BRATISLAVA. Kauza poslanca Národnej rady SR Jozefa Rydla spôsobená poberaním švajčiarskeho invalidného dôchodku aj v čase, keď zastupoval občanov v parlamente, mu zhoršila jeho zdravotné problémy. Národniar to priznal pre TASR s tým, že ešte nevie, či sa bude o tento dôchodok po odchode z parlamentu opätovne uchádzať.
"Neviem. Pochopiteľne musím z niečoho žiť, buďme reálni," konštatoval v tejto súvislosti. Rydlo sa totiž neobjavil na kandidátke SNS a v najbližšom volebnom období tak určite do najvyššieho zákonodarného zboru nezasadne. Práve jeho pôsobenie v NR SR vyvolalo otázniky, či má právo popri poslaneckom plate poberať aj invalidný dôchodok vo Švajčiarsku, ktorého je občanom.
Samotnú kauzu pritom Rydlo označil za sprostú, hlúpu a primitívnu kampaň, ktorú začali niektoré médiá. "Ja som nedostával žiaden dôchodok v rozpore s právom a zákonom. Jediné čo bolo, či môj švajčiarsky dôchodok je kompatibilný s mojim poslaneckým štatútom," upozornil. Zároveň zdôraznil, že nešlo o nič iné, len o diskreditáciu jeho osoby a politickej strany, za ktorú kandidoval do parlamentu.
V SNS sú asi drzejší
Dôvody, prečo sa neobjavil na kandidátke SNS aj pre nasledujúce volebné obdobie, však nepozná. "Keď vás niekto niekam nechce, tak sa tam nebudete pchať. Keď vás nejaká dievčina odmieta, darmo budete trilkovať ako slávik. Keď vás nechce, je koniec," vysvetlil.
Rydlo predpokladá, že v SNS sú "inakší, kompetentnejší a drzejší, ktorí majú širšie lakte. Ja som sa nikdy v živote o nič nikomu neprosil. Bol som normálny človek pred voľbami a budem taký aj po voľbách," upozornil bibliograf, ktorý sa zrejme bude tejto profesii venovať aj naďalej.
Dôchodok musel vrátiť
Jozefovi Rydlovi bol dôchodok priznaný Švajčiarskou federálnou sociálnou poisťovňou v novembri 1990. Na základe medializovaných informácií vo švajčiarskych novinách v roku 2007 táto poisťovňa urobila administratívne rozhodnutie, že Rydlov invalidný dôchodok je vzhľadom na jeho poslanecký príjem nekompatibilný s funkciou poslanca Národnej rady SR.
Poslanec sa odvolal, no švajčiarsky súd to zamietol. "Keďže výroky Spolkového súdu sa nekomentujú, lež rešpektujú, môžem iba toľko povedať, že toto rozhodnutie beriem na vedomie, pričom, ak to bude potrebné, ďalšie právne a administratívne kroky uskutoční môj právny zástupca. V nijakom prípade nie som si vedomý, že by som kdekoľvek vedome a dobrovoľne prestúpil akýkoľvek zákon," reagoval v januári 2010 Rydlo.
Podľa neho bolo napokon rozhodnuté, že za obdobie od júla 2006 do polovice septembra 2007 poberaný dôchodok vráti.