BRATISLAVA. Dobré slovensko-ruské vzťahy majú hlboké historické korene a ani spoločenské zmeny v 90. rokoch ich nezmenili. Tak vyznel včerajší videomost Bratislava – Moskva o vzájomných vzťahoch krajín v 21. storočí. Slovensko zastupovali ľudia, ktorí svoj dlhodobý pozitívny vzťah k Ruskej federácii netaja.
Marketing v službe impéria z nikoho odborníka nerobí, upozorňuje Peter Morvay.
Bývalý premiér a zakladateľ KDH, dnes predseda Slovensko-ruskej spoločnosti Ján Čarnogurský, označil Slovensko za „predmostie Ruska v Európskej únii“.
Podpredsedníčka parlamentu a SNS Anna Belousovová zamierila rovno po konferencii do Moskvy. Na súkromnej ceste chce „pravú tvár“ Ruska odhaliť aj svojmu synovcovi. „Rusko mi je veľmi blízke, mám tam príbuzných. Bola by som rada, keby Slováci spoznali Rusko také, aké je naozaj. Aby spoznali ruskú dušu,“ vyznávala sa Belousovová v neformálnej atmosfére.
Vzťahy vraj zlepšuje aj podporou študentských výmen, cez občianske združenie pomáha opravovať hroby vojakov Červenej armády na Slovensku.
Úctivý vzťah Slovenska k pamätníkom osloboditeľov vyzdvihol aj predseda Komisie Rady federácie hornej komory ruského parlamentu pre kultúru Alexander Dzasochov. „V Rusku existuje sympatia k Slovensku, naše národy sú historicky späté,“ tvrdil.
Dzasochov hovoril aj o tom, že Moskva vníma rozširovanie NATO na východ ako hrozbu. Viceprezidentka Spoločnosti priateľstva so Slovenskom Irina Rukinová však hovorí, že po vstupe Slovenska do aliancie nenastalo vo vzťahoch medzi Rusmi a Slovákmi žiadne ochladenie.
Belousovová pripomenula, že aj napriek členstvu v aliancii dokáže Slovensko povedať vlastný názor. Premiér Robert Fico (Smer) viackrát ostro odmietol budovanie protiraketového štítu NATO v Česku a Poľsku. Návrh napokon stiahli samotní Američania.
O zásadnom období slovenskoruských vzťahov – štyridsiatich rokoch budovania socializmu v Československu pod dohľadom Sovietskeho zväzu – vo videomoste nepadlo ani slovo.

Beata
Balogová
