Návštevu ruskej hlavy štátu sprevádzajú prísne bezpečnostné opatrenia.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorskými článkami denníka SME
BRATISLAVA. Ostreľovači na strechách, kukláči i protiteroristická jednotka postrážia ruského prezidenta Dmitrija Medvedeva počas jeho dvojdňovej oficiálnej návštevy Slovenska. Začala sa v utorok podvečer večerou u prezidenta Ivana Gašparoviča.
Do Bratislavy v utorok dorazila ruská delegácia krátko pred siedmou večer na najvyššej úrovni. Prezidenta sprevádza minister zahraničných vecí Sergej Lavrov, minister spravodlivosti Aleksander Konovalov, minister energetiky Sergej Šmatko či pomocník hlavy štátu Sergej Prichoďko. Na podpis čaká osem medzivládnych dohôd a obchodných kontraktov.
Otázny podpis
Či prezidenti oficiálne podpíšu aj spoločné vyhlásenie k 65. výročiu ukončenia II. svetovej vojny v Európe a k slovensko-ruským priateľským vzťahom alebo dohodnutý text bez podpisu priamo napoludnie zverejnia, nevedel ešte včera hovorca slovenského prezidenta s istotou povedať.
Diplomati jeho znenie dlho pripravovali, nájsť spoločný pohľad na dejiny totiž nebolo vždy jednoduché, tendencia Moskvy vynechávať obdobia, v ktorých zohrali negatívnu rolu, je dlhodobá.
Medvedev by na Slovensku mal stretnúť politikov, ktorí mu pozerajú priamo do očí. Inak sme sa ešte stále neoslobodili, píše Matúš Kostolný.
Napriek predovšetkým ekonomickej a energetickej agende návštevy z Ruska, zvláštne stretnutie pre podnikateľov v Bratislave nebude. „Potrebné nie je, všetky dôležité zmluvy boli prerokované a dohodnuté vopred," konštatoval prezidentov hovorca Marek Trubač.
Už v utorok v Bratislave schválili kontrakt na vypracovanie predbežnej štúdie, ktorá má posúdiť ekonomickú návratnosť vybudovania širokorozchodnej trate, ktorú chce cez Slovensko potiahnuť Rusko až do Rakúska. Štúdia má byť hotová v októbri.
Politika aj Alexandrovovci
Výnimočné budú bezpečnostné opatrenia v Bratislave. Do ulíc hlavného mesta vyjde takmer tisíc policajtov, hasiči i záchranári. Ktoré časti mesta budú uzavreté a kde hrozia dopravné obmedzenia, polícia z bezpečnostných dôvodov tají.
Bezpečnostné zóny sú stanovené rôzne - ich rozsah je od 30 do 300 metrov. Už včera bola uzavretá časť Hodžovho námestia pred Prezidentským palácom, kam dorazil ruský prezident z letiska priamo na večeru k Ivanovi Gašparovičovi.
V stredu šéf Kremľa navštívi aj Úrad vlády, historickú budovu Národnej rady, cintorín na Slavíne, večer si pozrie koncert Alexandrovovcov v Inchebe. Zo Slovenska si odnesie zdobenú valašku, detviansky klobúčik a opasok, knihu o Slovensku, krištáľ a naše vína.
Aktivistov zakryl autobus
Ľudské práva v Rusku, vítala v utorok podvečer skandovaním ruského prezidenta asi päťdesiatka demonštrantov pred Prezidentským palácom v Bratislave.
Viac ako protestu sa však organizátori z mimovládnej organizácie Amnesty International museli venovať logistike podujatia. Hodžovo námestie priamo pred Prezidentským palácom polícia totiž celé ohradila a demonštrantom ostala len bočná Banskobystrická ulička, odkiaľ ich prezident nemohol vidieť.
FOTO SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ
Prevažne mladí ľudia s transparentmi v slovenčine, ruštine a angličtine sa preto presunuli na opačnú stranu paláca pred reštauráciu Štefánka na rušnej Štefánikovej ulici.
Tesne pred Medvedevovým príchodom policajti stopli dopravu a demonštranti tak zostali zakrytí za autobusom MHD. Aby ich prechádzajúca delegácia videla, museli sa vydriapať aj na zadebnené okná schátranej budovy. Pre ich skandovanie niektorí bežní diváci pochopenie nemali.
„Ľudské práve v USA vás nezaujímajú, čo?" pýtal sa ich starší pán. „Robia ostudu a tí naši novinári to ešte aj točia," frflala pani v stredných rokoch.
Michal Piško
Gašparovič si s Medvedevom pripije hruškovicou
BRATISLAVA. Prezident Ivan Gašparovič pohostí svojho ruského partnera Dmitrija Medvedeva hovädzou sviečkovicou s tymianovou omáčkou, zemiakovou plackou a restovanými hubami s jarnou cibuľkou a tymianom. Ešte predtým si však hlavy štátov pripijú hruškovicou.
Slávnostnú večeru, ktorú podáva slovenský prezident spolu so svojou manželkou Silviou Gašparovičovou, bude ďalej tvoriť terina z husacej pečene s karamelizovanými jablkami a brusnicami a bryndzové pirohy s čerstvou pažítkou a slaninou. Prezidenti si pochutia aj na zapečenej vanilkovej zmrzline podávanej s gaštanovou penou, malinami a černicami.
Chýbať nebudú ani dobré vína ako Rizling rýnsky kabinetné, polosladké ročník 2008 Elesko, Sauvignon Blanc neskorý zber, suché ročník 2007 Chateau Palugyay, Račianska Frankovka exkluzívne značkové, suché ročník 2006 a Frankovka modrá slamové víno, sladké ročník 2007 Chateau Palugyay.
V ponuke slávnostného menu je tiež káva a Karpatské brandy špeciál.
Ako dary si prezident Medvedev zo Slovenska odvezie zdobenú valašku, detviansky klobúčik a opasok či slovenský krištáľ.
(tasr, čtk)
Slavín je pripravený
Žiadne veľké upratovanie sa na Slavíne konať nemuselo, je udržiavaný.
BRATISLAVA. Semtam červený klinec, na niektorých hroboch kytička tulipánov či zlatý dážď. Tak vyzeral včera bratislavský pamätník padlým sovietskym vojakom na Slavíne. Pokoj rušila iba kosačka, trávnik je však nevysoký a zjavne udržiavaný.
To, že tam dnes príde ruský prezident Dmitrij Medvedev položiť vence k hrobom vojakov Červenej armády, naznačovali len policajné autá pri vchode, televízne štáby rozkladajúce svoju aparatúru a štyria hliadkujúci policajti.
Oficiálne oslavy oslobodenia Bratislavy sa aj kvôli Medvedevovi odložili zo soboty až nadnes. Naposledy tu bol ruský prezident v roku 2005, vtedy ešte Vladimir Putin si uctil 6 845 vojakov Červenej armády, ktorí padli pri oslobodzovaní na našom území.
Martina Kováčová
Vzťahy medzi Ruskou federáciou a Slovenskou republikou na úrovni prezidentov
26. augusta 1993 - Prezident SR Michal Kováč a ruský prezident Boris Jeľcin podpísali v Bratislave Zmluvu o priateľských vzťahoch medzi Slovenskou republikou a Ruskou federáciou. Ruský prezident sa stretol aj s premiérom Vladimírom Mečiarom a predsedom parlamentu Ivanom Gašparovičom, s ktorými rokoval v kontexte náplni podpísanej zmluvy, pričom obaja slovenskí predstavitelia sa zúčastnili aktu podpísania zmluvy.
5. decembra 1994 - Prezident SR Michal Kováč a prezident RF Boris Jeľcin podpísali v Budapešti na dvojstrannom rokovaní počas summitu KBSE protokol o výmene ratifikačných listín k Dohode o spolupráci medzi SR a RF podpísanej 26.8.1993 v Bratislave.
9. mája 1995 - Prezident SR Michal Kováč sa na pozvanie ruského prezidenta Borisa Jeľcina zúčastnil na oslavách 50. výročia oslobodenia v Moskve. O prípadnom stretnutí oboch politikov nie sú oficiálne informácie.
10. februára 2001 - Slovenský prezident Rudolf Schuster sa v rakúskom zimnom stredisku St. Anton stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Témou rozhovoru boli najmä strategické otázky energetiky.
11. - 13. novembra 2001 - Na štátnu návštevu Ruskej federácie priletel do Moskvy slovenský prezident Rudolf Schuster. Návšteva Ruska, v rámci ktorej Schuster navštívil okrem Moskvy aj Petrohrad, bola od vzniku samostatnej SR vôbec prvou návštevou hlavy štátu v Ruskej federácii.
19. marca 2002 - Prezident SR Rudolf Schuster sa v moskovskom Kremli stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, s ktorým rokoval o rozvoji bilaterálnych vzťahov a deblokácii ruského dlhu.
24. - 25. februára 2005 - Prezident RF Vladimir Putin v rámci summitu najvyšších predstaviteľov USA a Ruska prvýkrát oficiálne navštívil SR. Rokoval so slovenským prezidentom Ivanom Gašparovičom, predsedom NR SR Pavlom Hrušovským a premiérom Mikulášom Dzurindom. Na rokovaniach hovoril Putin o prehlbovaní ekonomickej spolupráce.
6. - 10. novembra 2006 - Prezident SR Ivan Gašparovič absolvoval päťdňovú oficiálnu návštevu Ruskej federácie. S prezidentom Vladimirom Putinom rokoval o rozvoji dvojstrannej spolupráce, najmä v ekonomickej oblasti, hovorilo sa aj o oblasti energetiky a otázke spätného odkúpenia 49 percent akcií slovenského Transpetrolu.
(tasr)
FOTO SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK

Beata
Balogová
