BRATISLAVA. Bližšie k lekárom v nemocnici nemusí znamenať aj bližšie k liekom. Manželka pána Borisa dostala v ružinovskej nemocnici v Bratislave záchvat, proti ktorému bežne bojovala svojím liekom. Práve sa jej minul a nemocnica nemala náhradu. Nasadili len infúziu, tá na záchvat nezabrala.
Takáto situácia sa môže zopakovať aj pri iných pacientoch. Hospitalizovanému totiž nemôže predpisovať liek jeho lekár. Zabezpečiť ho môže iba nemocnica. Ak ho nemá, treba čakať. A zatiaľ ponúknu len náhradu. Tak ako v prípade manželky pána Borisa.
„Ponúkol som sa, že liek pôjdem vybrať do lekárne,“ spomína Boris. To však nešlo, bol na predpis. Personál nemocnice povedal, že liek objedná. Záchvat riešili infúziou. „Napriek nej však vracala,“ hovorí manžel. Nakoniec sa Borisovi podarilo liek zohnať skôr, ako ho dostala nemocnica. „Liek som na druhý deň doniesol, ale oni ho nemali ešte ani vtedy.“ Nemocnica liek zohnala až po týždni.
Pravidlá nezmenia
Prísne pravidlá pre nemocnice určuje zákon, podľa ktorého zdravotné poisťovne preplácajú hospitalizácie. Ministerstvo ho neplánuje zmeniť.
„Na liek bol potrebný schvaľovací proces, ktorý, žiaľ, predĺžil jeho dodaciu lehotu,“ vysvetľuje hovorkyňa nemocnice Rut Geržová. Lieky, ktoré nie sú na sklade, podľa Geržovej nemocničná lekáreň objedná v distribučnej firme. Pacient ho podľa nej dostane „väčšinou do 24 hodín“.
Môžu sa sťažovať
Zabezpečiť potrebný liek pre pacienta je podľa Evy Slovákovej z komunikačného oddelenia ministerstva zdravotníctva aj podľa vyjadrení zdravotných poisťovní povinnosťou nemocnice.
Slováková radí pacientovi, ktorý nedostane liek, aby sa sťažoval vedeniu nemocnice alebo podal podnet na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Beata
Balogová
