BRATISLAVA. "Dostali od funkcionárov Smeru, miestnych, asi taký oznam, že nemajú šancu na eurofondy, pokiaľ sú v SDKÚ. Že ak chcú mať šancu na eurofondy, musia vystúpiť z SDKÚ a vstúpiť do Smeru," uviedol Mikloš v relácii TV Markíza Na telo.
Predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar v relácii povedal, že ani pred prokurátorom nebude hovoriť mená starostov, ktorí ho pred časom upozornili na branie provízií vo výške 15 až 30 percent za poskytovanie dotácií z ministerstiev výstavby a životného prostredia pre obce.
Mečiar svoje zdroje neodhalí
"Tí ľudia to urobili v dobrej viere voči mne ako poslancovi, človeku, ktorému môžu veriť a prosili ma o pomoc - a nie preto, aby som ich ťahal do vynútených konaní, ktoré niekto od nich vynútil a spôsoboval im ťažkosti v osobnom živote," povedal Mečiar. Ako vysvetlil, nebavil sa len s jedným, ktorý peniaze dal a jedným, ktorý peniaze nedal, ale s viacerými ľuďmi - dovedna ich bolo podľa jeho odhadu asi 200.
Podľa Mečiara existuje celý systém, kde sa vyžadujú provízie za pridelenie dotácie. "Začína vlastne tým, keď prichádza niekto s projektom a povie sa - táto firma ti garantuje, že projekt, ktorý ti spracuje, prejde a súčasne dostáva limit, koľko treba zaplatiť," vysvetľoval v relácii Mečiar a dodal, že "to sú tí, ktorí sú poverení prípravou projektov a hovoria: my sme tí, ktorí sme pravoverní a garantujeme ti, že výsledok bude". Poslednou etapou je podľa Mečiara uzatvorenie zmluvy.
Vláda podľa Mikloša riešenie nechce
"Je to vybudovaný systém, ktorý je podľa mňa v rozpore so záujmami štátu," vyhlásil. Podľa neho je to téma na rozmýšľanie, "ako by sme žili bez tejto miery korupcie". "Nakoniec sa tu dva rezorty morálne a funkčne rozložili, aj regionálny rozvoj aj životné prostredie," dodal Mečiar.
Aj Mikloš z viacerých zdrojov počul o tom, že za eurodotácie alebo štátne dotácie pýtali ľudia z ministerstiev výstavby a životného prostredia 15- až 30-percentné provízie, ale nemá takú konkrétnu informáciu, aby mohol konať. Podľa neho je najväčšou chybou, že vládna koalícia nemá vôľu proti korupcii bojovať.
Ako SMER-SD plní sľub lepšie čerpať eurofondy
Čo sľúbili: SMER - sociálna demokracia bude presadzovať:
- aby sa skrátil zdĺhavý proces vyhodnocovania projektov a tým aj minimalizovali ťažkosti spojené s efektívnym čerpaním zdrojov Európskej únie, ktoré je na veľmi nízkej úrovni
- aby sa zvýšila kontrola a transparentnosť čerpania európskych fondov a odstraňovalo riziko prípadov vrátenia pridelených zdrojov a uloženia prísnych sankcií
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Efektívne využitie peňazí z eurofondov pomôže zvýšiť kvalitu života.
Aká je realita? Sľub je prevažne nesplnený. Vláda úspešne dočerpala eurofondy určené na programovacie obdobie 2004-2006 v sume takmer 1,2 mld. eur. V roku 2009 však Európska komisia požiadala Slovensko o vrátenie 38 mil. eur. Podstatne menej úspešná bola vláda pri čerpaní prostriedkov určených na roky 2007-13. K septembru 2009 Slovensko vyčerpalo iba 1,6% z 13,4 mld. eur, pričom schválené boli projekty vo výške 18,8%. Pre porovnanie, Česká republika čerpala fondy takmer 4-krát rýchlejšie. Prideľovanie eurofondov poznačilo aj viacero škandálov, keď napríklad Európska komisia stopla preplatenie 11 mil. eur víťazovi nástenkového tendra a podobný krok hrozí aj pri čerpaní fondov sociálnymi podnikmi zriaďovanými ministerstvom práce.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.
Ako vláda plní sľub bojovať proti korupcii a veľkej ekonomickej kriminalite
Čo sľúbili: (SMER si kladie za cieľ) Trpezlivo a razantne odhaľovať a postihovať veľké prípady ekonomickej kriminality a politickej korupcie, aby sa ľuďom vrátila dôvera v spravodlivosť a rovnosť pred zákonom.
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005
Znižovaním byrokracie, skvalitnením legislatívy v oblasti verejnej správy a správneho konania bude (vláda) vytvárať podmienky na obmedzovanie priestoru pre korupciu.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Obmedzenie priestoru pre korupciu a boj proti veľkej ekonomickej kriminalite podporia dôveru ľudí v právny štát a zefektívnia tak fungovanie spoločnosti.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Na Slovensku sa podľa vnímania ľudí i medzinárodných hodnotení korupcia rozmáha. Podľa Svetového ekonomického fóra (WEF) sa Slovensko vo vládnej korupcii prepadlo zo 76. miesta v roku 2006 na 127. miesto v roku 2009, čím sa zaradilo medzi najhoršie hodnotené štáty sveta. Index Transparency International ukázal, že po mierne pozitívnom vývoji sa v roku 2009 vnímanie korupcie dramaticky zhoršilo. Slovensko dnes dosahuje skóre 4,5 (na stupnici od 0 do 10), čo je horšie ako 4,7 v roku 2006. O tom, že vláda nevytvorila podmienky pre obmedzovanie priestoru pre korupciu, svedčia aj desiatky medializovaných káuz korupcie a klientelizmu vo verejnej sfére. V reakcii na sériu škandálov vláda dvakrát novelizovala zákon o verejnom obstarávaní a vymenila viacerých ministrov.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.