BRATISLAVA. Z 900 záujemcov o poslanecký post je na kandidačných listinách šiestich súčasných parlamentných strán 164 žien. Najviac žien 37 nominovala ĽS-HZDS, najmenej SNS (19).
Jediným politickým subjektom, ktorý do júnových volieb do Národnej rady (NR) SR povedie žena, je SDKÚ-DS. Je ňou Iveta Radičová. Za stranu ich spolu kandiduje 24, z ktorých je okrem líderky v prvej desiatke Lucia Žitňanská (3. miesto).
Druhou s najvyšším postavením na kandidačnej listine je podpredsedníčka NR SR Anna Belousovová, ktorá je na druhom mieste. V prvej desiatke národniarov už žiadna žena nefiguruje.
ĽS-HZDS postavila najvyššie mladú podpredsedníčku Barboru Strakovú (4. miesto), ktorá za sebou nechala aj dlhoročnú političku Katarínu Tóthovú. Tej patrí 13. miesto a Straková je tak jedinou kandidátkou hnutia v prvej desiatke.
Po dve ženské zástupkyne umiestnili do desiateho miesta opozičné strany KDH a SMK. Vyššie postavili svoje kandidátky kresťanskí demokrati. Na piatom mieste sa nachádza Mária Sabolová, na šiestom Jana Žitňanská. Celkovo majú 34 nominantiek. Súčasné poslankyne NR SR Ágnes Biró a Klára Sárközy obsadili na kandidačnej listine SMK siedme a ôsme miesto. Spolu s nimi bojuje o hlasy voličov ďalších 20 žien.
Vládny Smer-SD postavil najvyššie z 28 zástupkýň súčasnú ministerku práce Vieru Tomanovú, ktorá uzatvára prvú desiatku.
Za nízkou účasťou žien v politike je podľa politológa Grigorija Mesežnikova zlý prístup politických strán k nežnejšiemu pohlaviu. "Prevláda v nich, bohužiaľ, ten tradičný prístup, ktorý v konečnom dôsledku zhoršuje aj kvalitu demokracie," uviedol pre TASR.
Dodal, že strany nevytvárajú pre ženy podmienky, čo potom vyvoláva dojem, akoby Slovensko nemalo dostatok schopných političiek. Podľa Mesežnikova ich je však dosť a účinkovanie niektorých z nich považuje za "mimoriadne presvedčivé a prínosné".
Mesežnikov odmieta názor, že by slovenská spoločnosť nebola na vyššiu účasť žien v politike pripravená. "Vôbec to nie je pravda. Myslím si, že aj výsledky posledných prezidentských volieb (Ivan Gašparovič súperil v druhom kole s Radičovou, pozn. TASR) potvrdili, že schopná žena - politička dokáže ľudí zjednotiť a získať aj veľmi solídnu podporu," zdôvodnil.
Súčasným stavom dáva Slovensko podľa politológa "veľmi zlý príklad toho, ako sa v krajine EÚ nepresadzuje zásada rodovej rovnosti aj v takej dôležitej oblasti ako je politika".