SME

ÚPN o Sidorovom antisemitizme pomlčal

Ústav pamäti národa vydal denníky ľudáckeho politika Karola Sidora bez akejkoľvek kritiky.

Arcibiskup Ján Sokol v rozhovore s predsedom Ústavu pamäti národa a nominantom SNS Ivanom Petranským.Arcibiskup Ján Sokol v rozhovore s predsedom Ústavu pamäti národa a nominantom SNS Ivanom Petranským. (Zdroj: SME – TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

Zo zákona by mal ÚPN odhaľovať perzekúcie obdobia neslobody – fašizmu aj komunizmu. Teraz vydal Sidorove denníky bez zmienky o jeho počiatočnej nenávisti k Židom.

BRATISLAVA. „Karol Sidor bol výnimočný fenomén svojej doby“, taká je prvá veta denníkov ľudáckeho politika, ktorú včera predstavil Ústav pamäti národa.

Niekoľkostranový úvod ku knihe Sidora iba oslavuje a nespomína problematické obdobia jeho politickej kariéry. Napísal ho František Vnuk, sympatizant slovenského štátu. Vydanie denníkov v tejto podobe kritizuje hovorca Židovskej náboženskej obce Jaroslav Franek.

Sidor bol veliteľom Hlinkových gárd a šéfom tlačových podnikov ľudáckej Hlinkovej slovenskej ľudovej strany (HSĽS). Ako šéfredaktor časopisu Slovák patril pred rokom 1939 k najaktívnejším antisemitským politikom na Slovensku.

Po vzniku slovenského štátu bol krátko ministrom vnútra. Nesúhlasil, aby slovenský štát vznikol pod tlakom Nemecka, a tak z veľkej politiky odišiel. Počas vojny bol veľvyslancom vo Vatikáne.

Postupne zmenil názor

Karol Sidor
  • Žiak Andreja Hlinku.
  • Šéfredaktor ľudáckeho časopisu Slovák, ktorý uverejňoval protižidovské texty a karikatúry.
  • V roku 1936 spoluorganizoval v Bratislave protižidovské demonštrácie.
  • So Sidorom proti Židom bolo heslo, ktoré sa vtedy šírilo.
  • V roku 1939 vo vysokej politike skončil, odmietol sa podriadiť Hitlerovým požiadavkam na vznik Slovenska, stal sa veľvyslancom vo Vatikáne.
  • Postoj k Židom zmenil vo Vatikáne, keď videl deportácie.

Historik Milan Katuninec v knihe o Sidorovi opisuje, ako tento politik pred začiatkom vojny organizoval protižidovské protesty, zverejňoval proti Židom texty v Slovákovi a mal na starosti aj vypracovanie opatrení proti nim. Po odchode do Vatikánu sa postupne umiernil. Práve jeho ústami Vatikán Slovensku viackrát tlmočil, že protižidovské zákony sú protikatolícke a žiadali vedenie štátu, aby zabránili týmto hrôzam.

Sidora v Ríme hlavne ovplyvnila vlastná skúsenosť, keď videl na vlastné oči deportácie Židov. „Zo Sidorových reakcií na dianie v rímskych uliciach môžeme predpokladať, že si uvedomoval, akému krutému osudu boli vystavení slovenskí Židia,“ píše tiež Katuninec.

rydlo.jpg

Poslanec SNS Jozef Rydlo (vľavo) a šéf ÚPN Ivan Petranský.

V knihe denníkov o antisemitizme žiadnu zmienku nenájdete, Sidora ospevuje ako významného politika bojujúceho za slovenskú štátnosť.

„ÚPN by mal zo zákona dokumentovať represie, ktorých sa režimy dopúšťali na občanoch, namiesto toho stále vidíme vydávanie pamätí rôznych potentátov režimu,“ hovorí Franek a pridáva prirovnanie: Je to, akoby ÚPN vydal nekritické pamäti Vasila Biľaka.

Petranský: Dokumentácia

„Samotný text, ako akýkoľvek subjektívny prameň, je vyjadrením osobných postojov a názorov,“ vyjadril sa k nekritickému úvodníku Vnuka predseda správnej rady ÚPN Ivan Petranský.

Vydanie denníkov označil za súčasť dokumentovania obdobia neslobody, prioritou je preňho „sprístupniť tento jedinečný prameň verejnosti, pričom ÚPN plne zastáva myšlienku nevyhnutnosti plurality vedeckého výskumu a interpretácie“.

„Editora vybrali vlastníci pozostalosti a dediči autorských práv. Editovaný text ÚPN podrobil oponentúre dvoch renomovaných odborníkov, vysokoškolských profesorov.“

Na otázku, či by v texte nemala byť zmienka o Sidorovom antisemitizme, sa spýtal, aké protižidovské názory myslíme. Informácie ÚPN o slovenskom štáte považuje za objektívne s odkazom na iné knihy a práce ústavu.
Na knihe vydávanej ÚPN spolupracovala aj Matica slovenská, ktorá vlani vydala pamäti Alexandra Macha, veliteľa Hlinkovej gardy a podpredsedu vlády za slovenského štátu a v roku 2008 knihu ďalšieho ľudáckeho činiteľa Konštantína Čulena, ktorý vo svojom denníku píše o krvilačných evanjelikoch.

Náklady na vydanie knihy o Sidorovi boli približne 8700 eur. Matica slovenská poskytla z grantu 1900 eur a 500 eur poskytla fyzická osoba, ktorej meno Petranský neuviedol. Vedeckým redaktorom knihy bol Ján Bobák z historického ústavu Matice.

sidor_sme.jpg

Zaujali aj Sokola

Na predstavenie knihy do bratislavského kníhkupectva zavítal aj sympatizant slovenského štátu arcibiskup Ján Sokol, ktorý sa v minulosti zúčastnil aj na akciách Slovenskej pospolitosti. Prišli aj poslanec SNS Jozef Rydlo, bývalý poslanec HZDS Augustín Marián Húska či bývalý predseda KDH Ján Čarnogurský.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  4. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  5. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  6. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  7. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  2. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  3. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  4. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  5. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  6. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  7. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 696
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 669
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 211
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 4 105
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 113
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 916
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 387
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 268
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Justin Schütz (Nemecko) strieľa gól brankárovi Dávidovi Hrenákovi (Slovensko), vľavo ho bráni Mário Grman (Slovensko) počas prípravného hokejového zápasu.

Vypočujte si piatkovú časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


Najlepším mužom na ihrisku bol kapitán Fiorentiny Cristiano Biraghi.

Kľúčovým momentom bolo vylúčenie Cadua.


Olivier Archambault (Spišská Nová Ves) a Filip Bajtek (Nitra)

Pozrite si prehľad športových udalostí v piatok 19. apríla. Aký je program dňa?


Brankár Spartaku Trnava Dominik Takáč.

Dominik Takáč verí, že sa negatívna séria končí vo finále.


SkryťZatvoriť reklamu