Bratislava 2. mája (TASR) - Rómska novinárka Denisa Havrľová dnes nepotrebovala hygienický preukaz na to, aby si mohla podať ruku s prezidentom SR Rudolfom Schusterom a vysokým komisárom Európskej komisie pre rozširovanie EÚ Günterom Verheugenom.
Táto žurnalistka sa stala predmetom nedávnej kauzy vyvolanej správaním sa príslušníka policajného zboru, ktorý jej odmietol podať ruku a pýtal si od nej hygienický preukaz. Gesto voči Havrľovej urobili obaja politici spolu s vicepremiérom Pálom Csákym dnes po stretnutí s novinármi v Bratislave v rámci medzinárodnej konferencie Slovensko a Rómovia: Partnerstvo a spoluúčasť.
Na konferencii, nad ktorou prevzal prezident SR záštitu, hodnotili účastníci prácu súčasnej vlády v oblasti rómskej politiky. Podpredseda vlády SR pre ľudské a menšinové práva a regionálny rozvoj Pál Csáky uviedol, že vláda po takmer štyroch rokoch činnosti nemôže tvrdiť, že by rómsky problém bol doriešený. Na druhej strane však zdôraznil, že sa neurobilo málo. Súhrn realizovaných projektov a investícií do oblasti vzdelávania, kultúry či bývania prináša publikácia Rómovia a Slovensko, ktorú Csáky na podujatí prezentoval.
Spomenul, že vláda v rokoch 1998 až 2001 v spolupráci s mestami a obcami pomohla pri výstavbe 286 sociálnych bytov a ďalších 143 by malo byť dokončených tento rok. Podporila okrem iného aj 195 kultúrnych projektov v celkovej sume prevyšujúcej 25 miliónov Sk. Csáky pred zástupcami médií upozornil aj na program realizovaný Ministerstvom školstva SR. V školskom roku 2000/2001 bolo prvýkrát otvorených 85 tzv. nultých ročníkov na 61 základných školách, ktoré navštevovalo 1 057 rómskych detí. Tie tvoria 40 percent populácie žijúcej v 620 rómskych osadách na Slovensku. Celkove v týchto komunitách, kde sú minimálne hygienické návyky, vysoká nezamestnanosť a nízka vzdelanostná úroveň, žije 124 tisíc ľudí. Vicepremiér poznamenal, že v SR je podľa odhadov viac ako 300 tisíc Rómov, aj keď v ostatnom sčítaní obyvateľstva sa prihlásilo k rómskej národnosti necelých 100 tisíc.
Csáky poukázal na roztrieštenosť rómskej komunity, čo do značnej miery sťažuje snahy o komplexné riešenie rómskej problematiky. Domnieva sa, že by nebolo vhodné, keby sa v nadchádzajúcej volebnej kampani rómska tematika stala predmetom súperenia. Myslí si, že Rómov treba zapojiť do štruktúr verejnej správy, aby mohli prevziať vyššiu zodpovednosť za budúcnosť vlastnej komunity.