AKTUALIZOVANÉ 20:51

Sociálny štát je náš, odkázal SDKÚ Smer

Najsilnejšia vládna strana predstavila svoj volebný program. Vyzýva voličov, aby neverili sociálnym návrhom Dzurindovej strany.

Fico je presvedčený, že Slovensko po štvorročnom vládnutí odovzdávajú so sociálnym trhovým hospodárstvom a sociálnym štandardom.(Zdroj: SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

Pôvodná agentúrna správa bola o 20:51 nahradená autorským textom SME.

BRATISLAVA. „Zachováme" bolo jedno z najčastejších slov premiéra a predsedu strany Smer Roberta Fica, keď včera predstavoval volebný program najsilnejšej vládnej strany.

Smer „zachová" minimálnu mzdu, sociálne dávky, doterajšiu cenu diaľničných známok alebo zákaz zisku zdravotných poisťovní.

Veľkú časť zo svojho takmer hodinového prejavu venoval tomu, že sociálny je Smer, a nie SDKÚ.

Bitka o sociálny štát

„Prečo pravicová vláda nedala príspevok pri narodení prvého a druhého dieťaťa? Prečo, keď mali peniaze, nezaviedli mladomanželské pôžičky, nepodporovali hypotekárne úvery?" pýtal sa Fico. Predseda Smeru verí, „že slovenská verejnosť si dobre pamätá, čo kto robil a hovoril". Rovnako verí, že posúdi, kto je dôveryhodný, keď hovorí o sociálnom štáte.

To, že SDKÚ hovorí o sociálnom štáte, prirovnal k tomu, ako keby Smer teraz začal hovoriť pozitívne o privatizácii.

Priority Smeru
 • zachovanie tých sociálnych dávok, ktoré zaviedla táto vláda - napríklad vianočné odmeny pre dôchodcov,
 • zachovanie Zákonníka práce v podobe, v akej je teraz. SDKÚ ho naopak sľubuje zmeniť.
 • nebudú súhlasiť so zrušením minimálnej mzdy,
 • chce, aby ľudia s vyššími príjmami mali možnosť nižšej odpočítateľnej položky z daní ako ľudia s príjmami nižšími,
 • zachovať 19­percentnú daň,
 • centrálne verejné obstarávanie,
 • výstavba nemocnice Rácsochy.

„My od svojho vzniku hovoríme o sociálnom štáte a solidarite, nepotrebujeme robiť žiadne kotrmelce len preto, aby sme sa zapáčili ľuďom," pokračoval vo Ficovom duchu aj predseda parlamentu a podpredseda Smeru Pavol Paška. Pravičiarov sa spýtal, „kde berú tú hanbu".

„To, kto aké riešenia prináša, posúdia občania. My potrebujeme presvedčiť občanov, a nie premiéra Fica," odkázala Smeru volebná líderka SDKÚ Iveta Radičová. Odmieta, že by išlo o bitku o sociálny štát.

„Tento pojem je prítomný vo všetkých krajinách Európy, iba v iných modeloch," povedala. Okolo Smeru je podľa nej silno opradená pavučina formulky „bývalej vlády", keď sa im toľko venujú na svojej programovej konferencii.

Fico nechcel návrhy SDKÚ v sociálnej oblasti nijako komentovať.

Eurofondy budú na vláde

„Budeme dôsledne monitorovať používanie eurofondov," sľubuje tiež Fico. Jeden z najväčších škandálov tejto vlády, nástenkový tender, sa týkal práve nezákonného a predraženého čerpania euforondov.

Fico na otázku, či to znamená, že v budúcej vláde nedá SNS rezort, ktorý by mal na starosti euforondy, povedal, že „centrálna koordinačná jednotka bude na Úrade vlády, tým je moja odpoveď jasná". Teraz je na ministerstve výstavby.

Fico hovoril, že jeho vláda robila aj chyby. Keď ich mal vymenovať, povedal jednu: „Slabo sa vysvetľovalo elektronické mýto."

Smer a SDKÚ sa zhodli. V školstve

BRATISLAVA. Širokorozchodnú trať chce SDKÚ zrušiť, Smer dobudovať. Smer navrhol tlačový zákon, SDKÚ ho chce opraviť. Vo väčšine vecí sa dve najsilnejšie strany rozchádzajú, sú však aj veci, ktoré ich spájajú.

Obidve strany spája názor na posledný rok v materskej škôlke. Mal by byť povinný. Zhodli sa aj pri bode týkajúcom sa titulov bakalár. Smer aj SDKÚ chcú, aby bol viac uznávaný a aby bol vnímaný ako vysokoškolský titul.

Obidve strany chcú zaviesť minimálny dôchodok.

Ľavičiari aj pravičiari chcú tiež viac policajtov na rizikových miestach, napríklad v rómskych osadách. Smer uvažuje na rozdiel od SDKÚ aj o internátnych školách pre Rómov.

Monika Tódová

Fico chce previerky sudcov

Premiér sľúbil dve zásadné opatrenia v súdnictve. Predstavil previerky sudcov súdiacich dôležité prípady a atestácie.

BRATISLAVA. Smer chce po voľbách rokovať so svojím budúcim koaličným partnerom o dvoch návrhoch týkajúcich sa sudcov – o previerkach a atestáciách.

Previerky by mali mať tí sudcovia, ktorí by riešili závažné obchodnoprávne spory a trestné kauzy.
„Nešlo by o štandardnú bezpečnostnú previerku, išlo by o previerku, ktorá by bola ušitá na mieru sudcom,“ povedal predseda Smeru Robert Fico.

Previerky by nerobil Národný bezpečnostný úrad. Ten ich robil predtým sudcom Špeciálneho súdu, ale Ústavný súd to označil za protiústavné. Fico nepovedal, kto by sudcov preveroval, malo by však podľa neho ísť o odhalenie toho, či nemajú prepojenie na organizovaný zločin, ak ho súdia, alebo na podnikateľské prostredie, ak rozhodujú veci týkajúce sa biznisu.

Atestácie by podľa Fica fungovali tak, ako je to u lekárov. Boli by špecializovaní na jednotlivé odvetvia.
Dnes sú niektorí sudcovia, ktorí kritizujú exministra Štefana Harabina, preraďovaní na agendy, ktoré nikdy predtým nerobili – napríklad z trestnej na civilnú.

SDKÚ chce v súdnictve zaviesť Najvyšší správny súd, zmeniť zloženie Súdnej rady alebo zverejňovať rozsudky na internete.

Fico nechcel tieto návrhy komentovať.

Obidve strany v programoch píšu o boji proti korupcii a posilňovaní špeciálnych útvarov.

Fico chce zefektívniť hlavne prácu Úradu boja proti korupcii a povedal, že naďalej budú za zachovanie Špecializovaného trestného súdu.

Monika Tódová
Fico: Naši ministri úmyselné chyby nerobili

BRATISLAVA. Ministri za Smer neprijali v aktuálnom volebnom období rozhodnutia, za ktoré by sa strana musela hanbiť. "Netvrdím, že neurobili chyby, ale nehovorím o úmyselných chybách," povedal po skončení dnešnej programovej konferencie jej líder Robert Fico.

Podľa neho žiadny z ministrov za Smer neurobil úmyselné rozhodnutie, ktoré by išlo proti hodnotám sociálnej demokracie. "Uvedomujeme si, že niektoré veci sa dali urobiť lepšie," dodal a ako príklad uviedol komunikáciu ohľadom elektronického mýta. Tú označil za slabú, pričom si vedel predstaviť intenzívnejší dialóg tak s autodopravcami, ako aj s verejnosťou.

V budúcnosti by privítal jednofarebné ministerstvá, teda, aby ministra, štátneho tajomníka a vedúceho úradu nominovala jedna politická strana. Daný subjekt by podľa neho niesol aj plnú politickú zodpovednosť za dianie v rezorte. Túto otázku ale ponecháva na rokovanie s potenciálnymi koaličnými partnermi.

TASR
Paška: Nie je ťažké vymyslieť 120 bodov programu. S jointom

BRATISLAVA. Dôveryhodnosť a kontinuita sú podľa podpredsedu Smeru Pavla Pašku najdôležitejšími prvkami politického systému a treba na to myslieť aj pri tvorbe volebného programu. „Niektoré programové vyhlásenia mi pripadajú ako keby vznikali mimo času a priestoru,“ vyhlásil v prejave na programovej konferencii strany v Bratislave.

Ako Paška zdôraznil, „nie je zložité vymyslieť 120 bodov programu,“ a keď si podľa neho „k tomu dáte jointa,“ ide to ešte lepšie.

Kritike podrobil aj dnešnú pravicovú opozíciu. „Je to už tradícia, že dva mesiace pred voľbami sa mení na sociálnych spasiteľov,“ vyhlásil. Ako dodal, „môžete kradnúť značky či robiť sociálne kotrmelce, tým politický systém nenaplníte.“ Podľa neho ľudia majú dobrú pamäť a marketing, ktorý používajú niektoré politické strany, majú len krátkodobý efekt.

„Do volieb ideme s rozvojovým programom,“ uviedol vo svojom príspevku minister financií Ján Počiatek. Ako vyhlásil, dane v budúcom volebnom období zvyšovať nechcú. Pripravili však reformu daní, ciel a odvodov. „Je neprijateľné, aby bohatí unikali daňovým povinnostiam cez diery v systéme,“ zdôraznil. V budúcom volebnom období budú podľa Počiatka šetriť na vládnej spotrebe a nie na sociálnych politikách.

SITA
Ako SMER-SD plní sľub upraviť, resp. zrušiť „zlé" reformy pravicovej vlády

Čo sľúbili: Zásadne opraviť a ak je nevyhnutné aj zrušiť tzv. reformné kroky pravicovej vlády, ktoré deštruovali model sociálne a ekologicky orientovaného trhového hospodárstva zakotveného v ústave Slovenskej republiky (smerom k sociálnemu štátu).

Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005


Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia negatívne. Reformy boli podľa viacerých názorov dobré, keďže prispeli k hospodárskemu rastu a poklesu nezamestnanosti. Štatistiky o chudobe za rok 2005 sa zlepšili, reformy preto podľa niektorých odborníkov ani nemožno označiť za "pravicové".

Aká je realita? Sľub je prevažne nesplnený. K výraznej úprave hlavných reforiem nedošlo. Vláda nezrušila rovnú daň, nezaviedla nižšiu DPH na potraviny či energie, nepresadila daň z dividend či vyššie dane pre banky a monopoly, nezmenila ani pomer odvodov do prvého a druhého piliera. Vláda však čiastočne zvrátila reformu zdravotníctva (zrušila poplatky, zastavila transformáciu a privatizáciu poisťovní a nemocníc, obmedzila použitie zisku v zdravotnom poistení) a reformu trhu práce (zaviedla súbeh odstupného a výpovednej lehoty, mierne posilnila odbory, obmedzila prácu na dobu určitú a rozšírila platnosť kolektívnych zmlúv).

Zdroj: INEKO

Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.
Ako vláda plní sľub odstraňovať chudobu a budovať sociálny štát

Čo sľúbili: Vláda Slovenskej republiky všestranne podporí reálne smerovanie Slovenskej republiky k naplneniu jej charakteristiky ako sociálneho štátu... Prioritou vlády bude čo najefektívnejšie znižovať mieru chudoby obyvateľov, ktorá je spomedzi štátov Európskej únie jedna z najvyšších.

Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006


Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Boj s chudobou medzi úlohy vlády patrí. Budovanie sociálneho štátu na úkor slobodného trhu však môže viesť k pomalšiemu rastu životnej úrovne. Faktom tiež je, že predvolebná rétorika označujúca Slovensko za krajinu s najväčšou chudobou v EÚ bola nepravdivá.

Aká je realita? Sľub je prevažne nesplnený. V rokoch 2005 až 2007 síce klesol podiel ľudí ohrozených chudobou z 13% na 11%, v roku 2008 sa však pozitívny vývoj zastavil. Situácia sa zhoršila pre znevýhodnené skupiny, keď stúpol podiel ohrozených dôchodcov aj nezamestnaných. Sila štátu meraná podielom verejných výdavkov na HDP za súčasnej vlády klesla na najnižšiu úroveň v EÚ. Rozpočet ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny vrátane výdavkov na sociálnu inklúziu ani v jednom z rozpočtov súčasnej vlády nedosiahol v pomere k HDP úroveň z roku 2006.

Zdroj: INEKO

Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Základné štandardy práce pre realitné kancelárie
 2. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 3. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 5. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 6. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 7. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 1. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 2. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 3. Základné štandardy práce pre realitné kancelárie
 4. Takmer polovicu porúch šikmých striech spôsobujú zlé doplnky
 5. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 7. Ukončil si 1.stupeň vysokoškolského štúdia a chceš pokračovať?
 8. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 9. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 10. Cambridge Business School, škola novej doby
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 10 474
 2. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 8 133
 3. Desať obľúbených miest v Chorvátsku 7 755
 4. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 7 577
 5. Viete, čo kupujete? Ako rozoznať kvalitný chlieb od nekvalitného 6 594
 6. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 6 255
 7. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 5 316
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 4 749
 9. Sendvičová drevostavba v kostýme drevenice 2 762
 10. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 2 595

Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Minúta po minúte: Na koncerte v Manchestri došlo k výbuchu, hlásia 19 obetí

Po koncerte Ariany Grande počuli fanúšikovia výbuch, explózia nastala vo voľne prístupnej vstupnej hale.

DOMOV

Politický geograf: Veľa ľudí nevie, koho si proti Kotlebovi vybrať

Kotleba ťaží aj zo slabej informovanosti.

KOMENTÁRE

Voliť proti Kotlebovi nebude bolieť

Rodinkárstvo voličom ĽSNS neprekáža, Klus chce úrad čistiť.

Neprehliadnite tiež

Politický geograf Madleňák: Neviem, či v Lučenci poznajú Luntera či Mičeva

Extrémista Marian Kotleba ťaží v banskobystrickej župe aj zo slabej informovanosti tamojších voličov, hovorí pre SME politický geograf TIBOR MADLEŇÁK.

Sudcovia si vyberajú, ako má vyzerať spravodlivosť

O osem voľných miest v Súdnej rade sa uchádza sedemnásť ľudí. Rozhoduje asi 1360 sudcov z celého Slovenska.

Lipšicovi zamietli dohodu o vine a treste

Generálna prokuratúra zamietla obvinenému dohodu o vine a treste.

Nemýľte sa, toto nie je vaše Slovensko, zaznelo Kotlebovi pod oknom

Na to, aby zlo víťazilo, stačí, aby dobrí ľudia nerobili nič, pripomenul prezident Andrej Kiska.