Bratislava 1. mája (TASR) - Historické a málo známe pohľady na hlavné mesto SR a život v ňom predstavuje najstarší aktívny slovenský fotograf Viliam Malík na dnes otvorenej výstave v bratislavskej galérii Profil.
Na expozícii sú unikátne zábery z roku 1944, napríklad prvá bomba zhodená na Bratislavu či horiaca Apolka. Cenné sú fotografie zničeného Starého mosta a jeho nová výstavba, provizórny drevený most cez Dunaj, nenávratne zničená židovská synagóga, socha generála Štefánika, pohľad na mesto z bývalej najznámejšej reštaurácie Aukafé, trh na Námestí SNP a rôzne pohľady do pôvodnych uličiek historického centra. Zábery žobrákov, repatriantov, navrátilcov z koncentráku a ďalšie dokumentujú sociálnu situáciu v ťažkých povojnových rokoch. Na výstave prevažujú čiernobiele fotografie z 30. a 40. rokov.
"Najstarším záberom je Michalská brána z roku 1932, najnovším a už vo farbe, rekonštrukcia Hviezdoslavovho námestia z minulého roka," uviedol pre TASR na vernisáži takmer 90-ročný autor.
Malík je bratislavský rodák (1912). Fotografovať začal počas štúdií na Obchodnej akadémii a hneď po ich ukončení v roku 1932 sa stáva členom prestížneho združenia fotoamatérov YMCA, neskôr jeho tajomníkom. Od roku 1938 bol externým fotografom Československej tlačovej kancelárie a potom aj Slovenskej tlačovej kancelárie. Po ustanovujúcej celoslovenskej organizácii fotoamatérov fotozboru Klubov slovenskych turistov a lyžiarov (KSTL) sa stal členom výboru, od roku 1943 jeho vedúcim predstaviteľom - náčelníkom. Po druhej svetovej vojne a rozpustení KSTL bol podpredsedom Zväzu československých klubov fotografov amatérov.
V roku 1945 spoluzakladal fotooddelenie v rámci tlačového odboru Národnej poisťovne (NP), o štyri roky neskôr ho premiestnili do Správy liečebných ústavov pri NP. Ako lektor Akadémie vzdelávania pre pacientov, rekreantov a školákov poriadal prednášky a besedy v oblasti Vysokých Tatier. Okrem týchto veľhôr boli témou stretnutí s premietaním diapozitívov prírodné krásy iných častí Slovenska i zahraničia. Uskutočnil vyše štyritisíc takýchto obrazových prezentácií.
Až v posledných rokoch je autor popri organizátorskej činnosti slovenského fotografického diania odborníkmi uznávaný i ako fotografická osobnosť. Podľa výtvarného teoretika Aurela Hrabušického je V. Malík posledný žijúci predstaviteľ medzivojnovej fotografickej moderny. Autor býva striedavo v Tatranskej Kotline a Trenčianskych Tepliciach.
Výstava potrvá do 2. júna a možno ju navštíviť denne okrem pondelka od 13. do 18. hodiny.