BRATISLAVA. Generálny riaditeľ Slovenskej národnej knižnice (SNK) v Martine Dušan Katuščák nezabezpečil komplexné podklady pre výstavbu Integrovaného konzervačného centra (IKC) vo Vrútkach, čím vláda nemohla schváliť jeho výstavbu ani potrebné investície. Jeho vybudovanie a prevádzka sa podľa ministerstva kultúry tak oddiali.
Šéf rezortu kultúry Marek Maďarič sa preto rozhodol Katuščáka z funkcie odvolať. Ministerstvo nebolo upozornené ani na finančné riziká výstavby tohto pracoviska a na jeho dofinancovanie v súčasnosti chýba 3,6 milióna eur.
SNK zároveň tým, že výstavbu začala a včas nepožiadala o zaradenie tohto projektu do Rozvojového programu priorít verejných prác, porušila zákon o verejných prácach.
Odstraňovanie kyslosti
Vláda 10. marca schválila harmonogram prevádzky technologického zariadenia na masovú deacidifikáciu ohrozených dokumentov v knižniciach a archívoch. Deacidifikáciou sa výrazne spomalí prirodzené starnutie kyslého papiera. Masové odstránenie kyslosti je síce kľúčovou operáciou, ale musí sa uplatňovať len ako súčasť konzervačných technológií. To malo zabezpečiť práve spomínané IKC.
Tento objekt má byť na pozemku, kde sa nachádza detašované pracovisko SNK vo Vrútkach, ktoré plánuje knižnica zmodernizovať a zrekonštruovať. Nachádzať sa tam budú všetky technologické prevádzky na digitalizáciu, mikrofilmovanie, konzervovanie a reštaurovanie zbierok.
Čítajte viac rozpadávaní papiera: Hviezdoslava a štúrovcov rozožiera kyslý papier
Životnosť 100 až 200 rokov
Vyriešiť odstránenie kyslosti papiera je celosvetovým problémom, keďže drevitý, teda kyslý papier sa začal vyrábať a používať po roku 1850. Jeho životnosť je 100 až 200 rokov, a preto sú niektoré dokumenty pre svoju krehkosť v súčasnosti nepoužiteľné.
Metódami neutralizácie papiera sa ako prvá na Slovensku zaoberá od roku 1991 SNK. Tie sa v súčasnosti používajú aj v masových postupoch a technológiách deacidifikácie. Knižnica ich štandardne využíva pri záchrane najviac ohrozených kníh vyrobených na drevitom papieri.
"Kapacita ich postupov je však nízka a nepostačuje potrebám knižnice," upozorňoval rezort kultúry. Z jej celkového fondu, ktorý tvorí približne 4,5 milióna knižničných dokumentov, je 67 až 71 percent vyhotovených na kyslom papieri. V prípade Slovenského národného archívu sa to týka 75 až 80 percent archívnych dokumentov.