VYSOKÉ TATRY. Návrh zonácie Tatier zohľadňuje najmä záujmy developerov a lobistov, je to globálny atak na veľhory, aký nezažili za posledných sto rokov, píšu vedci z Botanického ústavu SAV ministrovi životného prostredia za Smer Jozefovi Medveďovi.
Vládu botanici žiadajú, aby návrh neschválila a k tvorbe nového prizvala renomované vedecké inštitúcie a odborníkov. Šéf ústavu Ivan Jarolímek hovorí, že ak z najprísnejšej ochrany vyjmú 8800 hektárov, cestovný ruch a záujmy investorov zničia ekosystém.
„Odmietame, aby krátkozrakosť a sebecké záujmy úzkej skupiny ľudí využívajúcich národný park a prírodné rezervácie ako marketingovú značku, boli hlavným faktorom ovplyvňujúcim takýto významný dokument,“ píšu vedci.
Experti tvrdia, že autori zonácie pri jej spracúvaní ignorovali poznatky a názory špičkových slovenských vedeckých inštitúcií a riadili sa viac potrebami záujmových skupín. „Súčasná podoba zonácie je politický dokument. Je to odborný paškvil, ktorý nemá nič spoločné s ochranou prírody,“ vyhlásil Jozef Šibík z botanického ústavu.
„Ak vláda schváli navrhovanú zonáciu, znamená to reálny koniec ochrany prírody na Slovensku. To, čo sa podarilo uchrániť generáciám aj počas komunizmu, táto zonácia nenávratne zničí,“ dodal Šibík.
Verejnosť sa podľa ministerstva mohla k návrhu vyjadriť v pripomienkovom konaní. Pod hromadnú pripomienku proti zonácii sa podpísalo vyše 11-tisíc ľudí.
Návrh zonácie kritizoval aj Slovenský národný výbor programu UNESCO Človek a biosféra. Výbor tvrdí, že časti predloženého návrhu sú v rozpore so zákonom o ochrane prírody a krajiny.⋌Daniel Vražda © SME

Beata
Balogová
