Agentúrny text sme o 20:46 nahradili autorským textom SME.
Dobré vzťahy udržiaval najprv s vtedajším premiérom Mikulášom Dzurindom a pre obe krajiny bola normálna komunikácia úľavou. Spolu vyriešili aj dlho odkladaný problém obnovenia mostu v Štúrove.
BRATISLAVA. SNS aj SMK dnes pri komentovaní výsledkov maďarských volieb otvorili aj tému našich parlamentných, celkovo však boli reakcie politikov skôr zdržanlivé. Podpredsedníčka SNS Anna Belousovová voličov vyzvala, aby nevolili SDKÚ a KDH, keďže „v minulosti kolaborovali s SMK“, ktorú SNS označuje za stranu riadenú Orbánom z Budapešti. Predseda SMK Pál Csáky sa zasa vyslovil, aby boli strany ako Jobbik a SNS u nás politicky izolované.
Prezident Ivan Gašparovič veľké očakávania od novej vlády v Budapešti nemá. „Neočakávam nič mimoriadne, len aby vzťahy boli normálne a rozumnú, priateľskú, susedskú politiku.“
SmerTakmer polovicu prejavu na hodnotiacej konferencii zahraničnej politiky venoval predseda Smeru a premiér Robert Fico slovensko-maďarským vzťahom. Priamo k Orbánovi, ktorého vlani označil za hrozbu pre celistvosť Slovenska, sa nevyjadril.
Spolupracovať chce s ktoroukoľvek demokraticky zvolenou maďarskou vládou. S maďarským kolegom je „pripravený sa stretnúť kedykoľvek a kdekoľvek a rokovať s ním o čomkoľvek ešte pred júnovými voľbami na Slovensku“. Minister zahraničných veci Miroslav Lajčák to označil za jasný diplomatický signál pozvania maďarského premiéra na oficiálnu návštevu.
KDHPredseda KDH Ján Figeľ vyzval slovenských politikov, aby v kampani pred júnovými voľbami nezneužívali etnickú kartu. „Ak budeme vo vláde, slovensko-maďarské vzťahy budeme riešiť na diplomatickej a politickej úrovni, nemáme záujem traumatizovať občanov.“ Orbánovi zaželal, aby sa mu darilo „konštruktívne riešiť problémy v susedských vzťahoch“.
Pozornosť, ktorú slovenskí politici tejto udalosti venujú, je dosť nezrozumiteľná, komentuje Peter Schutz.
SDKÚKDH k výsledkom volieb zvolalo tlačovú konferenciu, najsilnejšia opozičná strana nevydala ani vyhlásenie. Volebná líderka Iveta Radičová pre SME odpovedala, že vo vzťahu k víťazovi maďarských volieb treba zachovať „diplomatický postoj“.
SNS„Je to zlá správa pre Slovensko. Voľby v Maďarsku potvrdili dlhodobý trend radikalizácie maďarskej politickej scény,“ povedala podpredsedníčka SNS Anna Belousovová. Tvrdila, že dlhodobé ekonomické problémy „extrémisti, nacionalisti, typu strán, ktoré vyhrali“ využívajú ako akýsi „ventil“. Belousovová nedala premiérovi odporúčania, sama by však s Orbánom nerokovala. „Ak sa neospravedlní Slovákom za všetky tie výroky, nie je o čom rokovať.“
SMKDobré vzťahy šéfa SMK Pála Csákyho so šéfom Fideszu Viktorom Orbánom sú dlhoročné, partnerom maďarskej vlády vo veciach záujmu maďarskej menšiny chce SMK ostať naďalej. Csáky označil víťazstvo Orbána za historické, pripomenul tiež, že ho čakajú veľké výzvy.
Most–HídOrbánovi listom gratuloval aj šéf Mosta Béla Bugár. V blahoželaní si prial, aby sa z vedenia Slovenskej republiky „vytratil krajný nacionalizmus“ a zároveň takú maďarskú vládu pre slovenských Maďarov, ktorá bude chápať ich situáciu, reálne problémy a bude sa im snažiť pomôcť.
HZDSStanovisko nevydalo, jeho predseda Vladimír Mečiar v Slovenskom rozhlase tvrdil, že líder Fideszu bude chcieť zneužiť maďarskú menšinu na svoje ciele ako za svojej predošlej vlády.
SaS„Veríme, že nová vláda sa aktívne postaví k zlepšeniu slovensko-maďarských vzťahov. Tie sú zásluhou extrémistov na oboch stranách najhoršie od sporu o vodné dielo Gabčíkovo-Nagymaros v deväťdesiatych rokoch,“ reagoval odborník SaS na zahraničnú a bezpečnostnú politiku Juraj Droba.
Viktor Orbán chce lepšie vzťahy aj so Slovenskom
Nie vždy mal šéf Fideszu so Slovenskom zlé vzťahy. Ako premiér zažil aj dobré obdobie.
BRATISLAVA. Dúfajme, že si nové vlády, ktoré vzídu z volieb, budú rozumieť lepšie, než tie predchádzajúce, povedal Viktor Orbán v nedeľu podľa agentúry TASR. Sám vraj premýšľa, ako možno tieto vzťahy napraviť. Zrejme žiaden iný politik však nedokáže politikom v Bratislave tak zdvihnúť adrenalín, ako on.
Na začiatku deväťdesiatych rokov kládol ešte ako liberálny politik dôraz na bratstvo stredoeurópskych národov a na prekonanie historickej nevraživosti. Susedskú a visegrádsku spoluprácu označoval za prioritu aj na začiatku svojej vlády v roku 1998. V tom čase však už bol viac národniar ako liberál.
Zo študenta líder
stranu Fidesz založil čerstvý absolvent práva v roku 1988 ako liberálne študentské hnutie
po neúspechu vo voľbách v roku 1994 je z neho národniar
premiérom sa prvýkrát stal v roku 1998
v roku 2002 sa dostal do opozície, na masové protesty prilákal desaťtisíce ľudí.
Dobrý vzťah politikov sa rozpadol najmä pre krajanský zákon presadený Orbánovou vládou. Budapešť tak chcela predísť požiadavkám menšinových Maďarov na dvojaké občianstvo, za duchovného otca krajanského zákona vtedajší politici Fideszu označili Miklósa Duraya.
Ochladenie vzťahov prehĺbil a rozšíril na celú visegrádsku štvorku Orbánov výrok o neudržateľnosti Benešových dekrétov pred vstupom Česka a Slovenska do EÚ. Svoju úlohu zohrali aj blížiace sa voľby na Slovensku v roku 2002, pre ktoré Dzurinda pritvrdil vlastné postoje.
Dnes Orbán a jeho strana len všeobecne hovoria, že susedské vzťahy je treba postaviť na nové základy. Maďarsko sa má stať „určujúcim aktérom stredoeurópskej spolupráce“, a vzťahy so Slovenskom treba rozvíjať na základe vzájomnej úcty.
Peter Morvay
Sporné body vzťahov
Postavenie Maďarov na Slovensku a Slovákov v Maďarsku a extrémisti. To sú témy, ktoré vždy rozkývu vzťahy dvoch susedov.
1. Jazykový zákon
Pokuta za jeho nedodržiavanie doteraz nepadla, maďarská menšina však novelu zákona považuje za kladivo, ktoré má varovať Maďarov pred používaním materinskeho jazyka vo verejnom živote. Politické strany v Maďarsku zákon odsúdili.
2. Jobbik a Maďarská garda
Silnejúci extrémizmus v Maďarsku znepokojuje aj slovenské politické strany. Jobbik aj extrémisti z gardy a ďalších združení spochybňujú našu južnú hranicu a občasné výlety uniformovaných gardistov
k nám vyvolávajú hysterické reakcie najmä vládnych strán.
3. SNS a Ján Slota
Politika SNS je postavená na protimaďarských útokoch, Ján Slota ako predseda vládnej strany urážal maďarských politikov, históriu aj symboly.
4.Zastavenie prezidenta Sólyoma na hranici
Prezident Lászlo Sólyom vlani 21. augusta do Komárna neprišiel, slovenské úrady ho zastavili v Štúrove uprostred mosta v deň invázie vojsk Varšavskej zmluvy. Na podnet Maďarska sa tým bude zaoberať Európsky súdny dvor v Luxemburgu.
5.Násilnosti
Po tvrdom a nevysvetlenom zákroku našej polície proti fanúšikom Dunajskej Stredy na jeseň 2008 nasledovali útoky na slovenské veľvyslanectvo v Budapešti zápalnými fľašami a výklad Slovenského inštitútu.
6.Geograf ické názvy v učebniciach
Namiesto Pozsony len Bratislava, mali čítať v učebniciach maďarskí žiaci. Zemepisné názvy v materinskom jazyku si mali nalistovať na konci učebníc. Poslanci Smeru a opozície presadili, že v materinskom jazyku sa v menšinových učebniciach môžu používať vžité a zaužívané zemepisné názvy. Ktoré to sú, sa odborníci sporia.
(mch, vev)
Slota zmizol, SNS mlčí
Predseda SNS sa nevyjadril k svojej obľúbenej téme - k maďarským voľbám.
BRATISLAVA. Predseda SNS Ján Slota opäť neprišiel na tlačovú konfrenciu svojej strany, hoci sa na nej mal podľa oznámenia médiám zúčastniť. Nechal si tak ujsť príležitosť reagovať na výsledky prvého kola parlamentných volieb v Maďarsku. Na tlačovke ho zastupovala podpredsedníčka Anna Belousovová. Na otázku, kde je Slota, neodpovedala.
"Nech sa páči. Viem o tom, že sa nejaká ďalšia otázka chystala," reagoval hovorca strany Dušan Strauss. Na opakovanú otázku povedal: "Ja, bohužiaľ, nemôžem odpovedať na túto otázku. V každom prípade, ak sú ešte otázky na slovensko-maďarské vzťahy, nech sa páči - teda k téme."
Slota predpoludním zdvihol telefón, ale vzápätí ho zložil. "Nemôžete, dovidenia," povedal iba. Šéf SNS už dlhšiu dobu cez telefón komunikuje iba s niektorými novinármi.
Neočakávané absencie Jána Slotu na avizovaných tlačových konferenciách nie sú novinkou. V minulosti sa stalo aj to, že kvôli jeho neočakávanej neúčasti strana tlačovku zrušila.
(knm)

Beata
Balogová
