SME

Na zbraňovú amnestiu odovzdávajú Slováci aj raritné samopaly

V rámci prebiehajúcej zbraňovej amnestie Slováci odovzdali a odovzdávajú aj samopaly a guľomety z čias druhej svetovej vojny či dokonca prvej svetovej vojny.

Na jeden z prvých samopalov na svete dnes natrafíte so šťastím skôr v múzeách. Vzácny model Bergmann MP 18 však Slováci odovzdali aj v rámci zbraňovej amnestie.Na jeden z prvých samopalov na svete dnes natrafíte so šťastím skôr v múzeách. Vzácny model Bergmann MP 18 však Slováci odovzdali aj v rámci zbraňovej amnestie. (Zdroj: wikimedia.org)

BRATISLAVA. Dva mesiace pred ukončením druhej vlny zbraňovej amnestie Slováci odovzdali už takmer 2000 zbraní.

"K 28. marcu bolo odovzdaných 1973 zbraní a 15.014 kusov streliva. Najmenej zbraní (128) bolo odovzdaných v Trnavskom kraji a najmenej streliva (377 kusov) v Prešovskom kraji. Najviac zbraní (365) bolo odovzdaných v Bratislavskom kraji a najviac streliva (3805 kusov) v Žilinskom kraji," TASR o tom dnes informoval hovorca Prezídia Policajného zboru Viktor Plézel.

Z doteraz odovzdaných zbraní na oddeleniach dokladov jednotlivých Okresných riaditeľstiev Policajného zboru (OR PZ) je približne 60 percent dlhých, teda pušky, guľomety, samopaly a asi 40 percent krátkych, t. j. pištole a revolvery. TASR to dnes potvrdil vedúci oddelenia balistiky Kriminalistického a expertízneho ústavu Policajného zboru Ján Zemeník s tým, že viac ako polovica zbraní prešla už preskúmaním. "Napredujeme rýchlejšie ako v prvej vlne zbraňovej amnestie," zdôraznil Zemeník.

SkryťVypnúť reklamu

Bežné sú aj guľomety z 2. svetovej

V rámci prebiehajúcej, ako aj predchádzajúcej amnestie v rokoch 2005/2006, Slováci odovzdali a odovzdávajú aj samopaly a guľomety z čias druhej svetovej vojny či dokonca prvej svetovej vojny a medzivojnového obdobia. Druhá vlna končí o dva mesiace 31. mája. Ľudia odovzdávajú aj raritné a historické zbrane, napríklad pušky z 19. storočia, ale aj tisícky kusov vykopanej a zhrdzavenej munície.

Najviac zbraní počas prvej amnestie odovzdal jeden občan z okresu Lučenec. Išlo o 68 rôznych zbraní, medzi nimi boli aj automatické (t.j. samočinné zbrane strieľajúce dávkou). Nasledoval ho Slovák z okresu Martin, ktorý odovzdal 33 dlhých zbraní ruskej výroby. TASR to potvrdil Zemeník. "Ľudia by sa nemali obávať odovzdať takéto zbrane, teda aj zbrane samočinné.

SkryťVypnúť reklamu

Odovzdávajúci si takúto zbraň po vykonaní expertízy (ale len v prípade, že sa preukáže, že zbraň nebola použitá pri páchaní trestnej činnosti a overení, že zbraň nebola odcudzená) môže ponechať vo funkčnom stave (ak požiada o udelenie výnimky a splní podmienky jej udelenia), nechať si ju úradne znehodnotiť alebo prerobiť na expanznú zbraň držiteľom príslušnej zbrojnej licencie. Samozrejme, môže ju previesť aj na inú oprávnenú osobu. Má na to čas dva mesiace od doručenia písomného oznámenia, ktoré zasiela príslušné oddelenie dokladov podľa miesta trvalého bydliska odovzdávajúceho. Ak počas týchto dvoch mesiacov odovzdávajúci nevykoná nič z vyššie uvedeného, zbraň sa stáva vlastníctvom štátu," zdôraznil Zemeník.

Často ide o zbrane raritné, ktorých cena závisí od zachovalosti a funkčnosti a na zberateľskom trhu dosahuje niekoľko tisíc eur. Občania na oddeleniach dokladov jednotlivých Okresných riaditeľstiev Policajného zboru odovzdávali a aj doteraz naďalej odovzdávajú napríklad funkčné známe československé guľomety ZB 26 medzivojnovej výroby, ďalej nemecké guľomety MG-34 či MG-42. Čo sa týka MG-42, ide o najlepší guľomet druhej svetovej vojny, ktorý mal kadenciu neuveriteľných 1500 výstrelov za minútu.

SkryťVypnúť reklamu

Prvý model samopalu na svete

Československý ZB 26 bol úspešným guľometom následne vyrábaný v britskej licencii pod názvom Bren niekoľko desiatok rokov a v obmenách slúžil a bol vyrábaný aj po ukončení druhej svetovej vojny. Využitý bol v značnej miere aj v Slovenskom národnom povstaní. Medzi odovzdávanými guľometmi na Slovensku nechýbal ani sovietsky guľomet z druhej svetovej vojny Degťarjev.

Podľa slov Zemeníka najraritnejším odovzdaným samopalom je nemecký Bergmann MP 18, čo je v podstate jeden z prvých samopalov na svete. Slováci v značnej miere odovzdávali aj známe nemecké samopaly ako MP-38 a MP-40, ale aj pravzor útočnej pušky MP-43 (Sturmgewehr 44), čo je skutočne vzácna zbraň, čo sa týka jej výskytu na Slovensku. Týchto zbraní bolo v časoch druhej svetovej vojny vyrobených necelých pol milióna kusov. Bola veľmi úspešná a niektoré jej prvky a celkovú koncepciu využil po vojne Michail Kalašnikov pri konštrukcii svojej svetoznámej útočnej pušky "samopalu" AK 47. Na Slovensku ľudia vlastnili a v rámci amnestie odovzdali aj také nezvyčajné samopaly ako americký Thompson 1928 (A1), ktorý sa síce používal aj v časoch druhej svetovej vojny, no slovenskému divákovi je známy skôr z gangsterských filmov o búrlivých mafiánskych 30. rokoch v Amerike.

SkryťVypnúť reklamu

Ľudia odovzdali dokonca niekoľko desiatok krátkych zbraní vyrobených v časoch prvej svetovej vojny alebo ešte pred ňou pištole Parabellum P-08, známe ako Luger či revolvery Gasser. Vo veľkom množstve sa odovzdávali pištole z medzivojnového obdobia ČZ vzor 24 a ČZ vzor 27. Niektoré zo zbraní boli v nálezovom stave, vykopané zo zeme, iné v dobrom funkčnom stave z pôjdov a podobne. V hojnom množstve sa odovzdával aj úspešný sovietsky samopal druhej svetovej vojny, známy Špagin a taliansky samopal zn. Beretta.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 482
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 966
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 572
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 714
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 639
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 131
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 578
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 250
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu