BRATISLAVA. Prokuratúra v prípade takzvaných fiktívnych darcov SDKÚ-DS pred štyrmi rokmi ukončila vyšetrovanie, lebo sa spoľahla na vyjadrenia pracovníkov strany a znalca. Neuverila tak výpovediam ľudí, že peniaze SDKÚ-DS nevenovali, aj keď ich strana evidovala ako darcov.
Píše sa to v uznesení o zastavení trestného stíhania, ktoré na podnet Najvyššieho súdu v týchto dňoch zverejnila Generálna prokuratúra. Podľa mimovládnej Aliancie Fair-play z neho vyplýva, že vyšetrovanie zanedbali.
Mohli si to vôbec dovoliť?
Práve na základe podania aliancie sa polícia a prokuratúra začala v auguste 2004 zaoberať podozreniami z finančných machinácií okolo vtedy najsilnejšej vládnej strany. Podľa Fair-play strana uviedla nepravdivé údaje o pôvode príjmov a sumy za 590.000 Sk (podľa konverzného kurzu 19.584 eur) rozpísala na ľudí, ktorí neskôr odmietli, že by ju podporili.
"Svedeckými výpoveďami tzv. ´fiktívnych darcov´ sa nepodarilo preukázateľne spochybniť výpovede kompetentných zodpovedných osôb," uviedol prokurátor v uznesení o zastavení stíhania, ktoré prokuratúra takmer štyri roky nechcela zverejniť.
Naopak, za logické a vierohodné označil tvrdenia vtedajšieho riaditeľa ústrednej kancelárie SDKÚ-DS Štefana Hudeca i jeho nástupcu. Hudec odmietol, že by mená ľudí, ktorí tvrdili, že darcami nie sú, neboli na príjmových dokladoch o daroch. Príjmové doklady vypĺňa ten, kto peniaze dostane, nie darca.
"Polícia nevyužila všetky možnosti, ktoré mala. Nepreskúmala skutočné príjmy a majetkové pomery darcov, či si to vôbec mohli dovoliť," reagovala riaditeľka Aliancie Fair-play Zuzana Wienková. Nekonfrontovali tak ani tvrdenia pracovníkov SDKÚ a údajných darcov a neskúmali pravosť dokladov.
Úmysel sa vraj nepodarilo dokázať
V súčasnosti už strany nemôžu dary dostávať len cez príjmové bloky. Na dary nad zhruba 166 eur musia od leta 2005 uzavrieť riadnu zmluvu.
Prokuratúra stíhanie zastavila aj preto, lebo sa nepotvrdilo podozrenie z trestného činu skresľovania údajov hospodárskej a obchodnej evidencie. Podľa nej nedalo preukázať, že darcovia svoje príspevky SDKÚ-DS skutočne nevenovali. Aj znalec z odvetvia účtovníctva, ktorý preskúmal dary strane v rokoch 2000 až 2003 v hodnote vyše deväť miliónov korún (podľa konverzného kurzu 298.745 eur), usúdil, že strana postupovala v súlade s metodikou účtovníctva a nič nezatajila.
Podľa prokuratúry sa nedokázal ani úmysel strany skresľovať účtovníctvo. Wienk tvrdila, že mohol existovať, keďže parlament by jej pri pochybnostiach z machinácií mohol zastaviť štátny príspevok.
Prípad je pre prokuratúru podľa jej vedenia uzavretý. Financovaním SDKÚ sa však opäť začala zaoberať. Podľa premiéra Roberta Fica (Smer) totiž v súčasnosti najsilnejšia opozičná strana v minulosti "prala" špinavé peniaze cez zahraničné firmy, napojené na daňové raje.