BRATISLAVA. Maďarské parlamentné voľby podľa predsedu Strany maďarskej koalície (SMK) Pála Csákyho ukázali, že Jobbik zostáva regionálnou stranou a v maďarskom parlamente môže zostať izolovaný. Ako uviedol Csáky v rozhovore pre agentúru SITA, dokazujú to vyjadrenia predstaviteľov zostávajúcich troch parlamentných strán. Upozornil, že
Csáky upozornil, že predstavitelia najsilnejšej parlamentnej strany Fidesz prízvukovali aj po voľbách svoj záujem o korektné vzťahy so Slovenskom, čo však znamená aj pozitívnu odozvu z Bratislavy. "Otázka je, či slovenská politika má v sebe toľko sily a ochoty, aby urobila korekciu menšinovej politiky po súčasnom vládnutí," vyhlásil Csáky.
Maďarské voľby podľa Csákyho potvrdili trendy a očakávania odborníkov i občanov. Fidesz dosiahol mimoriadne veľký úspech, ktorý znamená obrovskú výzvu pre Viktora Orbána. Fidesz sa podľa Csákyho bude usilovať v druhom kole volieb získať ústavnú dvojtretinovú väčšinu v parlamente, čo je veľká šanca pre Fidesz uskutočňovať vlastný program a doriešiť sociálne a ekonomické problémy Maďarska.
Fico sa rád stretne ešte pred voľbami
Záujem o spoluprácu s budúcou maďarskou vládou, ktorá vzíde z parlamentných volieb, deklaroval dnes slovenský premiér Robert Fico. Zároveň vyjadril pripravenosť stretnúť sa s novým maďarským premiérom ešte pred júnovými parlamentnými voľbami na Slovensku.
"Stále platí to, čo som povedal v minulosti. So svojím maďarským kolegom som pripravený stretnúť sa kedykoľvek a kdekoľvek a rokovať o čomkoľvek, čo sa týka našich spoločných záujmov ako susedov a členských štátov NATO a EÚ," povedal Fico na Výročnej konferencii zahraničnej politiky SR konanej v Bratislave.
Maďarsko označil premiér za susednú krajinu a slovenského partnera a spojenca v EÚ a NATO. "Máme preto prirodzený záujem o permanentný dialóg na všetkých úrovniach a dobrých vzťahoch s akoukoľvek vládou, ktorá vzíde z demokratických volieb v Maďarskej republike," povedal.
Ako vecnú a konštruktívnu ocenil slovenský premiér svoju doterajšiu spoluprácu s odchádzajúcim maďarským premiérom Gordonom Bajnaim.
Gašparovič aj Lajčák dúfajú v dobrú spoluprácu
Prezident Ivan Gašparovič je presvedčený, že Slovensko i Maďarsko majú všetky predpoklady na to, aby sa správali zodpovedne k občanom svojich krajín. V reakcii na výsledky prvého kola volieb v Maďarsku povedal, že očakáva rozumnú, priateľskú susedskú politiku. Slovensko je podľa neho pripravené na čestný a otvorený dialóg, bez akýchkoľvek podmienok, dialóg spojencov, ktorí sa rešpektujú.
Výsledok volieb v Maďarskej republike rešpektujeme a neexistujú žiadne obavy, ak by vládu tvoril len Fidesz, povedal minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. Zdôraznil, že Maďarsko je demokratická krajina, je členom Európskej únie i Severoatlantickej aliancie. "Očakávame dobré vzťahy, dobrú komunikáciu, dobrú spoluprácu," dodal s tým, že je realista a realita hovorí o tom, že obe krajiny potrebujú dobré vzťahy.
Na druhej strane pozícia krajne pravicovej strany Jobbik môže podľa neho skomplikovať situáciu v stredoeurópskom regióne. Je preto potrebné, aby demokratické sily v Maďarskej republike, ktoré sú v jasnej väčšine, dali Jobbiku jasne najavo, kde je jeho miesto. "V tomto prípade možnosť, aby Jobbik poškodil atmosféru v strednej Európe, bude limitovaná," zdôraznil šéf slovenskej diplomacie.
Figeľ: Maďarsko dokázalo, že ľavica problémy nerieši
Vývoj v Maďarskej republike je dôkazom, že ľavica nevie riešiť krízy. Treba preto zaželať víťazovi volieb Viktorovi Orbánovi (Fidesz), aby bol v boji proti ekonomickej kríze úspešnejší ako jeho socialistickí predchodcovia. Na margo výsledkov volieb v Maďarsku to na dnešnej tlačovej konferencii povedal predseda KDH Ján Figeľ.
Skutočnosť, že v tomto roku prebiehajú voľby nie len v Maďarsku, ale aj na Slovensku, v Českej republike a prezidentské voľby v Poľsku, vytvára podľa Figeľa možnosť dosiahnuť vyššiu kvalitu vzťahov vo vyšehradskom priestore. "Pätnásť rokov máme zmluvu o dobrých susedských vzťahoch s Maďarskom, ale vzťahy akoby meškali. Je čas aj na európske vzťahy medzi týmito dvoma krajinami," vyhlásil Figeľ. Zároveň ale dodal, že na dobré vzťahy sú potrební dvaja partneri, záleží teda aj na tom, či Orbán využije výrazné volebné víťazstvo aj na zlepšovanie vzťahov so susednými krajinami.
"Máme záujem na tom, aby historické traumy nezaťažovali našu spoluprácu. Nebudeme však akceptovať zasahovanie do našej suverenity, respektíve šírenie revizionizmu a extrémizmu," vyhlásil Figeľ.
Bugár: Nová vláda môže zmierniť napätie
Výsledky maďarských parlamentných volieb umožňujú podľa predsedu strany Most-Híd Bélu Bugára vznik stabilnej vlády, ktorá môže pracovať na zmiernení slovensko-maďarského napätia.
„Most-Híd má v programe zmierenie tohto napätia a spoluprácu medzi Slovenskom a Maďarskom, a preto po júnových slovenských voľbách, chceme k tomu napomôcť,“ povedal dnes Bugár pre agentúru SITA.
Podľa neúplných výsledkov, ktoré v nedeľu večer po zrátaní 98,9 percenta odovzdaných hlasov zverejnila ústredná volebná komisia, získal Fidesz 52,77 percenta hlasov. Na druhom mieste sú vládni socialisti so ziskom 19,29 percenta, tretí je krajne pravicový Jobbik, ktorému odovzdalo svoj hlas 16,71 percenta voličov. Do parlamentu sa dostala so ziskom 7,42 percenta aj nová zelená a liberálna strana Politika môže byť iná (LMP).