Na sexuálne škandály reagovali na Slovensku viacerí hodnostári. Niektorí hovorili o potrebe úprimnosti, iní upozorňovali na atmosféru nenávisti k cirkvi.
BRATISLAVA. Trnavský arcibiskup Róbert Bezák na zelený štvrtok prvýkrát od nástupu do funkcie celebroval omšu svätenia olejov. Tá je pravidelne venovaná sviatosti kňazstva, na omši bolo asi dvesto kňazov a rehoľníkov.
Bezák v kázni o katolíckych kňazoch hovoril kriticky. Povedal, že sú medzi nimi aj takí, čo konajú autoritársky, žijú v zajatí návykov či majú problémy s alkoholom a morálnymi prehreškami.
Odkaz Sokolovi?
Bezák tiež spomenul, že to, čo píšu médiá, je v mnohom pravda. Narážať mohol nielen na svojho predchodcu arcibiskupa Jána Sokola, ktorému médiá aj samotný Bezák vyčítali neprehľadné vedenie účtovníctva v arcidiecéze a jeho správanie sa vo funkcii, ale aj na mohutný škandál sexuálneho zneužívania detí kňazmi v Nemecku a Spojených štátoch.
„Chceme aj my žiť tým, čo je dôležité pre každého človeka a robiť patričné kroky,“ povedal arcibiskup.
„Veľká noc je pre nás pozvaním. Nie tým, že budeme iba vykonávateľmi liturgických gest, ale tým, že pocítime, že nás si Kristus vybral.“
Teológ: Je to lastovička
Rímskokatolícka cirkev sa podľa teológa a pedagóga Dušana Jauru ocitla zrejme v najvážnejšej kríze svojej novodobej histórie. „Široko medializované pedofilné škandály ju hlboko diskreditujú, stráca dôveryhodnosť a veriaci z nej húfne vystupujú.“
„Nereagovať! Čím menej slov, tým lepšie.“ Taká bola podľa Jauru doposiaľ komunikačná stratégia slovenskej cirkvi. Vidieť to podľa neho bolo napríklad po tom, ako sa Ján Sokol pozitívne vyjadril o vojnovom slovenskom štáte.
„Zdá sa však, že tento postoj je aj vďaka sústredenému záujmu médií neudržateľný. Slová z kázne arcibiskupa Bezáka možno pri troche optimizmu vnímať ako prvú lastovičku ohlasujúcu príchod jari.“ Slová evanjelia „spoznáte pravdu a pravda vás vyslobodí“, platia podľa Jauru aj v súčasnej kríze.
Niektorí vidia nenávisť k cirkvi
Nie všetci predstavitelia katolíckej cirkvi vidia veci rovnako ako Bezák. „Atmosféra v spoločnosti je zvlášť v tieto dni presiaknutá priam nenávisťou ku všetkému, čo súvisí s cirkvou,“ povedal nitriansky biskup Viliam Judák.
Cirkev sa podľa neho vždy ukázala ako realistka, ktorá počíta so zlyhaním svojich členov. „Preto nás neudivuje, že tí, ktorí seba pokladali za ideálnych, sa vždy pohoršovali na nej a bez lásky ju kritizovali.“
O zlyhaní hovorili viacerí
Zlyhaní kňazov sa dotkol aj bratislavský gréckokatolícky eparcha Peter Rusnák. „Práve teraz, keď svet pohŕda naším poslaním a našou službou, musíme potvrdiť naše povolanie pevnou vierou, svätosťou života a vernosťou Kristovi a cirkvi.“
V gréckokatolíckej katedrále v Prešove celebroval omšu arcibiskup Ján Babjak. „Boli by sme nedôveryhodní, keby sme to, čo žiadame od veriacich, sami neplnili. Musíme byť autentickí,“ zdôraznil arcibiskup.

Beata
Balogová
