BRATISLAVA. Spoločné spomienkové vyhlásenie prezidentov. Pre verejnosť možno nudná formalita, pre diplomatov často vzrušujúci súboj o každú vetu. Zvlášť ak vzťahy štátov so sebou nesú aj historické krivdy.
Aj preto sa diplomati museli obracať už dlhé mesiace pred návštevou ruského prezidenta Dmitrija Medvedeva v Bratislave. Prezident Ivan Gašparovič ho pozval na návštevu ešte v roku 2006, Rusi termín potvrdili až vlani v septembri, keď začali prípravy.
Ťažké návraty do minulosti
Ruský návrh spoločného vyhlásenia prezidentov, ktoré podpíšu v stredu, čierne etapy vzájomných vzťahov opomenul. Slovensko by tak muselo „zabudnúť“, ako k nám v roku 1968 vtrhli sovietske tanky.
Aký je výsledok rokovaní, hovorca nášho prezidenta neprezradil. „Spoločné vyhlásenie je výsledkom dohody oboch strán a týka sa pripomenutia si 65. výročia oslobodenia Bratislavy, konca svetovej vojny a pokračovania v dobrých vzťahoch,“ povedal Marek Trubač.
„Spoločné vyhlásenie sa týka minulosti, súčasnosti aj budúcnosti,“ prezradil za rezort diplomacie Peter Stano.
Moskve návraty do minulosti robia problémy. Potvrdila to vlani v Poľsku pri spomienke na začiatok druhej svetovej vojny. Poliaci sa od ruského premiéra Vladimira Putina slova prepáčte za inváziu do ich krajiny v roku 1939 a masaker dôstojníkov v Katyni nedočkali. Tvrdil, že chyby sa stali na oboch stranách.
Hľadia do budúcnosti
Rusko však nechcelo návštevu opierať len o spomienkovú časť. „Zhodli sme sa, že nestačí, aby návšteva mala iba symbolický rozmer,“ povedal v stredu minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.
Rusi dali jasne najavo, akým smerom chcú rokovania v Bratislave viesť. Podpísaných by malo byť niekoľko zmlúv – o ochrane duševného vlastníctva pri vojensko-technickej spolupráci, či o spolupráci v boji proti obchodu s drogami. Memorandum podpíšu i minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek s ruským ministrom energetiky o zriadení spoločného odborného a výskumného Cyklotrónového centra na Slovensku.
„Náročnosť prípravy zodpovedá jej úrovni – teda návšteva najvyššieho predstaviteľa krajiny na najvyššej úrovni,“ povedal Lajčákov hovorca Stano.

Beata
Balogová
