BRATISLAVA. Investori totiž podľa ochranárov stále vyvíjajú aktivity, aby napríklad nad Košicami v lokalite Kurišková/Jahodná presadili ťažbu uránu. V reakcii na petíciu, ktorú podpísalo vyše 110.000 ľudí, premietli poslanci jej požiadavky aj do konkrétnych legislatívnych zmien.
"Presadiť legislatívne zmeny, ktoré by pomohli dotknutým obciam a mestám, bol jeden z našich prvoradých cieľov. Podarilo sa nám dosiahnuť systémovú zmenu. Ideme však ďalej," konštatoval riaditeľ Greenpeace Slovensko Juraj Rizman. Poznamenal, že je teraz už na obciach, mestách a vyšších územných celkoch, aby tieto zmeny využili vo svoj prospech.
Chcú riešiť jednotlivé projekty
"Naša pozornosť sa teraz sústredí na konkrétne projekty zahraničných ťažobných spoločností a konkrétne ohrozené lokality. Hlavná časť kampane sa pravdepodobne presunie do Košíc, pretože v druhej polovici roka očakávame zvýšenú aktivitu kanadského investora okolo uránovej lokality Kurišková/Jahodná."
Ako objasnil právnik petičného výboru Stop uránu na Slovensku Jozef Šuchta, petíciou sa podarili presadiť dôležité legislatívne zmeny v geologickom a banskom zákone, vďaka ktorým budú mať občania, dotknuté samosprávy a vyššie územné celky viac informácií a kompetencií brániť sa proti plánom ťažobných spoločností.
Ľudia môžu zasiahnuť
"Rozšírené možnosti ochrany svojich oprávnených záujmov budú mať samosprávy a VÚC tak vo fáze geologického prieskumu, ako aj pri prípadnom povoľovaní ťažby rádioaktívnych nerastov." Za významné tiež považuje, že od 1. mája sa verejnosť môže stať účastníkom konaní o geologických prieskumných územiach, o dobývacích priestoroch a o povolení a zmene banskej činnosti.
Environmentálne organizácie Greenpeace Slovensko, Priatelia Zeme - SPZ, OZ Sosna a OZ Brečtan dnes poďakovali za podporu všetkým občanom, ktorí podpísali protiuránovú petičnú akciu, ako aj desiatkam dobrovoľníkom, ktorí zbierali podpisy. Ochranári tiež ocenili spoluprácu so samosprávami dotknutých obcí a miest, i podporu od Združenia miest a obcí Slovenska a Únie miest Slovenska.