc korún pre rádio Okey, a to za porušenie ustanovení o ochrane maloletých v programe Okey Chart, v ktorom moderátor čítal rôzne príbehy od poslucháčov. Rada zasahovala na základe podnetu občana, ktorý ju upozornil na nevhodný obsah jedného z príbehov. Moderátor totiž prečítal list 15-ročnej poslucháčky, ktorá podrobne a vulgárne opisovala sexuálne praktiky, ktoré prežila počas dovolenkového flirtu s talianskym turistom.
Rada v minulom roku často pôsobila len ako "bezzubý" orgán, keď aj pri závažných porušeniach musela vysielateľa najskôr upozorniť a až potom mohla udeliť sankcie. Niektoré konania museli byť v roku 2001 zastavené aj z toho dôvodu, že uplynula lehota na rozhodnutie. Nedostatky zákona o vysielaní a retransmisii odstránila až novela, ktorú prijali poslanci Národnej rady SR v marci tohto roku.