BRATISLAVA. Diplomati západných veľvyslanectiev zastrašujú členov disciplinárnych senátov, povedal včera predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin. Nepozdáva sa mu ich účasť na disciplinárnych pojednávaniach so sudcami - jeho kritikmi.
Americkí, britskí, holandskí, dánski, rakúski a kanadskí diplomati boli na konaniach, pri ktorých sú pochybnosti, či sudcom hrozia navrhnuté tresty oprávnene, alebo ide o Harabinovu pomstu.
Harabina zaujíma zachovanie vlastnej moci, píše Lukáš Fila.
Harabin využil na útok včerajšiu voľbu podpredsedu Najvyššieho súdu. Pred Súdnou radou sa o tento post uchádzala Daniela Švecová, nezískala však dostatok hlasov.
Pomohol si Lajčákom„Nechodia na kauzu Okoličányho, ale na tých sudcov, ktorí nám Okoličányho púšťajú z väzby. Či sa toto nedá považovať za zastrašovanie?" pýtal sa Harabin Súdnej rady. „Aj Lajčák povedal, že nie sme banánová republika ani krajina, aby nám dávali vyučovanie o sudcovskej nezávislosti Američania, ktorí majú Guantánamo, ľudské práva, najviac justičných vrážd, kde sudcov volia občania, čiže politické strany," pomohol si Harabin údajným výrokom slovenského ministra zahraničných vecí.
Lajčák verejne hovoril o tom, že diplomati chcú byť informovaní z prvej ruky o tom, čo sa deje a že je dôležité, aby boli nestrannými pozorovateľmi diania. „Slovensko nie je banánová republika," povedal. Jeho ministerstvo včera Harabinove výroky nechcelo komentovať.
To som nezažil vo svojej sudcovskej kariére nikde, v nijakej krajine EÚ,aby diplomati svojou prítomnosťou strašili členov disciplinárnych senátov.
Štefan Harabin,
predseda Najvyššieho súdu
Šéf Najvyššieho súdu tvrdil aj to, že britské ministerstvo zahraničných vecí sa dištancovalo od svojho veľvyslanca na Slovensku Michaela Robertsa, vraj jeho účasť na disciplinárnom pojednávaní bola jeho čisto súkromnou aktivitou. Britská ambasáda na tento výrok nereagovala.
„Získavanie informácií je bežnou súčasťou toho, čo veľvyslanectvá robia po celom svete. Keď sa situácia v súdnictve stane predmetom verejnej diskusie, je pre diplomatov dôležité pochopiť všetky súvislosti," poslala stručné stanovisko. Podobne reagovalo aj veľvyslanectvo USA.
Zaútočil aj na novú inciatívuPrezentáciu kandidátky na svoju podpredsedníčku využil aj na útok proti najnovšej iniciatíve sudcov Za otvorenú justíciu, na čele ktorej je podľa Harabina sudca Ján Hrubala, „ktorý celému Slovensku ukázal, ako ísť pod vplyvom alkoholu a narkotík motorovým vozidlom, nefúkať a zachovať si talár". „Takéto iniciatívy považujem za zbytočné a myslím si, že až škodlivé," povedala Švecová, podľa ktorej by sa mali sudcovia venovať predovšetkým štúdiu spisov.
„Takéto výroky nestoja za vyjadrenia v médiách," tvrdí špeciálny sudca Hrubala. „Ich autor vie, že alkohol ani narkotiká v prípade mojej nehody konštatované neboli," povedal sudca, u ktorého znalci potvrdili výrazné zníženie ovládacích a rozpoznávacích schopností následkom úrazu pri nehode.
Hrubala dostal za nehodu z júla 2005 ako disciplinárny trest zníženie platu o 50 percent na osem mesiacov. Zatiaľ čo on prišiel o časť platu, u inej sudkyne s vyše dvomi promile alkoholu v krvi disciplinárny senát upustil od trestu.
Hrubala povedal, že nová iniciatíva je o myšlienkach, ktoré oslovujú nielen verejnosť, ale aj mnohých sudcov. „Obvykle ak oponent nevie napadnúť myšlienky, napáda ľudí, ktorí za nimi stoja," hovorí Hrubala, ktorý požiadal Harabina, aby „prestal bojovať s nositeľmi myšlienok, ale aby začal viesť debatu o problémoch".

Beata
Balogová
