V úvode tohto jednodňového podujatia vystúpil s prejavom, v ktorom okrem iného uviedol, že problémy slovenských Rómov nemožno posudzovať inak ako v okolitých krajinách. Podľa jeho slov treba odstrániť rozdiely medzi touto komunitou a majoritnou časťou spoločnosti.
Prezident Schuster označil prístup Slovenska k riešeniu rómskych otázok za aktívny. Európska únia však podľa jeho slov nemôže očakávať, že "do prípadného vstupu Slovenska do tejto inštitúcie, alebo do tohto spoločenstva, budú problémy Rómov už minulosťou". Poznamenal, že komunita Rómov v krajine nie je jednotná, aj keď skupina jej intelektuálov má potenciál vyviesť toto etnikum zo situácie, v ktorej sa nachádza. Vyhlásil, že Rómovia by si zaslúžili, aby mali svoje zastúpenie aj v parlamente. Prezident vyzval na spoločný postup pri riešení rómskej problematiky aj na medzinárodnej úrovni. Apeloval na občanov, aby boli viac tolerantní a odmietli všetky formy diskriminácie.
Vysoký komisár Európskej komisie pre rozširovanie EÚ Günter Verheugen pripomenul, že k diskriminácii tejto menšiny na Slovensku dochádza. Podľa jeho vyjadrenia aj keď vláda prijala celkom dobrú politiku v oblasti vzdelávania a sociálnej sféry, medzery sú ešte v jej realizácii. Komisár neočakáva, že nahromadené problémy sa podarí vyriešiť v priebehu niekoľkých rokov. Ako pred novinármi uviedol, môže to trvať aj jednu generáciu.
Poznamenal, že SR nie je jedinou krajinou, ktorá má problémy s integráciou Rómov do spoločnosti. Podobne ako prezident Schuster vyzval rómsku komunitu, aby sa chopila iniciatívy, a takisto vládne a mimovládne inštitúcie a organizácie, aby spoločne vyvíjali úsilie pri riešení rómskej otázky. Odhodlaná pomáhať je aj Európska únia, dodal.