BRATISLAVA. Šéf ĽS-HZDS si ďalej myslí, že kým tento jav trvá, slovenská politika ním bude ovplyvnená, čo sa prenesie aj do predvolebnej kampane viacerých strán kandidujúcich do parlamentných volieb, ktoré sa na Slovensku uskutočnia 12. júna.
"Agresivita strany Jobbik, prechod neofašizmu, vedie k tomu, že získava za sebou približne 18 až 20 percent. Predstavuje program revizionistický, ktorý podstatne narušuje stabilitu hraníc a táto skupina, voliči a ciele sú a budú, či chceme, či nie, predmetom volebnej diskusie.
Aj keď by to nemalo mať za cieľ vyvolávanie nenávisti," povedal pre TASR Mečiar, podľa ktorého treba takýmto politikám v strednej Európe povedať veľmi razantne dosť. Aj to podľa neho ovplyvní slovenskú politickú scénu pred júnovým hlasovaním.
Ohrozovanie južných hraníc je vďačnou témou
Myslí si, že viaceré strany, kandidujúce do volieb do Národnej rady SR, budú využívať aj tému napadnutia a ohrozovania hraníc na juhu Slovenska. "Na tejto vlne sa bude viesť kadekto s rôznymi tendenciami, lebo je to dosť vďačná a historicky poznamenaná téma na Slovensku," vysvetlil Mečiar, podľa ktorého by sa však strany nemali uchyľovať k vyvolávaniu nenávisti.
Predseda najmenšej koaličnej strany je zároveň presvedčený, že charakter slovenskej predvolebnej kampane ovplyvní nielen priebeh maďarských, ale aj českých parlamentných volieb.
"Intenzita politického zápasu, odchod Mirka Topolánka z funkcie vedúceho volebnej kampane ODS... To všetko bude mať svoj dopad. Aj programové východiská budú mať svoj dopad. To poznamená povedomie u nás či chceme, či nie," priblížil Mečiar s tým, že istý vplyv bude mať aj to, ako bude vyzerať budúca česká vláda. "Bude to sociálna demokracia alebo ODS-ka, alebo jeden so spojencami druhej, alebo obaja spolu... To je otázka, ktorá je realitou," uzavrel.