BRATISLAVA. Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) priznal vlani sťažovateľom na Slovensko 512.425 eur. Celkovo vlani súd rozhodol v 38 prípadoch rozsudkom v neprospech Slovenska, najčastejšie pre porušenie práva na spravodlivé súdne konanie. V desiatich prípadoch sa súd oboznámil so zmierom medzi sťažovateľmi a vládou. Vyplýva to zo správy o činnosti zástupcu SR pred ESĽP, ktorú dnes kabinet vzal na vedomie.
V porovnaní s rokom 2008 došlo k výraznému nárastu počtu sťažností, ktoré boli pridelené na preskúmanie príslušnému orgánu. Tak ako v predchádzajúcom období aj vlani sa sťažnosti podávané na súd proti SR najčastejšie týkali neprimeranej dĺžky súdnych konaní. Naopak počet sťažností, ktoré súd neprijal alebo vyčiarkol zo svojho zoznamu bez toho, aby sťažnosť notifikoval vláde, sa znížil. Ku koncu minulého roku ESĽP evidoval spolu 1360 nevybavených sťažností proti SR.
Ministerstvo spravodlivosti v tejto súvislosti poukázalo na naliehavú potrebu riešenia viacerých praktických problémov pretrvávajúcich už niekoľko rokov, ktoré si vyžadujú úpravu postavenia a činnosti zástupcu a jeho kancelárie. Rezort preto vypracoval návrh zákona o zastupovaní SR pred ESĽP, ktorý prešiel medzirezortným pripomienkovým konaním. Prijatie právnej normy by malo skvalitniť činnosť zástupcu a jeho kancelárie.
Funkciu zástupcu SR pre ESĽP vykonávala vlani Marica Pirošíková a funkciu spoluzástupcu Miroslava Bálintová.
Ako vláda plní sľub zlepšiť vymožiteľnosť práva
Čo sľúbili: V záujme efektívneho boja s korupciou vláda SR podnikne kroky na prijatie legislatívnych a technických podmienok potrebných na skrátenie času od odhalenia a objasnenia protiprávneho konania po jeho potrestanie.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Skvalitňovanie súdnictva patrí medzi najdôležitejšie priority Slovenska.
Aká je realita? Sľub zostáva prevažne nesplnený. Priemerná dĺžka súdnych konaní oproti predchádzajúcemu volebnému obdobiu neklesá, výnimkou sú občianskoprávne spory. Vymožiteľnosť práva negatívne ovplyvnilo zrušenie Špeciálneho súdu v máji 2009. Zhoršovanie atmosféry v súdnictve dokumentuje aj petícia „Päť viet", ktorú v októbri 2009 podpísalo viac ako sto sudcov.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.