Národniari považujú spor o značku s Maďarskom za vlastnú politickú agendu. Odborníci z oblasti vinohradníctva a vinári Tokajskej oblasti zo Slovenska sú presvedčení, že vyjednávať by mal nezávislý expert, nie politický nominant.
KOŠICE. Spor o značku Tokaj medzi Slovenskom a Maďarskom sa preniesol aj na slovenskú politickú scénu. Atraktívnej témy sa chopila Slovenská národná strana. Národniari si privlastnili zásluhy na zaregistrovaní značky Tokaj pre Slovensko na oficiálnom portáli Európskej komisie E-Bacchus.
Odborníci z oblasti vinohradníci a výrobcovia Tokajského vína na Slovensku považujú spolitizovanie kauzy za nebezpečné.
Agenda SNS
SNS ubránila Tokaj. Pod týmto názvom prináša internetová stránka národniarov informáciu o zaregistrovaní značky Tokaj pre Slovensko v elektronickom registri Európskej komisie.
„SNS podnikla prostredníctvom svojho štátneho tajomníka Jána Slabého všetky potrebné kroky k tomu, aby v elektronickom Registri chránených označení pôvodu Európskej komisie bol aj pre Slovensko zaregistrovaný názov Vinohradnícka oblasť Tokaj," píše sa vo vyhlásení.
Podľa hovorcu strany Petra Paluša Slabý osobne rokoval v európskej Komisii pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka v Bruseli: „Mali sme dostatok zásadných a pádnych argumentov a tak sa nám po tvrdých a ťažkých rokovaniach podarilo dosiahnuť pozitívny výsledok," uviedol hovorca strany.
Národniari považujú spor o značku so susedným Maďarskom za vlastnú politickú agendu. „Slovensko si značku Tokaj nikdy nenechá vziať," reagovala na jednostranné zaregistrovanie značky pre Maďarsko koncom minulého roka podpredsedníčka SNS Anna Belousovová.
Haburová: Tokaj je odborná téma
„Problematika Tokaja je výsostne odborná téma, ktorú by mali aj na medzinárodnej úrovni riešiť fundovaní odborníci, experti na patentové právo, špičkoví právnici a nie politici, ktorí v tejto oblasti nemajú ani vzdelanie, ani skúsenosti," myslí si prezidentka Združenia pestovateľov a malovýrobcov tokajských vín Slovenska Magda Haburová.
Podľa jej názoru aktivity niektorých politických strán môžu napätým vzťahom s južnými susedmi pri riešení chúlostivej problematiky ešte viac uškodiť. Najmä keď postoj SNS k Maďarsku a Maďarom je notoricky známy:
„Mám pocit, že niektoré strany sa neštítia zneužiť agendu Tokaj na vlastné ciele ako predvolebný štít."
Haburová je presvedčená, že rokovania by nemali viesť politickí nominanti, členovia či funkcionári strán, ale odborníci. „Za maďarskú stranu je dlhé roky vyjednávačom splnomocnenec vlády pre Tokajskú oblasť András Mahr. U nás sa vyjednávači menia podľa toho, kto je práve pri moci a kto je ministrom."
Pátková: Nie je to zásluha SNS
Snahu SNS privlastniť si zásluhy na registrácii značky Tokaj pre Slovensko považuje za nekorektné aj riaditeľka Výskumného ústavu vinohradníckeho a vinárskeho Jarmila Pátková.
„Toto nie je zásluha SNS. Je to výsledok práce celej odbornej skupiny zloženej z množstva nezávislých expertov, ktorí sa pod vedením ministerstva pôdohospodárstva touto problematikou dlhodobo, cieľavedome a systematicky zaoberajú."
Aj Pátková by privítala, keby vyjednávačom Slovenska v spore o značku Tokaj bol nezávislý odborník. „Niekoľkokrát sme žiadali o vymenovanie vládneho splnomocnenca, žiaľ, bezvýsledne. Splnomocnenec, na rozdiel od štátneho tajomníka, nepodlieha ministrovi, ale priamo vláde. Politický vplyv naňho je predsa len oveľa menší."
Slabý: Prečo sa nepochváliť?
Koncom minulého roka Slovensko využilo svoju zákonnú možnosť a pripomienkovalo v Bruseli jednostranný návrh Maďarska na zaregistrovanie chránenej oblasti pôvodu Tokaj. Minister pôdohospodárstva Vladimír Chovan (ĽS - HZDS) požiadal Európsku komisiu o zaregistrovanie oblasti pod rovnakým názvom aj pre Slovensko. Priamym vyjednávaním v Bruseli bol poverený štátny tajomník ministerstva JÁN SLABÝ z SNS.
Ako ste sa dostali k pozícii vyjednávača?
„Vstúpil som do toho, keď to bolo také neuralgické. Išiel za pánom ministrom teda s tým, že žijem v tomto priestore, poznám ho, nakoniec som mal prenájme nejaké tokajské hony pred pár rokmi, viem, o čo ide, takže by som to chcel nejakým spôsobom zastrešovať. Takže ma poveril aby som vyjednával. Samozrejme, v Bruseli som nebol sám."
Ako prebiehalo rokovania?
„My sme nenapadli to, že Maďari dostali označenie Tokaj. My sme argumentovali, že my sme nedostali označenie zároveň s nimi... Rokovanie v Bruseli bolo na ostrie noža. Jeden z tých úradníkov začal na mňa zvyšovať hlas. Ja som veľmi mierny pri rokovaní, ale tam už som musel použiť váhu svojej funkcie, nemyslím politickej, ale štátneho tajomníka. Bruselskí úradníci majú predstavu, že oni rozhodujú čo a ako bude. O tom, či tu máme Tokaj by nemali rozhodovať len bruselskí úradníci. Nakoniec sa mi ale podarilo dosiahnuť našu registráciu."
Postoje SNS k Maďarom sú jednoznačné. Vy ste členom a krajským šéfom strany. Nemyslíte si, že pri rokovaniach s Maďarmi môžete narobiť viac škody ako osohu?
„Samozrejme, ja sa tým netajím, že som zo SNS, ale na druhej strane som bol dosť dlho úradníkom v živote, takže viem, čo to znamená. Ja môžem konať len v intenciách zákona, aj keby mi to slovenské srdce hovorilo kadečo iné. Môžem vám zodpovedne povedať, že aj keď som bol v parlamente, mali sme veľmi nadštandardné vzťahy s maďarským výborom pre pôdohospodárstvo."
Na webstránke Slovenskej národnej strany som našiel správu pod titulkom SNS ubránila Tokaj. Nepýši sa vaša strana cudzím perím?
„Viete, hádžu nám všetko zlé na hlavu. Takže keď sa nám raz niečo dobré podarí, prečo sa tým nepochváliť?"
Sám ale tvrdíte, že na rokovaniach vystupujete ako štátny tajomník, nie ako člen SNS...
„Podarilo sa mi to, čo sa za štyri roky nepodarilo mojím predchodcom. Nevidím nič zlé na tom, keď SNS sa prihlási, že zástupcovia, ktorí sú jej nominanti, niečo urobia v prospech Slovenska. Na druhej strane keď sa píše, že SNS vykradlo teplý vzduch, je to kóšer?"
A nevykradlo?
„SNS? Keď už, tak minister. Vtedy by sa malo písať tiež o ministrovi a nie o SNS."
Lenže v kauze bolo evidentné prepojenie na firmy blízke SNS. To sú fakty...
„Odkiaľ to viete? Ja o tom neviem. To nie sú fakty. Nikdy to nebolo dokázané. Ak nominant SNS niekedy pochybí, hneď sa hovorí a píše, že SNS pochybila. Teraz, keď sa nám podarí po dlhom čase niečo urobiť dobré pre Slovensko, tak nás nechajte."
Považujete sa za odborníka na problematiku Tokaja?
„Som odtiaľ, poznám vinohradníkov a výrobcov tokajského vína, radím sa s nimi, ako som už povedal, mal som v prenájme nejaké parcely. Nie som síce vyštudovaný odborník, ale keď idem na akékoľvek rokovanie, beriem so sebou odborníkov, to je samozrejmé. Nedovolil by som si ísť sám."
Podľa dostupných informácii ste nedoštudovaný chemik a pätnásť rokov ste pracovali na Okresnom úrade v Trebišove v odbore civilná ochrana. Je to dostatočná kvalifikácia na funkciu, ktorú zastávate?
„Mám strednú všeobecnovzdelávaciu školu, potom mám ekonomickú nadstavbu a mám pár semestrov analytickej chémie v Olomouci. Čo už s tým urobím? Teraz mi už ostáva akurát Univerzitu tretie veku, ináč nič...(smiech)."
Mikuláš Jesenský

Beata
Balogová
