BRATISLAVA. Strana Most-Híd nie je zástancom internátnych škôl pre Rómov, ako ich presadzujú viaceré politické strany. "Máme dôkazy, že internátne školy nie sú vhodným riešením. Viaceré krajiny, ktoré ich zaviedli, sa za to ospravedlnili," vyhlásil na dnešnej tlačovej konferencii Mosta-Híd Peter Pollák, ktorý za stranu kandiduje v júnových parlamentných voľbách zo 40. miesta.
Člen predsedníctva Mosta-Híd László Nagy dodal, že strana internátne školy úplne neodsudzuje, no je len za také, "kde na základe vlastného rozhodnutia rodičov deti prichádzajú do škôl, kde majú zabezpečené celodenné vzdelávanie".
Most-Híd zároveň navrhuje zrušiť špeciálne školy, pretože nepriamo podporujú segregáciu Rómov. Tieto školy nie sú podľa Polláka dobré aj z toho dôvodu, že ich absolventi nemajú možnosť získať kvalifikáciu a uplatniť sa na pracovnom trhu. Za vhodnejšie riešenie považuje napríklad povinnú predškolskú dochádzku či program zameraný na výučbu Rómov na stredných školách.
Dodal, že riešeniu rómskej problematiky by mohol pomôcť aj program asistenta učiteľa, ktorým by mali byť predovšetkým Rómovia odbúravajúci bariéry. Inštitút asistenta totiž v súčasnosti už funguje, no podľa Polláka ho často vykonávajú Nerómovia, čo nie je vždy dobré. Zdôraznil, že participácia Rómov je nevyhnutná aj pri politických rozhodnutiach týkajúcich sa riešenia rómskej otázky.
Nagy pripomenul, že strana Most-Híd považuje vzdelávanie Rómov za jeden z najdôležitejších faktorov pozdvihnutia úrovne tejto menšiny. Dodal, že Most-Híd trvá na tom, aby sa rómske deti vzdelávali v prirodzenom prostredí. "Sme za to, aby sa nevytrhávali zo svojho prirodzeného prostredia," zdôraznil Nagy.
Rómom chce dať strana zároveň možnosť vzdelávať sa v ich rodnom jazyku. "Pokiaľ bude záujem zo strany rodičov - Rómov, tak veľmi dôležitú úlohu prikladáme vzdelávaniu v materinskom jazyku. Sú pripravené učebné pomôcky aj učitelia," vyhlásil Nagy s tým, že strana chce zároveň podporovať nadané rómske deti a snažiť sa vybodovať spoločnosť tolerantnú k menšinám.
SMK: Chýba efektívna politika pri riešení rómskej otázky
Na Slovensku podľa SMK neexistuje efektívna politika týkajúca sa rómskej menšiny. Ako pripomínajú v stanovisku k dnešnému Medzinárodnému dňu Rómov, s počtom takmer desať miliónov príslušníkov je rómska menšina najväčšou pôvodnou menšinou v Európskej únii, ktorej postavenie je najkritickejšie v nových členských krajinách únie vrátane Slovenska. Za súčasnej vlády sa podľa SMK situácia rómskeho etnika na Slovensku zhoršila v oblasti bývania, zamestnanosti, zdravotnej starostlivosti a v prístupe k vzdelávaniu.
SMK navrhuje na Slovensku programy a záväzné dohody odsúhlasené na medzinárodnej úrovni bezodkladne a v plnom rozsahu uskutočňovať v úzkej spolupráci vlády, krajských a miestnych samospráv, ako aj mimovládnych organizácií. Štátne orgány a orgány miestnych samospráv by mali ponúkať aktívnu pomoc rómskym komunitám pri udržiavaní takých spoločenských a politických organizácií, ktoré dokážu účinne a dôveryhodne zastupovať záujmy rómskej komunity na všetkých úrovniach a SR by mala presadzovať otvorenú politiku dočasnej podpory pozitívnej diskriminácie.
"Empiricky dokladované znevýhodňovanie v oblasti školstva, pracovných vzťahov a verejného sektora dokazuje, že bez uplatňovania princípu pozitívnej diskriminácie bude odstraňovanie rozdielov a integrácia rómskej menšiny do väčšinovej spoločnosti aj naďalej neúspešná," uvádza sa v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytli z tlačového oddelenia SMK. Ako sa v ňom dodáva, je našou spoločnou zodpovednosťou presadzovať politiku znižovania rozdielov a poskytnúť všetkým členom spoločnosti šancu vymaniť sa z nedôstojných socio-ekonomických podmienok.
Amnesty International: Vláda segregáciou zhoršuje situáciu Rómov
Amnesty International vyzýva pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov, ktorý si dnes pripomíname, podpredsedu vlády Dušana Čaploviča a ministra školstva Jána Mikolaja, aby namiesto prípravy internátnych škôl pre Rómov verejne priznali, že segregácia rómskych detí do špeciálnych škôl a oddelených tried je na Slovensku kontinuálnou a dlhodobou praxou, ktorú treba riešiť reformou systému vzdelávania.
Výsledky výskumov v oblasti vzdelávania Rómov považuje AI za alarmujúce – kým iba tri percentá rómskych žiakov dosiahli úplné stredoškolské vzdelanie, pomer rómskych detí v špeciálnych školách pre mentálne postihnutých tvorí až 60 percent. Touto školskou politikou podľa Amnesty vytvára slovenská vláda ďalšiu generáciu Rómov, ktorá bude po absolvovaní špeciálnych škôl diskvalifikovaná z trhu práce, a tak budú mnohí z nich pokračovať v cykle nezamestnanosti a chudoby.
„Je ťažko uveriteľné, že slovenskí predstavitelia namiesto riešenia tohto systematického problému poukazujú na individuálne zlyhania jednotlivcov a ponúkajú riešenia vo forme tzv. pilotných projektov,“ hovorí Branislav Tichý, riaditeľ slovenskej pobočky Amnesty International.
Amnesty International pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov vyzvala Európsku úniu a jej členské štáty, aby podnikli konkrétne kroky na prelomenie cyklu diskriminácie a chudoby, ktorú zažívajú rómske komunity v celej Európe. „Napriek pretrvávajúcej diskriminácii voči miliónom Rómov v celej Európe Európska únia zlyháva pri vytváraní tlaku na krajiny, ktoré si neplnia svoje záväzky,“ hovorí generálny tajomník Amnesty International Claudio Cordone.
„Lídri Európskej únie musia prijať konkrétny plán na riešenie problémov v oblasti ľudských práv, ktorým čelia rómske komunity. Musia sa jasne vymedziť voči rasistickým útokom a nenávistným prejavom a musia poskytnúť konkrétne opatrenia na ukončenie diskriminácie v prístupe Rómov k bývaniu, vzdelaniu, zdravotnej starostlivosti a zamestnaniu," dodáva Cordone.
Ako vláda plní sľub komplexne riešiť rómsku problematiku
Čo sľúbili: Vláda naďalej považuje riešenie rómskej problematiky za svoju prioritu. Na jej realizáciu bude podporovať všetky rozvojové programy s cieľom zlepšovať život Rómov a integráciu rómskej komunity do spoločnosti... Vo väčšej miere než doposiaľ budú v regionálnom rozvoji riešené sociálno-ekonomické problémy rómskej komunity s dôrazom na komplexný charakter prijímaných opatrení...
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Komplexné riešenie rómskej problematiky by viedlo k zlepšeniu životnej úrovne marginalizovaných rómskych skupín i zníženiu napätia v spoločnosti. Malo by tiež pozitívne ekonomické dopady v dôsledku zapojenia ďalšej pracovnej sily do ekonomiky.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Vláda do konca septembra 2009 nepokročila v čerpaní 180 miliónov eur (takmer 5,5 mld. Sk) vyčlenených na rómsku problematiku. Realitou je tiež rastúce napätie medzi väčšinovým obyvateľstvom a rómskou menšinou.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.