BRATISLAVA. Rozhodol o tom dnes Najvyšší súd SR, ktorý potvrdil verdikt prvostupňového súdu.
Združenie poškodených občanov bude musieť navyše uhradiť trovy konania, ktorých výška presahuje 320.000 eur. Z peňazí zo sporu mali byť podľa vyjadrení bývalého šéfa nebankového subjektu Drukos, dnes obžalovaného Františka M., odškodnení občania, ktorí prišli o peniaze v BVD družstve. "Združenie poškodených občanov sa Drukosu zaviazalo, že prednostne vyplatí poškodených občanov BVD družstva," povedal vlani v novembri bývalý šéf Drukosu František M.
Podľa hovorcu Krajského súdu v Bratislave Pavla Adamčiaka, súd žalobu združenia na Slovak Telecom o vyplatenie 166-miliónovej zmenky zamietol 21. októbra 2009. "Dôvodom rozhodnutia je, že nebola preukázaná aktívna legitimita navrhovateľa, na predmetnej zmenke bol uvedený neurčitý údaj splatnosti, čo robí zmenku neplatnou a zároveň bol na zmenke zle označený remitent," povedal vtedy Adamčiak. Voči rozsudku sa združenie odvolalo.
Ďalších viac ako 265 miliónov eur na odškodňovanie klientov chce spoločnosť Drukos v konkurze vysúdiť na Okresnom súde Bratislava I. Za vylúčenie z tendra na odpredaj štátnych podielov v Slovenskej sporiteľni zažaloval Drukos Ministerstvo financií SR v roku 2002. K sume 265.285.800 eur Drukos dospel na základe vyčíslenia zmareného zisku a kvantifikácie priamych nákladov na činnosť združenia Vaša vlna privatizácie, ktoré bolo založené v septembri 1999 práve za účelom vstupu do privatizácie.
Bývalý šéf Drukosu František M. (52) je v súčasnosti na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku obžalovaný z podvodu. Podľa obžaloby je zodpovedný za to, že vyše 23.000 ľudí prišlo v Drukose a BVD družstve o viac ako 122.817.500 eur. Františkovi M. hrozí v prípade dokázania viny trest odňatia slobody na päť až 12 rokov, prípadne aj trest prepadnutia veci.
Ako vláda plní sľub odškodniť klientov nebankových subjektov
Čo sľúbili: Vláda SR podporí čiastočné odškodnenie poškodených klientov nebankových subjektov.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia negatívne. Výnosy sľubované nebankovými subjektmi boli nereálne, tí ktorí do nich investovali konali neuvážene. Ak by ich štát odškodnil, konal by na úkor tých uvážlivých. Tiež by mu zostalo menej peňazí na ľudí, ktorí pomoc štátu najviac potrebujú (chorí, dôchodcovia, nezamestnaní) a na iné priority (napr. vzdelávanie).
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Vláda nepresadila odškodnenie klientov nebankových subjektov.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.