BRATISLAVA. Tomu, aby Slovensko neprišlo naraz o všetkých troch najvyšších ústavných činiteľov nebráni zákon, ale nepísané pravidlo.
To nedovoľuje prezidentovi, predsedovi vlády a predsedovi parlamentu letieť jedným lietadlom naraz.
Dvaja môžu, traja nie
„Je to nepísané pravidlo, nie je zakotvené nikde v zákone, ale dodržiava sa,“ tvrdí Lucia Garajová z tlačového odboru ministerstva vnútra. Maximálne môžu v jednom lietadle cestovať dvaja najvyšší ústavní činitelia, podľa Garajovej však nie je pravidlo na to, ktorí dvaja z nich môžu spolu v lietadle sedieť.
V Poľsku, ktoré pri tragickej nehode v ruskom Smolensku prišlo o hlavu štátu, platí, že v jednom lietadle nesmú spolu sedieť premiér a prezident. Tak to aj v sobotu bolo, keď do Katyne cestoval prezident Lech Kaczyński bez premiéra Donalda Tuska, ktorý bol v Katynskom lese spolu s ruským premiérom Putinom ešte v stredu.
Poľsko pri havárii prezidentského lietadla prišlo nielen o prezidenta, prvú dámu a poslancov, ale aj o celé najvyššie velenie armády. Zahynuli náčelník generálneho štábu Franciszek Gagor, šéf operačného velenia poľskej armády, velitelia leteckých, pozemných i špeciálnych síl a tiež veliteľ námorníctva.
Podľa poľského veľvyslanca na Slovensku Andrzeja Krawczyka má poľská armáda „vlastné procedúry, že by nemalo byť toľko vojakov v jednom lietadle, pretože išlo o celé veliteľstvo poľskej armády“, rozumie však, prečo všetci boli v lietadle do Katyne. „Najmä pre dôstojníkov a generalitu to bola vec cti, aby boli na tom cintoríne a vzdali česť kolegom, ktorí boli zavraždení. Možno išlo o porušenie zásad, ale ako Poliak tomu rozumiem,“ povedal pre STV .
Armáda má svoje pravidlá
V slovenskej armáde platí, že prepravovať sa spolu nesmú šéfovia a ich zástupcovia. „Minister nemôže letieť v jednom lietadle so štátnym tajomníkom, náčelník generálneho štábu nikdy neletí so svojím zástupcom, ktorému to vyplýva z funkcie. Velitelia pozemných síl, vzdušných síl a síl výcvikovej podpory takisto nikdy neletia so svojimi zástupcami,“ hovorí Vladimír Gemela z ministerstva obrany.
Situácia, aká nastala s velením poľskej armády, že bolo takmer celé v jednom lietadle, by tak mohla nastať aj u nás, keďže jednotliví velitelia majú svojich zástupcov. „Napríklad veliteľ pozemných a vzdušných síl sa nemôžu navzájom zastupovať, každý má svojho zástupcu. Nie je teda problém, ak letia spolu,“ hovorí Gemela.
Náš vládny špeciál je rovnakej značky, ako ten havarovaný poľský – ide o tupolev TU154M.

Beata
Balogová
