BRATISLAVA. Medvedev sa stretne aj s predsedom parlamentu Pavlom Paškom (Smer-SD) a premiérom Robertom Fico (Smer-SD). Následne sa spolu s Gašparovičom zúčastní na Slavíne na spomienkovom podujatí pri príležitosti 65. výročia oslobodenia Bratislavy.
Medvedev priletel do Bratislavy v utorok podvečer. Najdôležitejšiu časť programu absolvuje počas dneška. Gašparovič a Medvedev podpíšu spoločné vyhlásenie k 65. výročiu ukončenia druhej svetovej vojny v Európe. Za účasti hláv oboch štátov bude podpísaných tiež osem medzivládnych a obchodných dohôd.
Obaja prezidenti by mali počas rokovaní hovoriť okrem iného o medzinárodnej politike, otázkach bezpečnosti, ekonomických témach, energetike, doprave či vojensko-technickej spolupráci.
Rusko je pre Slovensko strategickým partnerom najmä v energetickej oblasti. Z Ruska do krajiny priteká ropa či zemný plyn. Dováža tiež železnú rudu, čierne uhlie a palivové články do jadrových reaktorov. Slovensko má s Ruskom v zahranično-obchodnej činnosti jedno z najväčších pasívnych sáld, vlani presiahlo dve miliardy eur.
Medvedev dnes po politických rokovaniach položí veniec k pomníku na Slavíne, kde je pochovaných takmer 7000 sovietskych vojakov, ktorí padli v oslobodzovacích bojoch Bratislavy a okolia v roku 1945. Pred odletom ruskej delegácie čaká slovenského prezidenta a jeho hosťa koncert Súboru piesní a tanca Ruskej armády Alexandra Vasilijeviča Alexandrova.
Medvedev odletí večer do Prahy, kde vo štvrtok spolu s prezidentom USA Barackom Obamom podpíše dohodu o znížení jadrového arzenálu oboch krajín.
Paška odsúdil nezmyselné násilie
Nezmyselné násilie v podobe teroristických útokov na moskovské metro z 29. marca, pri ktorých vyhaslo veľa ľudských životov, ako aj útoky v Dagestane rázne odsúdil pri dnešnom krátkom stretnutí s prezidentom Ruskej federácie Dmitrijom Anatoljevičom Medvedevom predseda Národnej rady SR Pavol Paška. Obaja sa zhodli na tom, že obidve krajiny majú eminentný záujem na kontinuite pozitívneho rozvoja vzájomných partnerských vzťahov a zintenzívnení spolupráce.
Paška ocenil aj spoluprácu na parlamentnej úrovni, a to nielen na úrovni predsedov, ale aj na úrovni výborov a parlamentných skupín priateľstva. Rovnako ocenil spoluprácu na regionálnej úrovni medzi ruskými krajmi a oblasťami a slovenskými vyššími územnými celkami. Predseda parlamentu podporil myšlienku podpísania dohody o spolupráci medzi Krasnojarským krajom a Košickým samosprávnym krajom.
Káčer: Slovensko nemá dôvod na rusofóbiu ani rusofíliu
Pozitívne hodnotí návštevu prezidenta Ruskej federácie Dmitrija A. Medvedeva na Slovensku Rastislav Káčer zo Slovenskej atlantickej komisie. "Rusko je dôležitá svetová veľmoc. Máme dobrú ekonomickú spoluprácu, ktorá by mohla byť z našej strany lepšia. Máme tam negatívne saldo," pripomenul pre agentúru SITA.
Káčerovi však počas návštevy chýbalo reflektovanie temných stránok našich vzťahov, ku ktorým patrí sovietska okupácia Československa v roku 1968. Ako poukázal, moderná európska história mala dva tragické politické režimy - nemecký fašizmus, na porazení ktorého sa podieľala aj Červená armáda, a sovietsky komunizmus. "Tak, ako sa Nemecko dokázalo očistiť, bolo by veľmi dobré, keby sme dokázali spoločne reflektovať aj dedičstvo sovietskeho komunizmu," zdôraznil.
Slovensko dnes nemá podľa Káčera dôvod na rusofóbiu ani rusofíliu, ale na vyvážený vzťah. Ako pripomenul, už nie sme v situácii ako kedysi Vladimír Mečiar, že ak nás neprijmú na západe, obrátime sa na východ. Neobáva sa, že Rusko by si na Slovensku mohlo znovu začať budovať svoju sféru vplyvu. Keby podľa neho Rusko taký záujem aj malo, naše postavenie je dnes jasne dané zakotvením v európskych štruktúrach.
Káčerovi viac ako spoločné vyhlásenie prezidentov Slovenska a Ruskej federácie Ivana Gašparoviča a Medvedeva, v ktorom sa okupácia vôbec nespomína, imponuje návšteva ruského premiéra Vladimíra Putina v poľskej Katyni, kde ležia obete stalinistických čistiek z 30-tych rokov minulého storočia.
Poľskí dôstojníci padli do sovietskeho zajatia pri delení Poľska medzi nacistické Nemecko a Sovietsky zväz v roku 1939 na základe paktu Molotov-Ribbentrop o neútočení medzi oboma veľmocami. "Obdivujem Poľsko, ktoré si dokázalo vynegociovať návštevu Putina, ktorá je dôležitejšia," dodal.
sita
Ako SMER-SD plní sľub diverzifikovať energetické zdroje
Čo sľúbili: SMER - sociálna demokracia podporí aktivity smerujúce k diverzifikácii dodávok a primeranému využitiu domácich zdrojov energií s cieľom znížiť prílišnú závislosť v dodávkach energetických zdrojov.
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Zabezpečenie možnosti pre dodávky energie z viacerých zdrojov (napríklad prepojením medzinárodných energetických sústav) zvýši energetickú bezpečnosť krajiny.
Aká je realita? Sľub je prevažne nesplnený. V rovine plánov ostávajú diskusie o napojení Slovenska na ropovod Odesa - Brody podobne ako aj zvýšený dovoz elektriny z Ukrajiny vybudovaním prípojky. Pri plyne bola impulzom k diverzifikácii plynová kríza v januári 2009, počas ktorej SPP, a.s. po prvý raz v histórii zabezpečila reverzný chod plynovodu do Českej republiky a to aj v prípade opakovania podobnej krízy.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.