BRATISLAVA. Na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave to uviedol predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík.
"Je to veľká blamáž pre Slovensko. Ľudia, ktorí chcú, aby ich vzdelanie bolo v krajine náležite ocenené, musia požiadať o individuálne prehodnotenie," povedal Sulík. Dôvodom podľa jeho slov nie je fakt, že by slovenské doktorandské tituly mali menšiu hodnotu ako nemecké.
"V poslednom čase existujú nie zriedkavo odôvodnené pochybnosti ohľadom právoplatného nadobudnutia titulov. Dôvodom je tak podozrenie, že veľa z nich bolo získaných podvodom," povedal predseda SaS. Podľa jeho vyjadrenia to znamená, že z 19 existujúcich slovenských titulov táto inštitúcia 10 neuznáva.
"Dokladuje to, v akom katastrofálnom stave sa slovenské vysoké školstvo nachádza, čím trpí aj medzinárodná reputácia krajiny," povedal Sulík.
Predseda strany uviedol, že Nemecký úrad nemá problém napríklad s uznávaním akademických titulov z českých vysokých škôl. Deje sa tak napriek tomu, že Západočeská univerzita v Plzni mala pred časom problémy s neštandardným udeľovaním vysokoškolských diplomov. Tento prípad dodnes nie je uzavretý. "Vždy sa nájdu čierne vrany. Rozdiel je však v tom, či sú to len oni alebo je celý systém chorý. Takto to pravdepodobne vníma aj ZAB. Na Slovensku bol odmietnutý celý doktorandský vzdelávací systém," povedal Sulík.
"Ministerstvo školstva (MŠ) SR dlhodobo a bezproblémovo spolupracuje s partnerskou organizáciou na uznávanie dokladov o vzdelaní v Nemecku so skratkou ZAB," informovala TASR hovorkyňa MŠ SR Dana Španková. Podľa jej slov neboli oficiálne informovaní o žiadnych zmenách v doterajšom procese uznávania zahraničných dokladov o vzdelaní v oboch krajinách.
"V procese uznávania dokladov o vzdelaní ide o uznanie úrovne ukončeného vzdelania, tj. vysokoškolského vzdelania prvého, druhého alebo tretieho stupňa, a nie o uznávanie titulov," uviedla Španková. Držiteľ dokladov o vzdelaní tak má podľa jej vyjadrenia právo používať titul v rovnakom znení a skratke tak, ako mu bol udelený podľa vnútroštátnych predpisov krajiny, v ktorej štúdium ukončil.
ZAB je nemecký úrad, ktorý zriadila trvalá Konferencia ministrov kultúry 16 spolkových krajín v Nemecku. Jeho úlohou je porovnávanie a uznávanie titulov získaných v zahraničí s domácimi získanými na nemeckých univerzitách.