BRATISLAVA. Matica slovenská sa chce očistiť od extrémizmu. Na predsedu svojho miestneho odboru v Púchove Mariána Mišúna podala trestné oznámenie.
Mišún kandiduje vo voľbách za Ľudovú stranu Naše Slovensko extrémistu Mariána Kotlebu, zakladateľa Slovenskej pospolitosti. V mene Matice navyše pozýval do Martina na míting ĽSNS s názvom „Spoločne
proti zlodejom a parazitom v politike”.
Matica tvrdí, že jej meno na pozvánke použil Mišún neoprávnene. Text pozvánky podľa nej podnecuje k rasovej neznášanlivosti tvrdením „z vlastnej krajiny nás vytláčajú brutálne sa množiaci asociálni cigánski paraziti“.
„Keď niekto pod rúškom Matice slovenskej vystupuje s tým, že odsudzuje Cigánov, prejavuje extrémizmus, rasizmus, jednoducho, toto nemôžeme akceptovať,“ zdôvodňuje správca Matice Ján Eštok trestné oznámenie.
Blízko k rasistom
Ľudia z Matice slovenskej pritom nie sú s extrémizmom spájaní po prvý raz. Logo Matice napríklad uvádza webstránka pospolitost.org medzi svojimi partnerskými organizáciami hneď po boku zakázanej českej extrémne pravicovej Dělnickej strany. Viacerí matičiari sa ukázali aj na pochodoch a akciách organizovaných extrémistami.
Minulý rok v marci sa tajomník Matice slovenskej Peter Mulík zúčastnil na spomienkovej akcii neonacistov na vznik nacistického slovenského štátu. Následne tvrdil, že tam bol len pozorovateľom a so Slovenskou pospolitosťou kontakty nemá.
V novembri minulého roka zase miestna Matica v Poprade spoluorganizovala besedu s krajne pravicovým Slovenským hnutím obrody.
Sú na nich krátki
Dobré vzťahy so Slovenskou pospolitosťou netají ani známa slovenská herečka a bývalá dlhoročná predsedníčka prvého bratislavského odboru Matice slovenskej Eva Kristínová. Na podujatiach pospolitosti viackrát recitovala. „Vytvára sa o nich veľmi zlý mediálny obraz. To sú mladí ľudia, s ktorými sa treba zhovárať a s ktorými treba pracovať, a nie ich odháňať. Nesmieme na nich pľuť,“ povedala v roku 2008 pre Plus 7 dní o členoch pospolitosti.
Doteraz Matica trestné oznámenie nevytiahla. Eštok tvrdí, že vedenie o problémoch členov s extrémizmom často hovorí, na miestne odbory ako samostatné právne subjekty však vraj nemá dosah.
„Chodíme do miestnych odborov metodicky upozorňovať na tieto veci. My sa o tom však dozvedáme až neskôr, a tak sa môžeme len dištancovať a nesúhlasiť,“ vysvetľuje Eštok. Zmena by podľa neho mohla nastať v novembri – do stanov chcú vraj dostať možnosť, aby mohla centrála vylúčiť extrémistu aj z miestneho odboru.
Pozor na mučeníkov
Český odborník na extrémizmus MIROSLAV MAREŠ tvrdí, že naši národniari už roky smerujú k extrémizmu. O podobných problémoch Matice českej nevie.
O čom svedčí spájanie značky Matice slovenskej s extrémizmom?
„Ukazuje to, že sily, ktoré stáli za slovenským separatizmom na začiatku 90. rokov, sa postupne prikláňajú ku krajnej pravici. Už vtedy ich niektorí odborníci radili k národnému prúdu, ktorý nebol antidemokratický, ale hlásil sa k tradíciám slovenského štátu.“
Príklon k extrémizmu teda u nás trvá dlhšie?
„Aktuálne je dominantným subjektom krajnej pravice na Slovensku vedľa SNS aj Slovenská pospolitosť. Nie je až také zvláštne, že títo ľudia našli spoločnú platformu s inými, ktorí to robia na viac intelektuálnom základe, teda prostredníctvom Matice slovenskej.“
Matica dostáva peniaze od štátu. Mal by zasiahnuť?
„Otázka je skôr, ako je kontrolované využívanie peňazí. Záleží aj na tom, akú líniu zvolí slovenská vláda všeobecne vo vzťahu k extrémizmu.“
Ako sa má zachovať Matica?
„Môže pôsobiť apelmi a dištancovaním sa. Ak by zakročila právne, zdvihlo by to vlnu nevôle a urobilo by to z týchto ľudí mučeníkov.“
(mk)

Beata
Balogová
