BBRATISLAVA Prípadov podobného typu, akým bolo prijatie troch bývalých väzňov z Guantanáma na Slovensko, je pravdepodobne viac. Naznačil to minister vnútra Robert Kaliňák.
Šéf rezortu vnútra uviedol, že v minulosti bolo v SR viacero prípadov podobného typu. "Za posledné roky to bolo viac ako 1700 ľudí, ktorých sme na Slovensko presídlili," povedal Kaliňák. "V posledných rokoch sme mali niekoľko citlivých prípadov a nikdy sme o tom neinformovali práve preto, že chceme, aby celý proces dopadol úspešne," povedal Kaliňák s tým, že "proces má nejaké štádiá a nejaké časové úseky".
Troch zajatcov z väznice Guantanámo na Kube 25. januára v skorých ranných hodinách eskortovali na Slovensko. O prijatí týchto troch osôb informoval 19. januára minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. Slovensko tak podľa neho urobilo na základe individuálneho výberu. "Týmto spôsobom sa SR hlási k spoločnému vyhláseniu EÚ a USA z 19. júna 2009 o spolupráci pri zatvorení centra na Guantanáme," uviedol Lajčák.
"Nejde o zločincov. Nikdy voči nim nebolo vznesené obvinenie a neboli vystavení trestnému stíhaniu. Neexistuje žiadny dôvod, aby sa občania SR domnievali, že sa zníži úroveň ich bezpečnosti," ubezpečil.
Vláda USA sa obrátila na členské krajiny EÚ s požiadavkou nájsť miesto na pobyt pre osoby, ktoré sú oprávnené na prepustenie z detenčného zariadenia v Guantanáme. Ide o zajatcov, u ktorých nie je dôvod na začatie trestného stíhania a zo závažných dôvodov sa nemôžu vrátiť do krajiny svojho pôvodu, pričom prejavili záujem o nájdenie svojho domova v krajinách EÚ.